شهریار حدادی

مراقبت بعد از لیفت صورت | راهنمای کامل و نکات ضروری

آیا می دانستید مراقبت بعد از لیفت صورت چه تاثیر مهمی روی نتیجه آن دارد؟ بعد از جراحی لیفت صورت باید مراقبت های لازم صورت گیرد تا بهترین نتیجه از این جراحی دریافت شود. جراح نکات مراقبتی را به طور کامل در اختیار شما قرار می دهد و لازم است تا آن ها را با دقت انجام دهید تا دوران نقاهت خود را با آسودگی سپری نمایید. ما نیز در این مقاله نکات ضروری و مهم درباره مراقبت های بعد از لیفت صورت را بیان می کنیم تا با رعایت تمامی این نکات مطلوب ترین نتیجه را از عمل لیفت صورت خود دریافت نمایید. با ما همراه باشید تا در این زمینه بیشتر بدانید…

در ابتدا ویدئوی رضایت از عمل لیفت صورت دکتر شهریار حدادی فوق تخصص جراحی پلاستیک را مشاهده کنید:

تماس-با-دکتر-شهریار-حدادی

اهمیت مراقبت های بعد از لیفت صورت

با انجام مراقبت های قبل و بعد از انجام لیفت صورت، از بروز عوارض لیفت صورت، جلوگیری می شود. مراقبت های انجام شده به افزایش سرعت بهبودی و کاهش دوره نقاهت عمل لیفتینگ، کمک شایانی می کند. اگر لیفتینگ با وسعت بیشتری انجام شده باشد، به مراقبت های بیشتری نیاز دارد تا هر چه سریعتر جای زخم و بخیه ها بهبود یابند. به همین دلیل رعایت مراقبت های بعد از لیفت صورت از اهمیت بالایی برخوردار است.

مراقبت بعد از لیفت صورت

مراقبت های قبل از انجام لیفتینگ

همه ی انسان ها اعم از خانم ها یا آقایان دوست دارند که زیبا و جذاب باشند. اما به دلایل گوناگون مانند افزایش سن، ابتلا به بیماری های مختلف ، تاثیر مواد غذایی ناسالم، عدم تحرک کافی، آلودگی هوا و … پوست صورت دچار مشکلاتی می شود. برای کسب بهترین نتیجه از لیفت صورت به نکات زیر دقت کنید:

 • انتخاب بهترین  و با تجربه ترین جراح پلاستیک
 • برگزاری جلسات مشاوره قبل از انجام جراحی لیفت صورت و بیان کردن خواسته های خود
 • اجتناب از مصرف الکل و دخانیات به مدت دو هفته قبل از عمل
 • خودداری از مصرف داروهای رقیق کننده خون مانند آسپرین به مدت 2 هفته قبل از عمل
 • در روز عمل از هیچ ماده آرایشی استفاده نکنید.
 • اگر پزشک آزمایشی را برای شما تجویز کرد، حتما آن را انجام دهید.
 • اگر به بیماری خاصی مبتلا هستید ویا از داروی خاصی استفاده می کنید، حتما به پزشک خود اطلاع دهید.
 • اگر قبلا روش های جوانسازی مانند تزریق بوتاکس و یا تزریق ژل را انجام داده اید، حتما به اطلاع پزشک برسانید.

مراقبت های بعد از لیفت صورت

رعایت صحیح مراقبت های بعد از لیفت صورت، بر افزایش سرعت روند بهبودی تاثیر می گذارد. برای کسب نتیجه مطلوب، باید به توصیه های پزشک خود به دقت، عمل کنید.

 • بعد از انجام لیفت صورت همانند سایر جراحی ها نیاز است که استراحت کافی داشته باشید یکی از مواردی که در هنگام استراحت باید رعایت کنید قرار دادن سر بالاتر از حد معمول است زیرا با لا قرار گرفتن سر بالا تر از سطح بدن در کاهش تورم بعد از جراحی بسیار تاثیر می گذارد .اگر پزشک استفاده از گن صورت را تجویز کرد، حتما از آن استفاده کنید تا پوست دچار شل شدگی و افتادگی نشود.
 • از خوردن غذاهای سفت، گاز زدن لقمه های بزرگ و جویدن خوراکی های محکم که نیاز به جویدن زیاد دارند،  اجتناب کنید تا فشار به عضلات صورت وارد نشود.  در روز های اولیه بعد از عمل، حتما از غذاهای سبک مانند سوپ و آش، استفاده کنید.
 • بعد از لیفت صورت مصرف نمک را در مواد غذایی محدود کنید زیرا در کاهش تورم و کاهش احتمال تجمع مایع بسیار تاثیر گذار است. دکتر شهریار حدادی فوق تخصص جراحی پلاستیک توصیه می کنند به منظور کاهش تورم و کبودی بعد از عمل جراحی لیفت صورت از آب آناناس تازه استفاده نمایید زیرا آب آناناس بدلیل غنی بودن از ویتامین ث و بروملین موجب کاهش تورم و کبودی می شود.
 • آرایش کردن و استفاده از رنگ مو برای یک ماه، ممنوع است.
 • حدود 4 الی 7 روز، در منزل استراحت کنید، البته منظور استراحت مطلق نیست. برای بهبود سرعت جریان خون و خروج بهتر ترشحات و خونابه، از محل زخم ها، باید در منزل پیاده روی سبک داشته باشید.
 • در هنگام استراحت و خوابیدن حتما زیر سر خود را کمی از حد معمول بلندتر کنید. چند بالش کوچک و نرم، زیر سر خود بگذارید.
 • مراقب باشید بخیه های لیفت صورت خیس و مرطوب نشوند زیرا خشک بودن زخم ها باعث بهبودی سریعتر می شود.
 • تا 3 روز بعد از لیفتینگ، استحمام کردن ممنوع است. مرطوب شدن بخیه ها، باعث ایجاد عفونت و آلودگی می شود.
 • بخیه ها نباید زیر فشار آب به طور مستقیم، قرار بگیرند.
 • ممکن است در لیفت برخی از قسمت های صورت مانند پیشانی، از ابزارهای کوچکی جهت بستن برش های پوست، استفاده شود که بعد از گذشت 3 هفته برداشته می شوند.
 • بعد از لیفت صورت عوارضی مانند ایجاد تورم و کبودی امری کاملا طبیعی می باشد. با استراحت کردن، رعایت رژیم غذایی مناسب، استفاده از داروهای تجویز شده و انجام فعالیت های سبک روزانه، می توان به تسریع روند بهبودی کمک کرد.
 •  استفاده از کمپرس سرد و سپس گرم برای کاهش تورم و کبودی بعد از انجام لیفت صورت، لازم است.  در 3 روز اول بعد از انجام لیفت صورت و یا هر عمل دیگر، برای جلوگیری از بروز تورم و کبودی بیشتر، باید از کمپرس سرد استفاده کرد.  در روز های اولیه بعد از عمل، در هر ساعت حدود 15 دقیقه از کمپرس سرد استفاده کنید. نگهداشتن کمپرس سرد بیش از این زمان، بر روی پوست، موجب آسیب به پوست می شود. 
 • بعد از انجام لیفت صورت به آرامی شروع به راه رفتن نمایید. زیرا با راه نرفتن و کم تحرکی بعد از لیفت صورت احتمال بروز آمبولی افزایش می یابد.
مراقبت بعد از لیفت صورت
مراقبت بعد از لیفت صورت

توصیه های پزشک بعد از لیفت صورت

بعد از هر جراحی پزشک توصیه هایی به بیمار خود می کند تا روند بهبودی با سرعت بیشتری انجام شود.

 •  مسکن ها و آنتی بیوتیک های تجویز شده توسط پزشک، را به موقع استفاده کنید تا موجب تسکین درد و کاهش التهاب  زخم ها شود. همچنین با مصرف به موقع آنتی بیوتیک، از بروز عفونت جلوگیری می شود.
 • مصرف الکل و دخانیات بعد از لیفت صورت برای مدت 1 ماه ممنوع است. دود سیگار و مصرف الکل، موجب کاهش اکسیژن موجود در خون شده، در نتیجه روند بهبودی به کندی انجام می شود.
 • حدود 2 هفته بعد از لیفت صورت،  از مصرف داروهای رقیق کننده خون مانند آسپرین، داروهای ضد انعقاد خون و داروهای ضد حساسیت اجتناب کنید.
 • بعد از عمل از مواد خوراکی جدید که تاکنون مصرف نکرده اید، به هیچ وجه استفاده نکنید.
 • تا بهبودی کامل از مصرف مواد غذایی حساسیت زا استفاده نکنید.

تاثیر تغذیه بر نتیجه لیفت صورت

رعایت رژیم غذایی سرشار از پروتئین، مواد معدنی و انواع ویتامین بر بهبودی و کسب نتیجه رضایت بخش از انجام  لیفت صورت، تاثیر فراوانی می گذارد.  بعد از لیفت صورت مقدار زیادی آب بنوشید. بدن در طی لیفتینگ، آب زیادی از دست می دهد. استفاده از آب و یا آبمیوه های طبیعی می تواند کمبود آب بدن را جبران کند. خوردن میوه های تازه و سبزیجات رنگارنگ هم برای تنظیم مایعات بدن موثر هستند. میوه های آناناس و کیوی به شکل تازه نه کمپوت شده، تاثیر خوبی در روند بهبودی دارند.

مصرف پروتئین برای درمان بافت های آسیب دیده بسیار موثر هستند. مصرف ماهی و میگو، موجب بهبودی سریعتر زخم ها می شود. به یاد داشته باشید، از مصرف نمک اجتناب کنید. استفاده از نمک و یا غذاهای حاوی سدیم زیاد،  موجب افزایش فشار خون شده، در نتیجه بهبودی به کندی انجام می شود.  استفاده از ادویه جات را تا بهبودی کامل محدود کنید.

کلام آخر

برای انجام لیفت صورت باید به یک متخصص ماهر و باتجربه مراجعه کنید. رعایت مراقبت های بعد از لیفت صورت کمک می کند تا افراد هر چه سریعتر بتوانند فعالیت های روزانه خود را انجام دهند. از انجام فعالیت های ورزشی سنگین،  برای مدت 6 هفته بعد از عمل پرهیز کنید. همچنین رانندگی کردن در مدت 10 روز اول بعد از عمل، مجاز نمی باشد.

امیدوارم این مطلب برای شما مفید بوده باشد و اطلاعات لازم را کسب کرده باشید.

شهریار حدادی

drhaddadi

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا
نمونه‌کار‌های بیشتر...