شهریار حدادی

عمل زیبایی پروتز سینه و ترویج این عمل در بین خانم ها!

جراحی زیبایی سینه یکی از شایع ترین روش های جراحی زیبایی در بانوان به شمار می آید . افرادی که از فرم سینه ها خود رضایت ندارند می توانند از پروتز سینه برای بزرگ کردن آن استفاده کنند. درواقع این روش باعث افزایش اعتماد به نفس خانم ها خواهد شد در نتیجه می توان این روش زیبایی را تاثیرگذارترین روش زیبایی معرفی کرد. بدون شک تمامی افراد می دانند که تنها راه بزرگ کردن و فرم دهی سریع به سینه استفاده از عمل زیبایی پروتز سینه می باشد. هیچ روشی همچون قرص، تزریق ژل برای افزایش حجم، استفاده از سوتین های برای فرم دهی راه دائمی برای بزرگ کردن سینه ها نمی باشد.

نکته قابل توجه در این جراحی این است که با پروتز سینه می توان تنها کوچک بودن سینه را رفع نمود و این روش هیچگونه تاثیری در رفع شل شدگی سینه ندارد. برای رفع افتادگی و شل شدن سینه ها افراد باید از روش لیفت سینه استفاده نمایند.

دلایل کوچک شدن سینه

کوچک بودن سینه بانوان ممکن است دلایل مختلفی باشد از جمله :

حالت ناراحت
 • افزایش سن
 • کاهش وزن نامناسب
 • کشش جاذبه زمین
 • بارداری و زایمان
 • شیردهی
 • موارد ارثی
 • عدم تقارن سینه

پروتز سینه در چه سنی می توان انجام داد و مناسب چه افرادی است؟

این نکته را بدانید که همه افراد کاندید مناسب پروتز سینه نیستند. این جراحی را بانوانی که بافت سینه سالمی دارند می توانند بعد از سن ۱۸ سالگی انجام دهند. ولی به طور کلی افرادی که

 • طی رژیم غذایی وزن کم کرده
 • بعد از شیردهی از فرم سینه خود احساس رضایت نداشته
 • سینه هایشان با یکدیگر متقارن نمی باشد
 • افرادی که دچار آنومالی های مادرزادی سینه بعد از جراحی های برداشتن سینه به علت سرطان سینه شده اند.
 • کسانی که بعد از دوران شیردهی دچار افتادگی سینه شده اند.

می توانند جز کاندید های اصلی انجام جراحی پروتز برای رفع مشکل خود باشند.

کاندید پروتز سینه

انواع مختلف عمل زیبایی پروتز سینه و

پروتز سینه از نظر سطح، جنس، سایز و شکل دارای انواع محتلفی هستند که در ادامه به توضیح در مورد هر یک خواهیم پرداخت:

انواع مختلف پروتز سینه از نظر ماده پرکننده

پروتز سینه از نظر ماده پرکننده دو نوع اصلی دارد. که در زیر به آن ها اشاره شده است:

پروتز سیلیکونی

این نوع از پروتز سینه با ژل های سیلیکونی پر شده اند و بیشتر به بافت طبیعی سینه شباهت دارند. امروزه پروتز های سیلیکونی محبوبیت زیادی پیدا کرده است.

پروتز سالینی(آب نمکی)

این نوع از پروتز های سینه از آب و نمک استریل پر شده اند و جدار سیلیکونی غیر قابل نفوذی دارند و نسبت به نوع سیلیکونی سفت تر هستند.

انواع مختلف پروتز سینه از نظر ماده پرکننده

انواع مختلف پروتز سینه از نظر شکل

پروتز های سینه از نظر شکل معمولا به دو دسته تقسیم می شوند:

پروتز سینه به شکل اشکی: افرادی که می خواهند پروتز سینه آن ها به شکل طبیعی باشد معمولا از این نوع پروتز سینه استفاده می کنند.

پروتز سینه به شکل گرد: افرادی خواستار این نوع از پروتز هستند که می خواهند سینه هایشان حجیم تر و بیشتر از حد نرمال برجسته بنظر برسد معمولا از این نوع پروتز استفاده می کنند. پروتز سینه به شکل گرد از نظر میزان برجستگی ۳ نوع اصلی دارند:

 • پروتز سینه با برجستگی زیاد (high Profile)
 • پروتز سینه با برجستگی خیلی زیاد (Ultra high profile)
 • پروتز سینه با برجستگی کم (Low profile)

انواع مختلف پروتز ها از نظر سطح

پروتز سینه از نظر سطح به ۲ دسته اصلی تقسیم می شوند که در قسمت پایین به آن ها اشاره شده است:

پروتز سینه با سطح صاف: این نوع از پروتز ها صاف ترین سطح را دارند و یکی از ویژگی مهم این نوع از پروتز متحرک بودن ان می باشد این نوع از پروتز می توانند در فضایی که قرار گرفته اند حرکت کنند و در زمان تحرک فرد، احساس طبیعی تری را برای او ایجاد نماید.

پروتز سینه با سطح زبر: این نوع از پروتز بدلیل اینکه باعث تشکیل بافت اسکار با بافت های ناحیه اطراف می شود و این بافت ها به پروتز می چسبند و حرکت و جا به جا شدن پروتز را در ناحیه ای که قرار گرفته اند کاهش می دهد.

پروتز سینه

پروتز سینه بر اساس اندازه، شکل، جنس، میزان برجستگی و مواد پرکننده به انواع مختلفی تقسیم شده است که انتخاب آن ها بر اساس خواسته، نیاز و نظر بیمار و نظر جراح بستگی دارد. دکتر شهریار حدادی فوق تخصص جراحی پلاستیک یکی از بهترین جراحان سینه در این زمینه راهنمایی و مشاوره ها لازم را در اختیار شما قرار می دهد.

نحوه انجام جراحی پروتز سینه

قبل از جراحی پروتز سینه، جراح باید موارد پزشکی را ارزیابی کند، در زمان مشاوره می توانید انتظارات خود را از جراحی بیان کنید. ممکن است پزشک مصرف برخی از داروهایی که خاصیت انعقاد خون دارد به مدت چند روز یا چند هفته قبل از جراحی متوقف نماید تا در حین جراحی و بعد از آن عارضه ای ایجاد نشود. جراحی پروتز سینه با بی هوشی عمومی انجام می گیرد جراح سعی می کند برای جایگذاری پروتز در بافت سینه برشی را زیر سینه ، زیرا بازو، یا اطراف هاله نوک سینه ایجاد نماید. میزان برش ایجاد شده به نوع پروتز و سایز آن بستگی دارد. بعد از قرار گیری پروتز در بافت سینه محل برش بخیه زده می شود .

مدت زمان انجام پروتز سینه برای هر فرد چقدر است؟

این جراحی بین یک الی دو ساعت ممکن است طول بکشد .برای انجام پروتز سینه باتوجه به معایناتی که پزشک در وهله ی اول انجام داده است روشی متناسب با شرایط جسمی شما انتخاب می گردد و مدت زمان بیهوشی در این عمل می توند متفاوت باشد.

پروتز سینه درکجا قرار می گیرد؟

پروتز سینه به طور کلی در سه بخش قرار  می گیرد :

 • زیر نسج سینه( زیر غدد سینه)
 • زیرقسمتی از عضله سینه
 • در تمام عضله سینه

انواع روش های انجام پروتز سینه در روش های نوین جراحی

برش های پروتز سینه با توجه به نظر پزشک ممکن است در هر کدام از سه مورد زیر قرار گیرد :

 • بر روی دور هاله سینه
 • در قسمت زیر بغل
 • در قسمت زیر چین سینه

در این بخش به طور خلاصه فقط چند مورد از روش های برش پروتز سینه را نام بردیم و شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله انواع برش های پروتز سینه را مطالعه کنید. لینک مقاله در خط اول این پاراگراف قرار دارد .

بهترین مارک پروتز سینه کدام است؟

این سوال جر متداولترین سوالاتی می باشد که توسط مراجعه کننده مطرح می شود . به طور کلی انتخاب مارک با توجه به نظر پزشک انتخاب می شود . در مقاله بهترین مارک پروتز سینه می توانید اطلاعات مناسب را کسب نمایید .

تنها راه بزرگ کردن و فرم دهی سریع به سینه استفاده از پروتز سینه می باشد . هیچ روشی همچون قرص، تزریق ژل برای افزایش حجم، استفاده از سوتین های برای فرم دهی و بزرگ کردن دائمی و … وجود ندارد .

چه زمانی نیاز به ترمیم پروتز سینه است ؟

در صورتی که از پروتز های دائمی استفاده شود و مراقبت های لازم به خوبی صورت گیرد الزامی برای ترمیم پروتز سینه ، نمی باشد. اما ممکن است بعد از گذشت ۱۵ تا ۲۰ سال فرم و قوام پروتز های کمی تغییر پیدا کند که در صورت تمایل می توان پروتز را تعویض کرد پارگی پروتز سینه بوجود آمدن انقباض کپسولی  از شرایط می باشد که باید پروتز را تعویض کرد

نکات و مراقبت های بعد از جراحی پروتز سینه

 • بعد از جراحی با استفاده از گاز ( پزشکی ) سینه شما پانسمان می شود .
 • بعد از جراحی باید استراحت کامل داشته باشید،
 • به هیچ عنوان نباید وسایل سنگین را بردارید .
 • بعد از جراحی پروتز سینه کارهای بسیار سبک انجام دهید و به آرامی راه بروید.
 • بعد از پروتز سینه باید سوتین مخصوص استفاده کنید.
 • توجه نمایید باید از بلند کردن اجسام سنگین و فعالیت های شدید بدنی تا ۱۰روز اول خودداری نمایید.
 • رانندگی بعد از جراحی پروتز سینه بعد از گذشت یک هفته مجاز است.
 • ممکن است در اطراف ناحیه مورد نظر تورمی مشاهده شود که در طول زمان این تورم بهبود می یابد مصرف داروهای تجویز شده پزشک در کاهش این تورم و درد بعد از جراحی تاثیر گذار می باشد . به مرور زمان زخم های ایجاد شده از بین می رود .
 • مصرف مسکن برای برای کنترل درد ناشی از جراحی لازم است.
 • اگر بخیه جذبی نباشد حدود ده روز بعد از جراحی باید کشیده شود.
مراقبت های بعد از پروتز سینه

نکته های مهم در انتخاب روش های عمل زیبایی پروتز سینه

 • پروتزها نباید بزرگ انتخاب شوند، علیرغم اینکه بسیاری از بیماران خواهان استفاده از پروتزهای خیلی بزرگ می باشند اما عوارض این کار می تواند بسیار وخیم باشد زیرا پوست به اندازه کافی کشش ندارد تا پروتز در آنجا قرار بگیرد و ممکن است پس از مدتی فرد دچار عارضه می شود.
 • پروتزها به دو نوع سافت و تکسچر تقسیم می شوند: لبه های پروتز تکسچر حالتی زبر دارند و سطح پروتزهای سافت کاملا صاف می باشد. پروتزهای سافت به دلیل انقباضات کپسولی عوارض بیشتری نسبت به پروتزهای تکسچر دارند.
 • پروتزها علاوه بر طول و عرضی مقداری بیرون زدگی نیز دارند. این بیرون زدگی ها به معنای این است که نمی توان یک پروتز بزرگ را داخل سینه کوچک جا داد زیرا پوست با میزان بیرون زدگی پروتز تطابق ندارد و بعد از مدتی به پروتز فشار وارد می کند.

اگر در خصوص پروتز سینه اطلاعاتی ندارید حتما صفحه پروتز سینه را مطالعه کنید.

آیا عمل زیبایی پروتز سینه عوارض دارد؟

عوارض پروتز سینه بسیار نادر است اما شایع ترین عارضه آن جابجایی پروتز است که بعد از مدتی ممکن است اتفاق بیفتد که پزشک می تواند آن را دوباره به جای خود برگرداند. یکی دیگر از عوارض پروتز سینه ایجاد انقباضات کپسولی است که معمولا بعد از یک سال ایجاد می شود به این صورت که بیمار بعد از جای گذاری پروتز احساس می کند بخشی از سینه دچار سفتی شده است و پس از لمس متوجه می شود قسمت هایی از سینه سفت شده است. در این موارد پروتز برداشته می شود و بعد از گذشت مدتی پزشک دوباره همان پروتز را می تواند جای گذاری کند.

پس از جراحی پروتز سینه همانند سایر جراحی ها عوارض بیهوشی، عفونت محل زخم و خونریزی می تواند ایجاد شود اما احتمال بروز این عوارض پس از جراحی پروتز سینه بسیار نادر است. ایجاد کپسول دور پروتز سینه و عفونت پروتز از عوارض احتمالی است که ممکن است بعد از جراحی پروتز سینه ایجاد شود اما احتمال بروز این عوارض بسیار کم است.

اگر این جراحی توسط یک جراح پلاستیک ماهر صورت بگیرد می توان گفت هیچگونه عوارضی به دنبال نخواهد داشت . اما گاهی ممکن است بعد از جراحی بیمار دچار عفونت در قسمت برش خورده شود . برای رفع این مشکلات باید آنتی بیوتیک های تجویز شده توسط پزشک به خوبی مصرف شود .

در صورتی که پس از جراحی مراقبت های لازم به خوبی انجام نشود می تواند این جراحی عوارضی را به همراه داشته باشد ممکن است در اثر وارد شدن ضربه بسیار سنگین پروتز پاره شود که در نتیجه نیاز به عمل جراحی مجدد دارد همچنین در برخی موارد ممکن است انقباض کپسولی رخ دهد که در این صورت نیاز به جراحی مجدد می باشد که البته احتمال اتفاق این عارضه بسیار نادر می باشد.

انقباض کپسولی سینه، عارضه ای بعد از عمل زیبایی پروتز سینه

گاهی اوقات مهم نیست که جراح پلاستیک شما چقدر مهارت داشته باشد ، بعد از جراحی عوارضی ممکن است پیش بیاید زیرا بدن هر فرد متفاوت است. همنهشتگی بافت پیوندی در هر بیماری متغیر است و این بدان معناست که فرایند بهبودی هر بیمار منحصر به فرد است.

انقباض کپسولی چیست؟

شکل گیری ” کپسول ” از بافتجای زخم اطراف هر گونه ایمپلنت ( درمانی یا زیبایی ) ، قسمت طبیعی فرایند بهبودی است. بدن به صورت اتوماتیک تلاش می کند هر گونه شیء خارجی که وارد بدن شود را با ایجاد یک مانع از بافت جای زخم در اطراف ان جدا کند. در مورد پروتز های سینه در واقع این چیز خوبی است زیرا کپسول کمک می کند پروتز سینه در جای خود بماند و از لغزش جلوگیری می کند. در برخی بیماران کپسول اطراف بافت جای زخم سفت می شود و اطراف پروتز منقبض می شود. این امر منجر به مشکلات زیبایی و درد در سینه می شود. تحقیقات نشان می دهند که از هر 6 بیمار ماموپلاستی افزایشی ، یک نفر هر درجه ای از انقباض کپسولی را تجربه می کند. با این حال در تمامی موارد علائم ان اشکار نیست. شدت انقباض کپسولی با استفاده از یک سیستم درجه بندی طبقه بندی می شود :

درجه 1 : انقباض کپسولی درجه یک بدون علامت است. شکل گیری بافت جای زخم در اطراف پروتز ، تداخلی در اندازه ، شکل یا بافت سینه ها ایجاد نمی کند. ظاهر سینه ها طبیعی است و با لمس کردن نرم به نظر می رسند.

درجه 2 : انقباض کپسولی درجه 2 به طور معمول با علائم خفیف زیبایی رخ می دهد. سینه ها طبیعی به نظر می رسند اما وقتی لمس می شوند ، تاحدودی سفت هستند

درجه 3 : انقباض کپسولی درجه 3 با علائم اضح زیبایی ظاهر می شود. سینه ها هنگام لمس سفت هستند و غیر طبیعی به نظر می رسند. نوک سینه ها نیز بد فرم می شوند. با این وجود این درجه از انقباض کپسولی درد چندانی ایجاد نمی کند.

درجه 4 : مانند انقباض کپسولی درجه 3 ، انقباض کپسولی درجه 4 نیز باعث می شود سینه ها سفت و بد فرم شوند. بیماران مبتلا به انقباض کپسولی درجه 4 اغلب در سینه ها درد دارند و سینه ها با هر لمس کوچکی درد می گیرد. در این مرحله پروتز سینه باید از نظر پارگی بررسی شود.

چه عواملی باعث انقباض کپسولی سینه ها می شوند؟

پزشکان نظریه های متعددی درباره علل ایجاد انقباض کپسولی دارند و محتمل است که علت دقیق بروز انقباض کپسولی در هر بیمار متفاوت باشد. به عنوان کسی که مامموپلاستی افزایشی انجام داده است ، باید بدانید که سمی بودن یا خطرناک بودن پروتز ها به هیچ وجه نمی تواند دلیل بروز این عارضه باشد.

محققان بر این باورند که ژنتیک عامل مهمی در این مورد است. اگر در خانواده خود سابقه اختلالات خود ایمنی درید یا یکی از اعضای خانواده تان بعد از جراحت بافت جای زخم ضخیمی ایجاد می کند یا مشکلی در کاشت های پروتز برای او پیش امده است ، شما مستعد بروز انقباض کپسولی هستید.

گاهی اوقات نیز لایه نازکی از باکتری ها با ورود به حفره سینه باعث انقباض کپسولی می شود.

آیا جراحی پروتز سینه مانع از شیر دهی نمی شود؟

بسیاری از خانم ها که خواستار جراحی پروتز سینه می باشند معمولا این سوال را مطرح می کنند که آیا پس از پروتز سینه امکان شیر دهی وجود دارد و پروتز مانع ازشیر دهی نمی شود که در پاسخ به این سوال دکتر شهریار حدادی فوق تخصص جراحی پلاستیک و یکی از بهترین جراحان پروتز سینه می فرمایند به هیچ وجه این جراحی مانع از شیر دهی نمی شود زیرا پروتز سینه باعث مسدود شدن عروق شیردهی نخواهد شد.

شیردهی به نوزاد بعد از پروتز سینه

مادرانی که تحت عمل جراحی پروتز سینه قرار می گیرند به راحتی می توانند به فرزندان خود شیر بدهند. با بررسی های انجام شده ثابت شده که میزان سیلیکونی که از شیر ترشح می شود در خانم هایی که پروتز گذاشته اند و خانم هایی که پروتز نگذاشته اند یکسان است بنابراین خطری متوجه نوزاد نمی شود.

سوال دیگری که در این باره مطرح است این است که آیا در دوران بارداری یا شیردهی می توان جراحی پروتز سینه را انجام  داد ؟ حداقل باید ۶ ماه از پایان بارداری بگذرد و خانم هایی که شیردهی انجام می دهند باید ۶ ماه بعد از قطع شیردهی اقدام به جراحی پروتز سینه کنند.

ارتباط میان پروتز سینه و سرطان

لنفوم سلول بزرگ آناپلاستیک یا BIA-ALCL سرطانی است که در بین بافت جای زخم درون سینه و خود پروتز سینه رشد می کند.

BIA-ALCL به طور فنی یک سرطان سینه قدیمی محسوب نمی شود ، بلکه در پزشکی به عنوان سرطان سیستم ایمنی تعریف می شود.

پزشکان اغلب این سرطان را با برداشتن پروتز سینه و بافت جای زخم درمان می کنند.

بانوانی که چند سال است از یک پروتز سینه استفاده می کنند ، باید از خطر ابتلا به این سرطان اگاه باشند چرا که می توانند با انجام برخی کار ها در امان بمانند.

خانم هایی که پروتز سینه دارند ، باید به طور مداوم معاینه شوند تا هر گونه ریسک ابتلا به سرطان در ان ها تشخیص داده شود.

اگر سرطان زود تشخیص داده شود اغلب می تواند با برداشتن پروتز و درمان بافت جای زخم رفع شود.

در برخی موارد نادر اگر سرطان به غدد لنفاوی سرایت کند ، متاسفانه می تواند کشنده باشد.

هزینه‌ عمل زیبایی پروتز سینه چقدر است؟

هزینه اعمال جراحی پلاستیک باید مد نظر باشد که بسته به نوع پروتز، تجربه جراح و محل انجام عمل متفاوت خواهد بود. در مورد هزینه پروتز سینه با جراح صحبت کنید.

هزینه‌ها شامل موارد زیر هستند:

 • هزینه حق العمل جراح
 • هزینه بیمارستان
 • هزینه بیهوشی
 • هزینه داروها
 • هزینه آزمایش‌ها
 • هزینه کرست‌های مخصوص

معمولا بیمه‌ها این گونه اعمال زیبایی را پوشش نمی‌دهند. همچنین هزینه عوارض این اعمال هم توسط بیمه پوشش داده نمی‌شود. در بعضی بیمه‌ها نیز حتی بیماری‌های پستان در خانم‌هایی که پروتز دارند، پوشش داده نمی‌شود. به سیاست‌های بیمه خود رجوع کنید.

رضایت شما مهمتر از هزینه‌ای است که می‌پردازید.

وقتی که یک جراح پلاستیک را برای اعمال زیبایی انتخاب می‌کنید، در نظر داشته باشید که تجربه وی و راحتی شما مهمتر از پولی است که پرداخت می‌کنید.

چگونه جراح زیبایی پروتز سینه خود را می توان انتخاب نماییم؟

اولین نکته ای که باید در جراحی پروتز سینه رعایت کنید انتخاب بهترین دکتر پروتز سینه می باشد، دکتر شهریار حدادی فوق تخصص جراحی پلاستیک در جراحی پروتز سینه دارای تجربه و مهارت بالایی هستند و در این زمینه می توانند مشاوره های لازم را در اختیار شما قرار دهند. در صورتی که در انتخاب جراح پروتز سینه خود دقت نمایید انجام این جراحی می تواند عوارضی را به همراه آورد.

فوق تخصص جراحی پلاستیک و جراحان عمومی می توانند این جراحی را انجام دهند اما توصیه می شود برای انجام این جراحی به یک فوق تخصص جراح پلاستیک که در این زمینه تجربه بسیار بالایی دارد مراجعه نمایید، زیرا احتمال بروز عارضه ناشی از جراحی با انتخاب یک جراح با تجربه بسیار کاهش می یابد.

امروزه با توجه به اهمیت زیبایی اندام ها بسیاری از خانم ها خواستار بزرگ کردن و حجیم نمودن سینه های خود می باشند که برای انجام این کار جراحی پروتز سینه بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. بسیاری از افرادی که خواستار این جراحی می باشند سوالاتی را در این زمینه مطرح می کنند که در این قسمت به برخی از آن ها اشاره شده است تا قبل از انجام جراحی پروتز سینه اطلاعات و آگاهی کافی را بدست آورید.

انتخاب بهترین جراح

یکی از نکات مهم پیش از انجام جراحی پروتز سینه، انتخاب جراح ماهر و با تجربه در این زمینه می باشد.

جراحی که انتخاب می کنید باید:

 • دوره شش ساله آموزش جراحی را گذرانده باشد
 • آزمون های کتبی و شفاهی را داده باشد
 • دوره های آموزش پزشکی را کامل ادامه داده باشد

نتیجه گیری

از جمله جراحی های زیبایی که بسیار مورد توجه بانوان قرار گرفته، انجام پروتز سینه می باشد . این جراحی تحت بیهوشی عمومی انجام می شود و برش ها با توجه به نظر پزشک در یکی از قسمت های روی دور هاله سینه، زیر بغل، زیر چین سینه قرار می گیرد . حتما نکات ذکر شده توسط جراح سینه خود را به خوبی راعایت کنید .

شهریار حدادی

drhaddadi

9 پاسخ
 1. سلام خسته نباشید میخواستم هزینه این عملو بدونم و اینکه ایا من واکسن زدم امکان این جراحی هست برام هفته پیش واکسن زدم

 2. سلام من تازه زایمان کردم ولی به دلیل شرایط بدنیم نمیتونم شیر بدم میخواستم بدونم الان میتونم جراحی پروتز سینه و لیفت سینرو رو همزمان با هم انجام بدم

  1. اگر شما زایمان را به صورت سزارین انجام دادین و بیهوشی کامل داشتین بهتره که اجازه بدین مدتی بگذره اما برای انجام جراحی مانعی جدی وجود نداره و بعد از بررسی های لازم شما میتوانید این عمل زیبایی را انجام دهید.

 3. دکتر کسی که مستعد کیست سینه هست ،اشتباهه که پروتز سینه انجام بده؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا
نمونه‌کار‌های بیشتر...