با ماموپلاستی دیگر نگران بزرگی سینه خود نباشید

ماموپلاستی در تعریف ساده، نوعی جراحی برای کوچک کردن سینه است که به عنوان ماموپلاستی کاهشی نیز شناخته می شود. این پروسیجر یک روش معجزه آسا برای بانوانی است که از بزرگی سینه های خود رنج می برند و به دنبال راه حلی قابل اعتماد برای کوچک کردن آن ها هستند. آنچه در ادامه مطالعه خواهید کرد، مجموعه ای است از توضیحات دکتر شهریار حدادی فوق تخصص جراحی پلاستیک در شهر تهران درباره جراحی ماموپلاستی .

بزرگی سینه چه مشکلاتی را به همراه دارد؟

بزرگی بیش از حد سینه ها برای بانوان می تواند موجب بروز مشکلاتی همچون دردهای مزمن گردن ، کمر ، سرشانه، ستون فقرات و تنگی نفس شده و حتی به عاملی محدود کننده در فعالیت های ورزشی تبدیل شود. از این رو توصیه می شود. بدون شک این موارد و سایر مشکلات ناشی از بزرگ بودن سینه ها، کیفیت زندگی را تحت تاثیرات منفی خود قرار داده و مهم تر از همه، از اعتماد به نفس مان به میزان قابل ملاحظه ای می کاهد.

ماموپلاستی و مزایای انجام آن

جراحی ماموپلاستی علاوه بر تسکین دردهای ناشی از بزرگی سینه ها، از این قابلیت برخوردار است که با کوچک کردن سینه ها و رساندن سایز آنها به سطحی مطلوب، علاوه بر تاثیر مثبت در فیگور بانوان، اندام متناسب تری را به فرد هدیه دهد. این جراحی علاوه بر تاثیر مثبت خود روی تناسب اندام، مشکل قرینگی سینه ها را نیز بر طرف خواهد کرد.

ماموپلاستی چگونه انجام می شود؟

از اولین اقدامات ماموپلاستی می توان به معاینات و آزمایشات قبل از جراحی اشاره کرد. بیمار متقاضی جراحی کوچک کردن سینه نخست تحت معاینه جراح ماموپلاستی تهران قرار می گیرد. بعد از مشاوره ، انجام آزمایشاتی همچون آزمایش خون و ماموگرافی تجویز شده و نهایتاً تاریخ عمل جراحی کاهشی سینه مشخص می شود. این جراحی تحت بیهوشی عمومی انجام می شود. از این رو اجرای آن در یک بیمارستان یا مرکز مجهز به جدیدترین تجهیزات و امکانات استاندارد ایمنی بیمار بسیار حائز اهمیت است.

به طور کلی عمل ماموپلاستی با برداشتن پوست و بافت اضافی از سینه ها، سایز آن ها را به میزان چشمگیری کاهش می دهد. به کمک این جراحی، سینه ها فرم بهتر و زیباتری به خود می گیرند. این جراحی معمولا در طول یک فرایند ترکیبی با لیفت سینه انجام می شود تا نتیجه نهایی رضایت بخش تری را خلق کند.

آشنایی با انواع برش ها در عمل ماموپلاستی

برای برداشتن بافت و پوست اضافی از سینه ها ، برش ها در الگوهای مختلف، ایجاد می شود. جراح برای ماموپلاستی در تهران با در نظر گرفتن شرایط بیمار و طی اطلاعات به دست آمده در معاینات، نوع برش را برای او در نظر می گیرد. اگر مایلید در خصوص انواع برش های قابل استفاده در عمل کوچک کردن سینه اطلاعاتی داشته باشید در ادامه، توضیح اجمالی درباره هریک را مطالعه کنید.

 •  ماموپلاستی با برش بزرگ

برش بزرگ زمانی مورد استفاده قرار می گیرد که جراح سینه به دسترسی به بافت بیشتری از سینه نیاز داشته باشد. این روش برش دهی عمل ماموپلاستی اغلب در افرادی مورد استفاده قرار می گیرد که سینه های بزرگی داشته و لازم است تقریباً بیش از 800 گرم از هر سینه آنها برداشته شود. همچنین از این برش در افرادی که پوست سینه شان شل شده و افتادگی سر سینه ها بیش از 8 تا 10 سانتی متر است نیز استفاده می شود. برش بزرگ تحت عنوان برش T معکوس نیز شناخته می شود.

در ماموپلاستی با برش بزرگ از برش های دورهاله ، زیرهاله در خط وسط و برش سرتاسری زیر سینه نیز استفاده می شود. هاله سینه در حالت طبیعی باید قطری برابر با ۴۲ تا ۵۰ میلیمتر داشته باشد. یکی از مشکلاتی که افراد دارای سینه های بزرگ به آن دچار هستند عریض تر شدن هاله سینه است. به طوری که قطر این ناحیه در برخی افراد به ۱۰۰ میلیمتر و حتی بیشتر می رسد. وقتی سرسینه پهن می شود سینه ها از محل نرمال خود به پایین کشیده می شوند. بمنظور رفع این ایرادات و بدشکلی های ظاهری، علاوه بر تغییر در اندازه سینه ها طی جراحی ماموپلاستی ، تغییراتی نیز در اندازه و موقعیت هاله داده می شود تا نهایتاً نتیجه به دست آمده، طبیعی تر به نظر برسد.

 • ماموپلاستی با برش کوچک

ماموپلاستی با برش کوچک در داوطلبین دارای سینه های بسیار بزرگ عملاً کاربردی ندارد. پزشک این برش را برای افرادی که پوست آن ها هنوز قوام داشته و بدون ترک است ، توصیه می کند. جراحی کاهشی سینه با برش کوچک به دلیل تشابه برش آن به سوراخ کلید، تحت عنوان برش سوراخ کلیدی نیز شناخته می شود..

در عمل جراحی کوچک کردن سینه با برش کوچک ، معمولاً قسمت پایین و خارج سینه بر اساس طرح ترسیم شده بر روی آن باز شده و اصلاحات لازم روی آن انجام می گیرد. سپس سر سینه با حفظ رگ های خونرسان بالا کشیده شده و در موقعیت مناسبی قرار داده می شوند.

آنچه بدیهی است ، صرفنظر از اینکه چه برش یا تکنیکی در اجرای فرایند جراحی به کار گرفته شود، مهارت و تخصص جراح پلاستیک است که به پشتوانه دانش و مهارت خود و با بهره گرفتن از نگاه هنری و خلاقانه قادر به خلق نتیجه ای رضایت بخش است از اهمیت بسیار بالایی برخوردار می باشد.

نکاتی طلایی قبل از جراحی ماموپلاستی باید بدانید

دستورالعمل های قبل از عمل ماموپلاستی تقریباً در تمام پروسیجرهای انجام شده در خانواده این فرایند جراحی، از یک الگوی مشابه تبعیت می کند. در اولین قدم باید لیست داروهای مورد مصرف خود را در اختیار پزشک قرار دهید ؛ چراکه گاهی لازم است پزشک تغییراتی را در دوز مصرف برخی داروها ایجاد کرده و حتی مصرف برخی از آن ها را به طور موقتی قطع کند.

با توجه به اینکه عمل ماموپلاستی تحت بیهوشی عمومی انجام می شود ، لازم است بمنظور پیشگیری از بروز اختلال در روند بیهوشی ، از چند ساعت قبل از جراحی کاهشی سینه ، چیزی نخورید و ننوشید. قطع مصرف مشروبات الکلی و نکشیدن سیگار نکته دیگری است که باید در ملاحظات اقدامات قبل از جراحی ، از چند هفته قبل از عمل آغاز شود.

تفاوت ماموپلاستی و ماستوپکسی چیست؟

تفاوت ماموپلاستی و ماستوپکسی

ماموپلاستی و ماستوپکسی دو فرایند کاملاً مجزا هستند که هر دو سینه ها را مورد هدف قرار می دهند. در جراحی ماموپلاستی ، سایز سینه ها برای رسیدن به یک اندازه مطلوب تغییر داده می شود. این پروسیجر ، علاوه بر تغییر دادن اندازه سینه ها ، روی شکل ظاهری آن نیز مانور کرده و کانتور سینه ها و موقعیت قرار گرفتن آنها بر روی قفسه سینه را نیز بهبود می بخشد.

جراحی ماستوپکسی فرایند بالا کشیدن سینه هاست که با بالا کشیدن و شکل دادن به سینه های افتاده از طریق برداشتن پوست اضافی و محکم کردن بافت اطراف آن انجام می شود. ماستوپکسی جراحی لیفت سینه و فرم دهی است در اين جراحی میزان بافتی که از سینه برداشته خواهد شد در جهت اصلاح عدم تقارن دو سینه می باشد. افرادی که کاندید این جراحی هستند اغلب از سایز سینه خود شکايتی ندارند و تنها رفع افتادگی و فرم بهتر مدنظرشان است.

ماموپلاستی یا جراحی کاهشی سینه به منظور تغییر سایز و فرم سینه هاست , در نتیجه در این جراحی علاوه بر لیفت و فرم دهی بسته به نظر جراح و سلیقه بیمار و وضعیت بدنی او ، تا حد امكان سینه ها کوچک خواهند شد.

هر چند هر دوی این فرایندهای جراحی ، شکل دهی به سینه ها را مورد هدف قرار می دهند ولی با توجه به اینکه نیاز ، انتظارات و اهداف هر بیمار از ورود به یک فرایند زیبایی سینه ، منحصر بفرد است ، جراح بر حسب این فاکتورها ، در خصوص انتخاب بهترین گزینه که بتواند به بهترین شکل ، اهداف مورد نظر را محقق کند ، تصمیم گیری می نماید.

نکات بعد از جراحی ماموپلاستی

بعد از جراحی ، درد و ورم و تغییر رنگ در ناحیه سینه کاملا طبیعی بوده و جزو عوارض نرمال و موقتی بعد از عمل ماموپلاستی به شمار می آید. لوله های کوچکی به نام درن با هدف تخلیه ترشحات از ناحیه جراحی ، در بخشی از سینه قرار داده می شود که به همراه پانسمان در روز دوم پس از جراحی کوچک کردن سینه ، برداشته خواهد شد. به طور کلی روز دوم در جراحی ماموپلاستی روز بهبودی نسبی شما تلقی می شود. یکی از توصیه های مهم لازم الاجرا، استفاده از سوتین های مخصوص برای مدت تعیین شده توسط جراح ماموپلاستی تهران می باشد. پزشک داروهای مسکن را برای شما تجویز می کند تا در صورت تجربه درد، آنها را مورد استفاده قرار دهید.در کنار این موارد، لازم است تا یک ماه از انجام فعالیت های فیزیکی و ورزشی و هر گونه فعالیتی که باعث وارد آمدن فشار به سینه ها شود، خودداری کنید.

 • موقعیت خوابیدن بعد از جراحی ماموپلاستی

موقعیت خوابیدن بعد از جراحی کوچک کردن سینه در روند بهبودی و تقارن سینه تاثیر گذار است. از این رو توصیه می شود تا ۲ هفته بعد از جراحی ماموپلاستی به پشت و تحت زاویه ۴۵ درجه در حالت لمیده بخوابید. برای جلوگیری از غلت خوردن در خواب از چند بالش در اطراف خود استفاده کنید. خوابیدن به پشت میتواند در کاهش ورم و جلوگیری از وارد آمدن فشار آوردن به سینه های کوچک شده ، مفید واقع شود.

 • درد بعد از جراحی کوچک کردن سینه

بعد از عمل ماموپلاستی احساس درد در ناحیه سینه کاملا طبیعی است و در بازه زمانی محدود به مرور رفع شده و با استفاده از داروهای مسکن تجویز شده توسط پزشک قابل کنترل خواهد بود.

 • حس در سینه ها بعد از جراحی ماموپلاستی

باوری در خصوص از بین رفتن حس نوک سینه ها در میان خانم ها وجود دارد که نمی توان آن را به طور صد در صد رد کرد ؛ چرا که تا ۶ ماه پس از جراحی ماموپلاستی احتمال بی حسی نوک سینه ها قابل انتظار است. معمولا این حس بعد از ۶ ماه با ترمیم خودبخود اعصاب ناحیه جراحی، به حالت طبیعی باز می گردد.

 • جای بخیه بعد از ماموپلاستی

بر جای ماندن جای بخیه یکی از حساسیت هایی است که برای بانوان ناخوشایند است. البته در کنار این موضوع بهتر است بدانید که یک جراح ماهر  ماموپلاستی در تهران ، با ایجاد برش ها در موقعیت های خاص، تلاش می کند تا میزان دیده شدن رد زخم ها را به حداقل برساند. ولی نهایتاً اسکار، عارضه اجتناب ناپذیر این فرایند است.

خوشبختانه، راهکارهایی از قبیل استفاده از پمادهای موضعی و نیز لیزر درمانی توانسته است تاثیرات مثبت قابل ملاحظه ای را در مهار اسکار بعد از جراحی بر جای گذارد. عمل کردن به توصیه های پزشک و جدی گرفتن مراقبت های بعد از جراحی ماموپلاستی نیز می تواند به سپری شدن بهتر روند بهبود و کاهش سطح اثر یا رد بر جای مانده از برش مفید واقع شود.

گن مخصوص بعد ماموپلاستی

بعد از ماموپلاستی ، جراح به شما توصیه می کند تا گن مخصوصی را برای دوره ریکاوری ، بر تن کنید. هدف از بر تن کردن این گن ، پشتیبانی از سینه های تازه شکل داده شده و سرعت دادن روند بهبود می باشد. دنبال کردن دستورات پزشک در خصوص استفاده از این سوتین ، طول مدت استفاده از آن و نیز توصیه های کلی دیگر ، اجتناب ناپذیر و ضروری می باشد.

نکات استحمام پس از جراحی کاهش سینه

بعد از جراحی پزشک دستورات را در خصوص حمام کردن به شما توصیه می کند. او به شما می گوید زمانی مجاز به حمام کردن هستید که زخم ها به خوبی بهبود پیدا کرده باشند تا دچار عفونت نشوند. در زمان حمام کردن از صابون های ملایم و بدون عطر استفاده کنید. پس از آن به طور کامل به آرامی ناحیه برش ها را خشک کنید و حتماً با آب ولرم حمام کرده و از استفاده کردن آب داغ خودداری کنید.

اهمیت رژیم غذایی بعد از عمل کوچک کردن سینه

بعد از اتمام جراحی ، در فاز مراقبت های بعد از عمل ، لازم است بیمار یک رژیم غذایی صحیح را دنبال کند چراکه تغذیه نیز در کیفیت کلی دوره ریکاوری و روند بهبود بافت های ترمیم شده ، نقش دارد. برخی نکات رژیمی ، شامل موارد زیر می باشد:

 • به مقدار فراوان آب بنوشید.
 • در رژیم غذایی تان به اندازه متعادل ، میوه ، سبزیجات ، غلات ، پروتئین ، چربی های سالم و مواد غذایی حاوی ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز بدن بگنجانید.
 • میل کردن غذاهای ضد التهاب از قبیل سبزیجات برگ سبز ، توت ها ، زنجبیل و ماهی چرب را فراموش نکنید.
 • غذاهای پرفیبر از قبیل میوه و سبزیجات میل کنید تا دچار یبوست نشوید.
 • مصرف نمک را برای جلوگیری از بروز تورم به حداقل برسانید.

خطرات و عوارض ماموپلاستی

به طور کلی عوارض بعد از عمل کوچک کردن سینه و دامنه بروز آن ها را می توان به دو دسته تقسیم کرد:

عوارض اولیه که بخش لاینفک جراحی بوده ماموپلاستی و به عنوان واکنش طبیعی بدن در تلاش برای بهبود ناحیه ای که در طول جراحی مورد تهاجم ابزار جراحی قرار گرفته است ، اتفاق می افتد. این عوارض شامل ورم، کبودی و درد بوده و ماهیت موقتی دارد ؛ به این معنی که به مرور به طور خودبخود فروکش کرده و از بین خواهد رفت.

عوارض ثانویه ، مواردی هستند که می توان بروز آن ها را مستقیماً به مهارت و تجربه جراح ماموپلاستی تهران و نیز کیفیت مراقبت های بعد از عمل نسبت داد. اگر در فاز انتخاب جراح خوب برای عمل کوچک کردن سینه ، دقت عمل کافی و وسواس لازم را به خرج دهید، قطعاً می توانید شانس خود را در دستیابی به یک نتیجه جراحی مطلوب تر و به دور از عارضه تضمین کنید. به همین نسبت، کوتاهی در حساسیت به خرج دادن در این انتخاب ، می تواند شما را در معرض آسیب های ناشی از عوارض بعضاً جبران ناپذیر قرار دهد. دیدگاه دکتر حدادی در خصوص عوارض بعد از عمل ماموپلاستی این است که صرفنظر از بی نقص بودن کیفیت جراحی، لازم است این عوارض با هدف بالا بردن آگاهی بیمار در طول جلسه مشاوره ذکر شده و مورد بحث قرار گیرند تا بیمار با نگاهی علمی تر در پروسه انتخاب جراح قدم بردارد.

عوارض ثانویه عمل ماموپلاستی عبارتند از:

 • عوارض ناشی از بیهوشی
 • اسکار و جای زخم ناشی از برش برای خارج کردن بافت سینه بر روی پوست
 • آسیب مجاری شیردهی
 • غیر قرینگی و بدشکل شدن سینه ها
 • از دست دادن تمام پوست هاله و نوک سینه یا بخشی از آن
 • کاهش و یا از بین رفتن حس نوک سینه
 • سیاه شدن و از بین رفتن پوست محل تلاقی برش ها
 • تجمع مایع و خون پس از عمل
 • عفونت زخم و بافت سینه

جراحی ماموپلاستی به چه گروهی از بانوان توصیه می شود ؟

 • خانم هایی که سینه های بزرگ دارند.
 • خانم هایی که از داشتن سینه های غیر قرینه رنج می برند.
 • بانوانی که اندازه بزرگ سینه ها، فعالیت های حرکتی و ورزشی آن ها را مختل کرده و آنها را با درد ناشی از سنگینی سینه ها در نواحی از قبیل کمر و کتف ها درگیر نموده است.

ماموپلاستی برای چه افرادی توصیه نمی شود؟

با توجه به اینکه بارداری یکی از پروسه های حساس و تجربیات خاص است، به خانم هایی که قصد دارند در آینده باردار شوند، توصیه می شود این جراحی را به بعد از زایمان موکول کنند.

همچنین افرادی که تصمیم به کاهش وزن دارند بهتر است قبل از اقدام به جراحی ماموپلاستی ، برای کاهش و رساندن وزن خود به یک سطح سالم، اقدام نمایند. کم کردن وزن باعث افتادگی سینه ها شده و بدشکلی آنها را موجب می شود. از این رو، بعد از رسیدن به وزن سالم با اقدام برای جراحی ترکیبی ماموپلاستی و لیفت سینه، بدون شک از دیدن این همه تغییر مثبت در سینه ها، خودتان نیز شگفت زده خواهید شد.

جراحی همزمان کوچک کردن شکم و سینه

خیلی از بانوان زیباجو ، دوست دارند تغییرات اساسی در خود بوجود آورند. به همین خاطر وقتی به پزشک فوق تخصص جراحی پلاستیک مراجعه می کنند ، از او می خواهند که با توجه به شرایط شان ، تمامی گزینه های جراحی را برای شان شرح دهند. یکی از انتخاب هایی که میتوان داشت ، عمل ماموپلاستی و ابدومینوپلاستی به طور همزمان است. با توجه به اینکه طی این دو پروسه ، بافت ، چربی و پوست اضافی از نواحی شکمی و سینه ها برداشته می شوند ، تغییرات بسیار چشمگیری در اندام شخص پدید می آیند. اگر شما هم تمایل به انجام این عمل های زیبایی بدن به صورت همزمان دارید ، حتما با یک فوق تخصص جراحی پلاستیک مشورت کنید.

 

دکتر شهریار حدادی

دکتر شهریار حدادی

دکتر شهریار حدادی، فوق تخصص جراحی پلاستیک و عضو فعال انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران، در حوزه جراحی های صورت و بدن فعالیت دارند. ایشان فارغ التحصیل بورد تخصصی جراحی پلاستیک از دانشگاه تهران بوده و در حیطه جراحی شکم و پیکرتراشی، جراحی سینه و عمل های زیبایی صورت سابقه و تجربه بالایی دارند.

دکتر شهریار حدادی

دکتر شهریار حدادی

دکتر شهریار حدادی، فوق تخصص جراحی پلاستیک و عضو فعال انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران، در حوزه جراحی های صورت و بدن فعالیت دارند. ایشان فارغ التحصیل بورد تخصصی جراحی پلاستیک از دانشگاه تهران بوده و در حیطه جراحی شکم و پیکرتراشی، جراحی سینه و عمل های زیبایی صورت سابقه و تجربه بالایی دارند.

1 1 رای
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
فهرست محتوا
دنبال کنید
نمونه‌کار‌های بیشتر...

اشتراک گذاری

WhatsApp
Telegram
Facebook
Email