عوارض باورنکردنی ابدومینوپلاستی!!!!

عوارض ابدومینوپلاستی یکی از موضوعاتی است که بسیاری از افراد نگران آن هستند. همه ساله بسیاری از افراد در سر تا سر جهان و به خصوص در کشور خودمان مایل به انجام ابدومینوپلاستی هستند. شاید برای شما سوال پیش بیاید که آیا جراحی ابدو می تواند خطرناک باشد؟ عوارض آن کدامند؟ آیا این عوارض موقتی و گذرا هستند؟ عمل این عمل یکی از روش های رسیدن به اندام ایده آل بوده که می تواند نتایج خوبی به همراه داشته باشد. اما قبل از آن باید با عوارض ابدومینوپلاستی آشنا شوید. با ما در این مقاله به منظور آشنایی با عوارض و خطرات احتمالی عمل ابدو همراه باشید.
 
عوارض-جراحی-ابدومینوپلاستی
 

عوامل موثر بر کاهش قوام پوست

برخی از مهم ترین مواردی که می تواند بر کاهش قوام بافت پوست در ناحیه شکم تأثیر گذار باشد، شامل:

 • افزایش سن
 • عوامل موروثی
 •  بارداری
 •  جراحی های پیشین
 •  نوسانات وزن

هر چند که جراحی ابدومینوپلاستی می تواند تأثیرات شگرفی بر زیبایی اندام شما داشته باشد، ولی مسلماً نمی تواند جای خالی فعالیت بدنی و ورزش کردن را برای شما پر نماید. لذا افرادی که تا کنون به وزن مطلوب خود دست نیافته اند و یا برنامه ای برای بارداری های آینده در سر دارند، بهتر است ابدومینوپلاستی را به زمان دیگری موکول نمایند.

عمل تامی تاک یا ابدومینوپلاستی چه کاری انجام می دهد؟

ابدومینوپلاستی یا تامی تاک یکی از روش های تهاجمی و عمل های زیبایی برای صاف کردن چربی های ناحیه شکم و پهلو می باشد. اساس این روش بدین گونه است که با خارج کردن چربی های اضافی تجمع پیدا کرده در زیر پوست و نواحی شکم و پهلو و در نهایت با کشیدن پوست این قسمت به کوچک شدن و زیبایی این نواحی کمک می کند.

همه ما به دنبال شکمی تخت و خوش فرم هستیم. اما در برخی موارد با رژیم درمانی و انجام فعالیت های ورزشی نمی توان به این مهم دست پیدا نمود. تجمع چربی ها در ناحیه شکمی گاهی آنقدر زیاد می شود که به سفت شدن بافت چربی و آویزان شدن پوست منجر می شود. این آویزان شدن پوست به حدی است که حتی پس از کاهش وزن به طرق مختلف نیز به حالت اولیه خود باز نمی گردد و منجر به کاهش زیبایی و جذابیت اندام شما می شود.

معایب جراحی ابدومینوپلاستی

بسیاری از افراد برای رسیدن به اندام ایده آل سعی دارند تا با انجام این عمل به زیبایی ظاهری دست پیدا کنند. با این حال نمی توان از عوارض ابدومینوپلاستی و معایب آن چشم پوشی نمود. از جمله معایب قبل توجه این عمل می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • عوارض ناشی از داروهای سنگین بیهوشی و بی حسی
 • خونریزی های شدید بعد از عمل
 • احتمال بروز عفونت در محل زخم
 • تجمع آب اضافی در بافت ها
 • تورم و کبودی شدید در ناحیه جراحی شده
 • نا مسطح شدن پوست
 • ایجاد ظاهر بد و ناخوشایند در محل جراحی
 • بالا بودن دوران نقاهت و درمان
 • تحلیل بافت های پوستی

عوارض ابدومینوپلاستی چه مواردی هستند؟

عوارض ابدومینوپلاستی بسته به میزان وسعتی از پوست و ناحیه شکم و پهلو که درگیر عمل می شود، می تواند متفاوت باشد. ممکن است فکر کنید که این عمل نیز همانند سایر عمل های زیبایی همچون جراحی بینی باشد؛ اما لازم است بدانید که این عمل با سایر عمل های زیبایی متفاوت بوده و از اکثر عمل های زیبایی سنگین تر می باشد. از همین رو به مراقبت های بسیار بیشتر و دقیق تری نیاز دارد. قبل از تصمیم گیری برای انجام این عمل باید این موضوع را در نظر بگیرید که ابدومینوپلاستی همانند سایر عمل های موجود عوارضی به همراه خواهد داشت.

 
عوارض-ابدومینوپلاستی

برای کاهش این عوارض باید مراقبت های قبل و بعد از عمل را کاملا جدی بگیرید و این جراحی را نزد بهترین جراح ابدومینوپلاستی انجام دهید. این موضوع را نیز در نظر بگیرید که برای انجام هر عمل، یکی از مواردی که منجر به کاهش عوارض عمل شده طول دوران نقاهت را نیز کاهش می دهد، میزان تخصص و مهارت پزشک معالج می باشد. از همین رو باید در انتخاب پزشک خود دقت بالایی داشته باشید. دکتر شهریار حدادی یکی از متخصصان ماهر و مشهور در این زمینه بوده که توانسته تجربه های موفق بسیاری در این زمینه کسب نماید. شما نیز برای مشاوره و تصمیم گیری می توانید از تجربه چندین ساله ایشان بهره ببرید.

در صورتی که تصمیم به انجام ابدو گرفته اید می بایست خطرات و عوارض جانبی احتمالی آن را نیز پذیرا باشید. شما می توانید در جلسات مشاوره ای در مورد نحوه انجام ابدومینوپلاستی و عوارض جانبی آن از جراح فوق تخصص پلاستیک خود پرسش نمایید. در ذیل به برخی از این عوارض اشاره می نماییم:

 • خطرات مربوط به داروهای بیهوشی
 • خونریزی
 • عفونت
 •  تجمع آب در بافت های بدن
 • روند کند بهبودی زخم ها و اسکارهای ناشی از جراحی
 •  از بین رفتن پوست
 •  بی حسی و یا تغییر میزان حساسیت ناحیه جراحی
 • تغییر رنگ پوست و تورم غیر طبیعی آن
 •  اسکارهای نامطلوب
 • چربی هایی از بدن که در اعماق پوست بدن قرار دارند ممکن است بر اثر این جراحی از بین بروند.
 •  ترومبوز وریدی
 •  عدم تقارن در نواحی ای که پوست به هم آورده می شود.
 •  مشکلاتی که ممکن است در ظاهر شکم ایجاد شود.
 •  عوارضی از عمل ابدومینوپلاستی که نیاز به جراحی ترمیمی داشته باشند.
 • دردهای پایدار پس از جراحی

بهتر است در مورد تمامی سوالاتی که ذهن شما را به خود مشغول کرده اند، در جلسات مشاوره ای با جراح فوق تخصص پلاستیک خود صحبت نمایید.

شهریار حدادی

جای بخیه ابدومینوپلاستی

برش هایی که در طول جراحی ابدومینوپلاستی زده می شود، از یک سمت بدن شروع شده و تا سمت دیگر امتداد می یابند. مسلماً تمامی این برش ها می بایست به وسیله بخیه به هم آورده شوند. زمانیکه از اسکارهای ناشی از جراحی صحبت می کنیم، می بایست چندین مورد را مد نظر قرار دهیم:

نوع و کیفیت پوست فرد

 اندازه برشی که انجام می شود.

 تغذیه فرد
• شرایط جسمانی و سلامتی فرد
• سن مراجعه کننده
• مهارت و تجربه جراح فوق تخصص پلاستیک


برشی که در این جراحی انجام می شود، می تواند در ناحیه بیکینی زده شده و با لباس پوشانده شود. راهکارهای مختلفی برای درمان جای بخیه ابدومینوپلاستی وجود دارد. البته مهارت جراح فوق تخصص پلاستیک در به هم آوردن پوست نیز می بایست مورد توجه قرار گیرد.

عفونت و یا لخته های خون

یکی از عوارض ابدومینوپلاستی ایجاد عفونت و همچنین لخته های خونی می باشد که با وجود احتمال کم اما می تواند قابل توجه باشد. بر اساس تحقیقات صورت گرفته در مرکز بیماری های ایالات متحده آمریکا عفونت های جراحی در سطوح بسیار مختلفی ظاهر شده که در برخی موارد بسیار سطحی و در برخی دیگر از موارد می تواند بسیار پیشروی کند.

میزان پیشروی عفونت به نوع عمل جراحی صورت گرفته و همچنین میزان دقت در مراقبت های قبل و بعد از عمل بستگی دارد. عفونت های جراحی زمانی رخ می دهند که باکتری ها از محیط بیرونی وارد زخم شده و به بافت ها و سلول های آن منطقه حمله کنند. با توجه به ماهیت ابدومینوپلاستی این عارضه می تواند یکی از عوارض ابدومینو پلاستی باشد که باید حتما در نظر گرفته شود.

برای جلوگیری از بروز عفونت باید بعد از عمل محل زخم را کاملا استریل و تمیز نگه داشته و از ابزار های مخصوص برای بستن آن استفاده نمایید.

حمله قلبی و آمبولی ریوی

شاید اگر به افراد متقاضی گفت که حمله قلبی یکی از عوارض ابدومینوپلاستی است به صور کامل از انجام این عمل منصرف شوند. اما باید توجه کنید که حمله های قلبی، آمبولی ریوی و یا سکته های مغزی از عوارض بسیار نادر این عمل می باشد که به علت بی تحرکی بعد از عمل ممکن است در فرد رخ دهند.

نکروز پوست

به طور کلی بروز عوارض و پیامد های هر عمل منجر می شود تا روند بهبودی با سرعت کمتری طی گردد و فرد بیش از حالت عادی تحت فشار قرار بگیرد. یکی از عوارض ابدومینوپلاستی نکروز پوست است که ممکن است خود به یک عمل دیگر برای برطرف شدن نیاز داشته باشد.

لازم است بدانید که نکروز پوستی یکی از عوارض بسیار نادر در این عمل زیبایی بوده که احتمال رخداد آن در افراد مبتلا به سیگار و یا قلیان بیشتر از افراد دیگر می باشد. این افراد باید چندین هفته قبل و بعد زا انجام عمل مصرف سیگار را قطع کرده تا بدن پاک مانده و احتمال بهبودی افزایش پیدا کند.

تورم و کبودی در ناحیه جراحی

یکی از عوارض ابدومینوپلاستی که بسیار شایع بوده و تقریبا در تمامی افراد ظاهر می شود، احساس درد، تورم و کبودی در ناحیه جراحی می باشد. یکی از علل اصلی بروز این مشکلات جمع شدن مایع در زیر پوست می باشد که پزشک پس از خارج کردن لوله های مخصوص این مایعات را با سرنک خارج می کند.

احساس درد شدید معمولا در روز های ابتدایی بعد از عمل خواهد بود که پزشک معالج برای کاهش درد دارو های مسکن تجویز خواهد نمود. از دیگر عوارض می توان به خونریزی، احساس ضعف، زخم و یا از بین رفتن پوست و ایجاد توده های کوچکی در زیر پوست اشاره نمود که پس از مدتی از بین خواهد رفت.

آسیب به اعصاب شکم

این عارضه از عوارض ابدومینوپلاستی تا حد بسیار زیادی به مهارت پزشک معالج بستگی دارد. همانطور که می دانید در این عمل مقداری از بافت و پوست شکم از محل خود خارج شده تا بتوان چربی های زیر پوستی را کاهش داد، از همین رو این احتمال نیز وجود دارد که در طی این مراحل آسیبی به اعصاب شکم نیز وارد گردد.

کندی در بهبود زخم ها

یکی از عوارض ابدومینوپلاستی که باید مدنظر قرار دهید این است که ممکن است محل زخم های ایجاد شده هیچ گاه به طور کامل از بین نرفته و باقی بمانند. مدت زمانی که طول می کشد تا زخم های ایجاد شده کامل برطرف گردیده و پوست به حالت اولیه برگردد به میزان بردگی و زخم ایجاد شده و همچنین تخصص پزشک بستگی دارد.

لازم است بدانید که جای زخم و اسکار باقی مانده هیچوقت به صورت کامل از بین نرفته و در نهایت بر روی پوست باقی می ماند که البته این نواحی توسط لباس پوشیده می شوند. به طور کلی نزدیک به یکسال زمان لازم است تا زخم های حاصل از جراحی از روی بدن محو شده و میزان کمرنگ شدن اسکار باقی مانده به مراقبت های پوستی بعد از عمل بستگی دارد.

کاندیدای مناسب ابدومینوپلاستی

به طور کلی می توان گفت اکثریت کسانی که به منظور حذف چربی های نواحی شکم و پهلو های خود به پزشک مراجعه می کنند می توانند از کاندیدا های این عمل باشند، مگر در شرایط خیلی خاص. معمولا بیشتر از آقایان این خانم ها هستند که به دنبال این عمل خواهند بود و اصرار به انجام آن دارند. از همین رو اکثریت خانم ها باید با عوارض ابدومینوپلاستی آشنایی داشته باشند.

در برخی از موارد که فرد مراجعه کننده دارای بیماری های زمینه ای خاص باشد انجام این عمل ممکن نخواهد بود زیرا ممکن است سلامت فرد به خطر افتد. همچنین در مواردی که فرد تصمیم داشته باشد در سال های بعد باردار شود پزشک به او پیشنهاد می کند که از انجام این عمل منصرف شده و عمل را به زمان دیگری موکول نماید.

نتیجه گیری

یکی از روش های حذف چربی و پوست اضافه ناحیه شکم، ابدومینوپلاستی می باشد. افرادی که می خواهند اقدام به جراحی کنند باید قبل از انجام آن باید با عوارض ابدومینوپلاستی آشنایی داشته باشند.

احساس درد و کبودی، تورم، بروز عفونت، کندی در بهبود زخم ها، باقی ماندن جای زخم و اسکار، نکروز پوست، آسیب به اعصاب شکم و همچنین بیماری هایی نظیر حمله های قلبی و آمبولی ریوی از جمله عوارض این عمل می باشند که قبل از اقدام برای انجام آن باید در نظر گرفته شوند.

از جمله مواردی که می تواند به کاهش این عوارض کمک کند مراقبت های بهداشتی قبل و به به خصوص بعد از عمل می باشد. در کنار مراقبت های بهداشتی عنصر دیگری نیز وجود دارد که می تواند بسیار مهم بوده که آن تخصص و مهارت پزشک معالج می باشد. دکتر شهریار حدادی از پزشکان بسیار ماهر و شناخته شده در زمینه عمل های زیبایی بوده که شما می توانید برای مشاوره و همچنین انجام عمل ابدومینوپلاستی به ایشان مراجعه نمایید.

دکتر شهریار حدادی

دکتر شهریار حدادی

دکتر شهریار حدادی، فوق تخصص جراحی پلاستیک و عضو فعال انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران، در حوزه جراحی های صورت و بدن فعالیت دارند. ایشان فارغ التحصیل بورد تخصصی جراحی پلاستیک از دانشگاه تهران بوده و در حیطه جراحی شکم و پیکرتراشی، جراحی سینه و عمل های زیبایی صورت سابقه و تجربه بالایی دارند.

دکتر شهریار حدادی

دکتر شهریار حدادی

دکتر شهریار حدادی، فوق تخصص جراحی پلاستیک و عضو فعال انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران، در حوزه جراحی های صورت و بدن فعالیت دارند. ایشان فارغ التحصیل بورد تخصصی جراحی پلاستیک از دانشگاه تهران بوده و در حیطه جراحی شکم و پیکرتراشی، جراحی سینه و عمل های زیبایی صورت سابقه و تجربه بالایی دارند.

3 2 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
فهرست محتوا
دنبال کنید
نمونه‌کار‌های بیشتر...

اشتراک گذاری

WhatsApp
Telegram
Facebook
Email