مراقبت های بعد از لیفت صورت | راهنمای کامل و نکات ضروری

آیا می دانستید مراقبت های بعد از لیفت صورت چه تاثیر مهمی روی نتیجه آن دارد؟ بعد از لیفت صورت باید مراقبت های لازم صورت گیرد تا بهترین نتیجه از این جراحی دریافت شود. جراح نکات مراقبتی را به طور کامل در اختیار شما قرار می دهد و لازم است تا آن ها را با دقت انجام دهید تا دوران نقاهت خود را با آسودگی سپری نمایید. دکتر حدادی نیز در این مقاله نکات ضروری و مهم درباره مراقبت های بعد از لیفت صورت را بیان می کنیم تا با رعایت تمامی این نکات مطلوب ترین نتیجه را از عمل خود دریافت نمایید.

 

مراقبت های بعد از لیفت صورت - دکتر حدادی

 

اهمیت مراقبت های بعد از لیفت صورت

با انجام مراقبت های قبل و بعد از عمل لیفتینگ صورت، از بروز عوارض جلوگیری می شود. مراقبت های انجام شده به افزایش سرعت بهبودی و کاهش دوره نقاهت عمل لیفتینگ، کمک شایانی می کند. اگر لیفتینگ با وسعت بیشتری انجام شده باشد، به مراقبت های بیشتری نیاز دارد تا هر چه سریعتر جای زخم و بخیه ها بهبود یابند. به همین دلیل رعایت مراقبت های بعد از لیفت صورت از اهمیت بالایی برخوردار است.

دوران نقاهت جراحی لیفت صورت

دوره نقاهت پس از جراحی لیفت صورت بسیار حیاتی است و نقش مهمی در بهبود سریع و موفقیت‌آمیز جراحی دارد. این دوره نقاهت به شما کمک می‌کند تا مراحل بهبودی را به درستی طی کرده و نتایج بهینه از جراحی خود را بیشتر کنید. در ادامه، چند نکته مهم در مورد دوره نقاهت پس از لیفت صورت ذکر شده‌اند:

1. کنترل ورم و کبودی: استفاده از یخ یا کمپرس‌های سرد به منظور کاهش ورم و کبودی در مناطق جراحی می‌تواند مفید باشد. این اقدامات معمولاً در ایام اولیه پس از جراحی توصیه می‌شوند.

2. استراحت و اجتناب از فعالیت‌های جسمی سنگین: در دوران نخستین پس از جراحی، استراحت کامل و اجتناب از فعالیت‌های جسمی سنگین حائز اهمیت است. این اقدامات به جلوگیری از خطر خونریزی و افزایش بهبودی کمک می‌کنند.

3. مصرف داروها و دنبال کردن دستورالعمل‌های پزشک: مصرف دقیق داروها به توصیه پزشک و دنبال کردن دقیق دستورالعمل‌های پزشک بسیار مهم است. داروهای تجویز شده معمولا مسکن ها و آنتی‌بیوتیک ها را شامل می شود.

4. محدودیت در مصرف غذا و نوشیدن: در ایام اولیه پس از جراحی، ممکن است دشواری در مصرف غذا و نوشیدن وجود داشته باشد. انتخاب غذاهای نرم و مایع می‌تواند کمک کننده باشد.

5. حضور در جلسات ویزیت فالو آپ: حضور در جلسات ویزیت بعد از جراحی با پزشک شما مهم است. این جلسات به منظور ارزیابی پیشرفت شما در بهبودی بسیار حائز اهمیت هستند.

6. استفاده از گن مخصوص : در بعضی موارد، پزشک ممکن است از شما بخواهد در طول دوره نقاهت از گن استفاده کنید. این لباس‌ها به کاهش ورم و حفظ شکل جدید صورت کمک می‌کنند.

7. محدودیت در استفاده از لوازم آرایشی: استفاده از لوازم آرایشی ممکن است برای مدتی محدود شود. پزشک به شما توصیه های دقیق در مورد زمان مناسب برای استفاده از آرایش پس از جراحی خواهد داد.

به طور کلی، دقت به دستورالعمل‌های پزشک، استراحت کامل، و اطمینان از حضور در جلسات ویزیت بعد از عمل مهم‌ترین عناصر دوران نقاهت پس از جراحی لیفت صورت هستند. توصیه‌های خود پزشک خود را همیشه دنبال کنید تا به بهبودی سریع‌تر و بهتری دست یابید.

نکات بعد از عمل لیفت صورت

 1. رعایت صحیح مراقبت های بعد از لیفت صورت ، بر افزایش سرعت روند بهبودی تاثیر می گذارد. برای کسب نتیجه مطلوب، باید به توصیه های پزشک خود به دقت، عمل کنید.
 2. بعد از انجام لیفت همانند سایر جراحی ها نیاز است که استراحت کافی داشته باشید یکی از مواردی که در هنگام استراحت باید رعایت کنید قرار دادن سر بالاتر از حد معمول است، گرفتن سر بالا تر از سطح بدن در کاهش تورم بعد از جراحی بسیار تاثیر می گذارد. اگر پزشک استفاده از گن صورت را تجویز کرد، حتما از آن استفاده کنید تا پوست دچار شل شدگی و افتادگی نشود.
 3. از خوردن غذاهای سفت، گاز زدن لقمه های بزرگ و جویدن خوراکی های محکم که نیاز به جویدن زیاد دارند، اجتناب کنید تا فشار به عضلات صورت وارد نشود. در روز های اولیه بعد از عمل، حتما از غذاهای سبک مانند سوپ و آش، استفاده کنید.
 4. بعد از لیفت مصرف نمک را در مواد غذایی محدود کنید زیرا در کاهش تورم و کاهش احتمال تجمع مایع بسیار تاثیر گذار است. دکتر شهریار حدادی فوق تخصص جراحی پلاستیک توصیه می کنند به منظور کاهش تورم و کبودی بعد از عمل جراحی لیفت صورت از آب آناناس تازه استفاده نمایید زیرا آب آناناس بدلیل غنی بودن از ویتامین ث و بروملین موجب کاهش تورم و کبودی می شود.
 5. آرایش کردن تا یک هفته و استفاده از رنگ مو برای یک ماه، ممنوع است.
 6. حدود 4 الی 7 روز، در منزل استراحت کنید، البته منظور استراحت مطلق نیست. برای بهبود سرعت جریان خون و خروج بهتر ترشحات و خونابه، از محل زخم ها، باید در منزل پیاده روی سبک داشته باشید.
 7. در هنگام استراحت و خوابیدن حتما زیر سر خود را کمی از حد معمول بلندتر کنید. چند بالش کوچک و نرم، زیر سر خود بگذارید.
 8. مراقب باشید بخیه های لیفت خیس و مرطوب نشوند زیرا خشک بودن زخم ها باعث بهبودی سریعتر می شود.
 9. تا 48 ساعت بعد از لیفتینگ، استحمام کردن ممنوع است. مرطوب شدن بخیه ها، باعث ایجاد عفونت و آلودگی می شود.
 10. تا 48 ساعت بعد از جراحی بخیه ها نباید خیس شوند.
 11. ممکن است در لیفت برخی از قسمت های صورت مانند پیشانی، از ابزارهای کوچکی جهت بستن برش های پوست، استفاده شود که بعد از مدتی برداشته می شوند.
 12. بعد از لیفت عوارضی مانند ایجاد تورم و کبودی امری کاملا طبیعی می باشد. با استراحت کردن، رعایت رژیم غذایی مناسب، استفاده از داروهای تجویز شده و انجام فعالیت های سبک روزانه، می توان به تسریع روند بهبودی کمک کرد.
 13. استفاده از کمپرس سرد و سپس گرم برای کاهش تورم و کبودی بعد از انجام لیفت صورت، لازم است.  در 3 روز اول بعد از انجام لیفت صورت و یا هر عمل دیگر، برای جلوگیری از بروز تورم و کبودی بیشتر، باید از کمپرس سرد استفاده کرد.  در روز های اولیه بعد از عمل، در هر ساعت حدود 15 دقیقه از کمپرس سرد استفاده کنید. نگهداشتن کمپرس سرد بیش از این زمان، بر روی پوست، موجب آسیب به پوست می شود.
 14. بعد از انجام لیفت به آرامی شروع به راه رفتن نمایید. دو هفته بعد از انجام جراحی لیفت صورت فعالیت های سبک روزانه خود را شروع کنید و از استراحت مطلق بپرهیزید و به توصیه های بعد از جراحی دقیقا عمل کنید.

توصیه های پزشک بعد از جراحی لیفت صورت

 • بعد از هر جراحی پزشک توصیه هایی به بیمار خود می کند تا روند بهبودی با سرعت بیشتری انجام شود.
 • مسکن ها و آنتی بیوتیک های تجویز شده توسط بهترین جراح لیفت صورت تهران ، را به موقع استفاده کنید تا موجب تسکین درد و کاهش التهاب زخم ها شود. همچنین با مصرف به موقع آنتی بیوتیک، از بروز عفونت جلوگیری می شود.
 • مصرف الکل و دخانیات بعد از لیفت صورت برای مدت 1 ماه ممنوع است. دود سیگار و مصرف الکل، موجب کاهش اکسیژن موجود در خون شده، در نتیجه روند بهبودی به کندی انجام می شود.
 • حدود 2 هفته بعد از لیفت صورت،  از مصرف داروهای رقیق کننده خون مانند آسپرین، داروهای ضد انعقاد خون و داروهای ضد حساسیت اجتناب کنید.
 • بعد از عمل از مواد خوراکی جدید که تاکنون مصرف نکرده اید، به هیچ وجه استفاده نکنید.
 • تا بهبودی کامل از مصرف مواد غذایی حساسیت زا استفاده نکنید.

تاثیر تغذیه بر نتیجه عمل فیس لیفت

رعایت رژیم غذایی سرشار از پروتئین، مواد معدنی و انواع ویتامین بر بهبودی و کسب نتیجه رضایت بخش از انجام  لیفتینگ پوست صورت، تاثیر فراوانی می گذارد.  بعد از لیفت مقدار زیادی آب بنوشید. بدن در طی لیفتینگ، آب زیادی از دست می دهد. استفاده از آب و یا آبمیوه های طبیعی می تواند کمبود آب بدن را جبران کند. خوردن میوه های تازه و سبزیجات رنگارنگ هم برای تنظیم مایعات بدن موثر هستند. میوه های آناناس و کیوی به شکل تازه نه کمپوت شده، تاثیر خوبی در روند بهبودی دارند.

مصرف پروتئین برای درمان بافت های آسیب دیده بسیار موثر هستند. مصرف ماهی و میگو، موجب بهبودی سریعتر زخم ها می شود. به یاد داشته باشید، از مصرف نمک اجتناب کنید. استفاده از نمک و یا غذاهای حاوی سدیم زیاد،  موجب افزایش فشار خون شده، در نتیجه بهبودی به کندی انجام می شود.  استفاده از ادویه جات را تا بهبودی کامل محدود کنید.

تا چه مدت باید مراقبت های بعد از لیفت صورت را رعایت کنیم ؟

اگر متقاضی جراحی فیس لیفت باشید ، ممکن است سوال فوق در ذهن شما هم شکل گرفته باشد. باید به شما بگوییم که به طور مشخص نمی توان یک بازه زمانی برای پرداختن به نکات مراقبتی برای همه افراد تعیین کرد ؛ زیرا روند بهبودی بدن هر بیمار با دیگری متفاوت است. ممکن است ورم نمود یافته برای یک فرد شدید بوده ولی برای فرد دیگر در حد کمی باشد. یا حتی کبودی پس از جراحی برای هر شخص به میزان متفاوتی نمود پیدا میکند. پس با توجه به روند بهبودی بدن تان ، مدت زمان عمل به مراقبت های پس از جراحی لیفت صورت هم مشخص می شود. یک نکته قابل توجه دیگر این است که اگر همزمان با پروسه مذکور ، جراحی دیگری همچون لیفت ابرو ، انجام شده باشد، می تواند موجب طولانی تر شدن ریکاوری و مراقبت های پس از عمل شود.

برای انجام لیفت باید به یک متخصص ماهر و باتجربه مراجعه کنید. رعایت مراقبت های بعد از لیفت صورت کمک می کند تا افراد هر چه سریعتر بتوانند فعالیت های روزانه خود را انجام دهند. از انجام فعالیت های ورزشی سنگین،  برای مدت 6 هفته بعد از عمل پرهیز کنید. همچنین رانندگی کردن در مدت 10 روز اول بعد از عمل، مجاز نمی باشد.

دکتر شهریار حدادی

دکتر شهریار حدادی

دکتر شهریار حدادی، فوق تخصص جراحی پلاستیک و عضو فعال انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران، در حوزه جراحی های صورت و بدن فعالیت دارند. ایشان فارغ التحصیل بورد تخصصی جراحی پلاستیک از دانشگاه تهران بوده و در حیطه جراحی شکم و پیکرتراشی، جراحی سینه و عمل های زیبایی صورت سابقه و تجربه بالایی دارند.

دکتر شهریار حدادی

دکتر شهریار حدادی

دکتر شهریار حدادی، فوق تخصص جراحی پلاستیک و عضو فعال انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران، در حوزه جراحی های صورت و بدن فعالیت دارند. ایشان فارغ التحصیل بورد تخصصی جراحی پلاستیک از دانشگاه تهران بوده و در حیطه جراحی شکم و پیکرتراشی، جراحی سینه و عمل های زیبایی صورت سابقه و تجربه بالایی دارند.

2.5 4 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
فهرست محتوا
دنبال کنید
نمونه‌کار‌های بیشتر...

اشتراک گذاری

WhatsApp
Telegram
Facebook
Email