شهریار حدادی

مراقبت های بعد از لیپوماتیک

لیپوماتیک یکی ار بهترین و سریع ترین روش های لاغری و حذف چربی های اضافه بدن است. اقدامات بعد از لیپوماتیک در نتیجه نهایی جراحی و دوره نقاهت راحت تر بسیار تاثیر گذار است. یکی از مزیت های لیپوماتیک کوتاه بودن دوران نقاهت است که در این مدت باید توصیه های پزشک را به خوبی رعایت کنید. در ادامه مطلب در رابطه با اهمیت مراقبت های بعد از لیپوماتیک توضیحاتی داده شده است پس تا انتها همراه ما باشید.

استحمام بعد از لیپوماتیک

به طور کلی پس از گذشت 24 ساعت از این عمل زیبایی می توان حمام رفت. البته باید به خاطر داشت که از وارد آمدن فشار به محل عمل تا حد امکان باید خودداری کرد. در هنگام استحمام برای جلوگیری از بروز عفونت شکاف های ایجاد شده، می توانید این نواحی را به آرامی شستشو دهید.

اهمیت گن بعد از لیپوماتیک

بعد از انجام لیپوماتیک همان طور که در قسمت قبل گفته شده بود باید تمامی مراقبت ها رعایت شود تا بهترین نتیجه از این جراحی دریافت شود در صورتی که بعد از لیپوماتیک فردی به پوشیدن مدام گن، طرز نشستن و خوابیدن اهمیت کافی ندهد پاسخ دلخواه خود را از روش لیپوماتیک دریافت نمی کند. پوشیدن گن بعد از لیپوماتیک از مواردی می باشد که باید بطور کامل رعایت شود زیرا باعث می شود چین خوردگی های پوست کم شود و روند بهبودی سریعتر صورت گیرد و به نتیجه دلخواه خود دست یابی نمایید.

بعد از انجام لیپوماتیک برای پیوند خوردن ماهیچه به پوست به زمان نیاز است که با استفاده از گن لیپوماتیک این مدت زمان کاهش می یابد و سریعتر ماهیچه به پوست پیوند می خورد. گن لیپوماتک با وارد کردن فشار به لایه زیرین پوست موجب تخلیه ترشحات اضافه می شود. از میزان التهاب های احتمالی و بوجود آمدن سلولیت در صورت استفاده از گن لیپوماتیک کاسته می شود.

ورزش بعد از عمل لیپوماتیک

مدت زمان مورد نیاز برای آغاز انجام تمرینات ورزشی پس از لیپوماتیک به اندازه ناحیه درمان و شیوه زندگی بیمار بستگی دارد. در رابطه با این موضوع توصیه می شود با جراح خود مشورت نمایید زیرا پزشک با توجه به سوابق سلامتی بیمار قادر به ارائه مشورت دقیق خواهد بود. لازم به ذکر است که دو روز پس از انجام این عمل زیبایی می توان حرکات سبک و فعالیت های ملایم همچون پیاده روی و تمرینات خانگی را آغاز کرد. این فعالیت ها مانع از لخته شدن خون و ایجاد زخم ها می شوند و به شما کمک خواهند کرد تا فعالیت های خود را دوباره آغاز کنید.

تمرینات ورزشی معمول را می توان یک هفته پس از این عمل جراحی آغاز کرد. همواره توصیه می شود ورزش پس از این عمل را با حرکات شدید آغاز نکنید. لازم به ذکر است که تمرینات ورزشی خود را با 25% از تمرینات معمول آغاز نمایید. در نهایت هر روز می توان به مقدار آن افزود. حد خود را دانسته و تا چند ماه نخست پس از انجام لیپوماتیک فشار زیادی به خود وارد نکنید.

ورزش بعد از لیپوماتیک

درمان ورم و کبودی بعد از لیپوماتیک

پس از عمل لیپوماتیک تورم یک واکنش طبیعی بدن می باشد. علاوه بر تورم کبودی نیز ممکن است بنا به دلایل مختلف از قبیل فرو رفتن جسم خارجی، ساکشن چربی و برخورد ضربات کانولا به بافت ایجاد گردد. درمان ورم پس از این عمل زیبایی با رعایت موارد زیر امکان پذیر می باشد:

 • استفاده از لباس یا گن فشرده سازی
 • انجام ماساژ
 • رفتن به پیاده روی پس از چند روز استراحت
 • تصحیح رژیم غذایی

رژیم غذایی مناسب بعد از لیپوماتیک

پس از انجام لیپوماتیک با رعایت یک رژیم غذایی مناسب و متعادل می توان از افزایش وزن زیاد جلوگیری کرد. توصیه می شود به منظور حفظ نتایج پس از این عمل زیبایی نکات غذایی زیر را رعایت نمایید:

 • افزودن میوه ها، سبزیجات، غلات سبوس دار و پروتئین به رژیم غذایی
 • کاهش مصرف قندها، کربوهیدرات ساده و چربی های اشباع
 • خوردن چند وعده غذایی کوچک در طول روز سطح انرژی بدن شما را حفظ خواهد کرد.
 • هیدراتاسیون نیز از اهمیت ویژه برخوردار می باشد. نوشیدن میزان کافی آب در طول روز گرسنگی را کنترل کرده و در حفظ سوخت و ساز سالم و هضم غذا موثر خواهد بود.
 • ماهی چرب همچون سالمون، ساردین و خال مخالی را در رژیم غذایی خود قرار دهید.
 • مصرف روغن زیتون فوق العاده طبیعی
 • جوانه بروکسل، فلفل، کلم بروکلی و میوه هایی همچون کیوی و پرتقال که سرشار از ویتامین c هستند را مصرف کنید.
 • آجیل، خشکبار، انواع توت به ویژه زغال اخته، تمشک و توت فرنگی، گوجه فرنگی
 • میوه و سبزیجات پخته شده که پوست و دانه نداشته باشند.
 • مرغ سرخ شده و یا پخته شده بدون پوست
 • کره بادام زمینی
 • نوشیدنی های بدون کافئین
 • شیر و لبنیات کم چرب

مراقبت های بعد از لیپوماتیک

مراقبت از زخم در دوران نقاهت پس از انجام لیپوماتیک

نکات مراقبت از زخم و روش های کاهش آن پس از عمل لیپوماتیک شامل موارد زیر هستند:

 • رعایت نحوه خوابیدن صحیح
 • انتخاب پزشک و کلینیک زیبایی به نحو صحیح
 • از عوامل بیرونی حساسیت زا پوست دوری نمایید
 • به منظور انجام فعالیت های ورزشی در طول دوره نقاهت محدودیت ایجاد نمایید
 • رعایت رژیم غذایی سالم و صحیح
 • از گن طبی استفاده کنید

تخلیه مایعات خونابه بعد از لیپوماتیک

پس از عمل لیپوماتیک مایعات خونابه از زیر پوست در مجاورت محل جراحت شما خارج خواهد شد. این امر از عفونت جلوگیری خواهد کرد و ترمیم را به دنبال خواهد داشت.

نحوه خوابیدن پس از لیپوماتیک

پس از انجام عمل لیپوماتیک به این دلیل که فرد مدت زمان طولانی چند ساعته را در اتاق عمل گذرانده است احساس ضعف و خستگی می کند. از این رو به استراحت کافی و به صورت منظم برای کسب نیروی بیشتر و بهبود وضعیت خود نیاز خواهد داشت. برخی از افراد تصور می کنند که حال قادر به سپری کردن شبی آرام با خیال آسوده و راحت پس از انجام لیپوماتیک دارند. این افراد تصور می کنند می توانند مانند روزهای عادی استراحت کرده و بخوابند.

این افراد باید به خاطر داشته باشند که پس از انجام لیپوماتیک جراح پلاستیک به منظور پیشگیری از بروز عوارض ناشی از این عمل زیبایی و بهبود سریع فرد دستورالعمل هایی را به او ارائه خواهند داد. لازم به ذکر است که این نکات علاوه بر تغذیه مناسب و محدودیت در انجام فعالیت ها، باید به نحوه خوابیدن صحیح پس از انجام این عمل زیبایی توجه کرد. در صورت عدم رعایت طرز صحیح خوابیدن پس از این عمل جراحی در ناحیه درمان متوجه برخی از عوارض خواهید شد. از این رو نحوه خوابیدن صحیح پس از انجام این عمل زیبایی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار می باشد.

 • خوابیدن به نحوی که به ناحیه تحت درمان هیچگونه فشار و ضربه ای وارد نشود.
 • قرار دادن بالشت اضافه زیر پاها
 • استفاده از گن هنگام خواب
 • رعایت زاویه 45 درجه

زمان مناسب رانندگی پس از جراحی لیپوماتیک

بهتر است پس ار عمل در انجام کار های سنگین و سخت عجله نکنید و استراحت کنید. پس از یک هفته پس از عمل لیپوماتیک و رفع درد می توان رانندگی کرد. همچنین پس از گذشت دو هفته از این عمل زیبایی می توان به سفر رفت.

مصرف سیگار و الکل بعد از لیپوماتیک

یکی از مباحث رایج که دارای تعداد زیادی مخالف و موافق می باشد، نوشیدنی های الکلی هستند. این نوشیدنی بر ارگان های مختلف بدن تاثیر منفی دارد. به عنوان مثال الکل کنترل فرد روی تعادل، تکلم، حرکت و رفتار را تا حد قابل توجهی کاهش خواهد داد. همچنین نوشیدنی های الکلی به عنوان مواد پرکالری شناخته می شوند از این رو تولیدکنندگان نوشیدنی های الکلی در نوشیدنی های خود از طعم دهنده ها و قندها استفاده می کنند. وجود نوشیدنی های الکلی در رژیم غذایی پس از این عمل زیبایی افزایش وزن بدن و مشکلات قلبی، کبدی و گوارشی را به همراه دارد. این مشکلات سرطان و تضعیف سیستم ایمنی را به همراه دارند. از این رو پس از انجام این عمل از مصرف سیگار و نوشیدنی های الکلی تا حد امکان باید خودداری کرد.

امیدوارم این مطلب برای شما مفید بوده باشد و اطلاعات لازم را کسب کرده باشید. شما میتوانید سوالات و تجربیات خود را در زیر این مطلب به اشتراک بگذارید.

شهریار حدادی

drhaddadi

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا
نمونه‌کار‌های بیشتر...