ابدومینوپلاستی بهترین روش کوچک کردن شکم

همه ما می خواهیم شکمی صاف داشته باشیم که تعهد ما به سلامت و تندرستی را نشان دهد. متأسفانه، داشتن شکم صاف همیشه به سادگی از طریق رژیم غذایی و ورزش امکان پذیر نیست. خوشبختانه، حتی اگر نتوان شکم شما را با سخت کوشی و تلاش برای رسیدن به تناسب اندام صاف کرد، راهی برای دستیابی به شکم صاف در قالب یک روش جراحی خاص به نام تامی تاک وجود دارد که به آن ابدومینوپلاستی نیز می گویند. تامی تاک یک عمل جراحی رایج است. با از بین بردن پوست یا چربی اضافی، ناحیه شکم را صاف می کند. همچنین ماهیچه هایی را که به دلیل بارداری یا وزن بیش از حد کشیده شده اند، سفت می کند. در این مطلب به طور کامل در مورد این جراحی به شما توضیح خواهیم داد.

 

کاندیدای مناسب برای تامی تاک یا ابدومینوپلاستی

این روش زیبایی بیشتر برای افرادی کاربرد دارد که پوست شل یا چربی در ناحیه شکم دارند که به تغییرات سبک زندگی در قالب رژیم غذایی و ورزش واکنش خوبی نشان نداده است. همچنین می توان از آن برای کمک به افرادی که کمی چاق هستند، اما پوست آن ها خاصیت ارتجاعی خود را از دست داده است، استفاده کرد. همانطور که در بالا ذکر شد برای خانم هایی که پوست یا ماهیچه هایشان به دلیل بارداری کشیده شده است نیز بسیار مفید است. برای کسانی که چربی آنها عمدتاً در ناحیه تحتانی شکم موضعی است، ابدومینوپلاستی جزئی یا مینی تاک شکم می تواند به ویژه مفید باشد.

همچنین عمل آبدومینوپلاستی برای افراد با ویژگی های زیر نیز مناسب است:

 • جراحی ابدومینوپلاستی برای افرادی که شکم آن ها دچار افتادگی شده است و با انجام دادن ورزش های سنگین و رژیم غذایی نتوانسته اند چربی های اضافی و انباشته شده آن ناحیه را از بین ببرند بسیار موثر می باشد و با استفاده از این جراحی می توانند مشکل افتادگی شکم خود را رفع کنند و به اندام و ظاهر زیبایی دسترسی یابند.
 • افرادی که پوست شکم آن ها حالت افتاده و آویزان پیدا کرده اند کاندیدای مناسبی برای این جراحی می باشند.
 • افرادی که پس از لیپوماتیک پوست شکم آن ها حالت افتاد پیدا کرده است می توانند با استفاده از جراحی ابدومینوپلاستی این مشکل را رفع نمایند.
 • زنانی که پس از زایمان، شکم آن ها حالت افتاده پیدا کرده است و پوست شکم آن ها آویزان و شل شده است کاندیدای مناسبی برای این جراحی می باشند.
 • افرادی که کاهش وزن های شدید داشته اند و پوست شکم آن ها پس از کاهش وزن حالت افتاده و آویزان پیدا کرده است.

افرادی که کاندیدای مناسبی برای عمل ابدومینوپلاستی نیستند:

 • معمولا افرادی که دچار بیماری های قلبی ، دیابت و غیره هستند با مشاوره های قبل از جراحی و استفاده از داروهای لازم میتوانند عمل ابدو انجام دهند.
 • اگر قصد دارید در آینده نه چندان دور باردار شوید بهتر است این جراحی را به تعویق بیاندازید.
 • اگر در دوران بارداری قرار دارید نباید ابدومینوپلاستی انجام دهید.

میخواهید عمل ابدو انجام دهید؟! پس نیاز دارید پیش از آن ویزیت و مشاوره شوید. برای دریافت مشاوره با بهترین جراح ابدومینوپلاستی ، می توانید اطلاعات خود را در فرم زیر وارد کنید تا در اسرع وقت با شما تماس گرفته شود.

اقدامات قبل از ابدومینوپلاستی

 1. افرادی که از لحاظ جسمی فعال هستند و به صورت مداوم ورزش می کنند بهتر است ۴ تا ۶ هفته قبل از ابدومینوپلاستی ورزش شدید را ترک کنند. گاهی اوقات جراح فوق تخصص به منظور دستیابی به بهبودی کامل ممکن است یک ماه به شما استراحت بدهد.
 2. پزشک فوق تخصص برای عمل ابدومینوپلاستی در شهر تهران یا سایر شهرها باید قبل از آغاز جراحی دستورالعمل های لازم را به بیمار ارائه دهد. پیروی از این دستورالعمل ها به منظور دستیابی به نتایج مطلوب از این عمل جراحی لازم و ضروری است.
 3. به خاطر داشته باشید که سیگار کشیدن ممکن است باعث ایجاد عوارض پس از عمل جراحی ابدومینوپلاستی شود. همچنین ممکن است سرعت بهبود را نیز کاهش دهد. از این رو اگر عادت به مصرف سیگار دارید برای مدت مشخص شده توسط جراح فوق تخصص پلاستیک ، سیگار را کنار بگذارید.
 4. همچنین دو هفته قبل از انجام ابدومینوپلاستی توصیه می شود انواع آدامس و برچسب های نیکوتینی و سیگارهای الکترونیکی را نیز ترک نمایید.
 5. از مصرف وعده های غذایی کامل و مناسب اطمینان حاصل کرده و از رعایت رژیم غذایی سنگین قبل از عمل خودداری نمایید. زیرا مهمترین مولفه اصلی به منظور دستیابی به بهبودی تغذیه مناسب می باشد.
 6. ممکن است بنا به دستور پزشک فوق تخصص مجبور شوید تا مصرف برخی از داروها و مکمل های غذایی را قبل و پس از ابدومینوپلاستی متوقف سازید.

نکته: همواره توصیه می شود تا زمان دستیابی به وزن ایده آل صبر کرده و سپس این عمل ابدو را انجام دهید.

نکته: متقاضیان این عمل جراحی از لحاظ جسمانی باید از سلامت نسبتا خوبی برخوردار باشند. به منظور پیشگیری از کشیدگی بیش از حد ماهیچه های شکمی در دوران بارداری زنان متقاضی عمل ابدو مینوپلاستی باید پس از دوران فرزندآوری یا زمانی که دیگر قصد فرزندآوری ندارند، برای انجام این عمل اقدام نمایند.

مراحل عمل ابدومینوپلاستی

 

مراحل عمل ابدومینوپلاستی

 

 • بیهوشی 

این مرحله زمانی است که داروهایی برای اطمینان از راحتی شما در طول عمل جراحی به شما داده می شود. در طول مرحله اول ابدومینوپلاستی بیهوشی کامل صورت خواهد گرفت. زیرا انجام این عمل تنها از طریق بی حسی موضعی غیر ممکن است. متخصص بیهوشی سن، جنسیت بیمار، موقعیت فیزیکی بدن و سلامت فرد را در نظر خواهد گرفت تا باقی مراحل به نحو صحیح انجام گیرند.

 • برش

هنگامی که بدن شما آماده شد و دردی احساس نکردید، جراح شما یک برش افقی بین ناف و خط موی شرمگاهی ایجاد می کند. اندازه برش شما به مقدار پوست اضافی شما بستگی دارد. پس از اینکه جراح پوست اضافی را از بدن شما بلند کرد، هر ماهیچه ای که نیاز به ترمیم داشته باشد برطرف می شود. در برخی موارد، برای تکمیل عمل، برش دیگری در اطراف شکم لازم است.

 • بستن برش ها

هنگامی که پوست اضافی برداشته شد، ماهیچه ها ترمیم شدند و سایر موارد مورد نیاز تکمیل شد، جراح پلاستیک برش را با استفاده از گیره، نوار چسب، چسب پوست یا بخیه می بندد.

 • لذت بردن از نتایج

پس از اتمام عمل و بهبود بدن، متوجه خواهید شد که شکل شکم شما سفت تر است و به طور کلی صاف تر است.

مراقبت های بعد از ابدومینوپلاستی

پزشک یا کادر درمان مراقبت های بعد از ابدومینوپلاستی را به بیمار آموزش خواهند داد. رعایت نکات مراقبتی پس از عمل ابدو ضروری است و در دستیابی به نتایج مطلوب از عمل نقش مهمی را ایفا می کند.

 1. به منظور پیشگیری از لخته شدن خون چند روز پس از ابدومینوپلاستی باید فعالیت های معمولی و قدم زدن به صورت آهسته انجام داد.
 2. در هنگام استراحت توصیه می شود سر را در جایگاه بالاتر از دیگر اعضای بدن قرار دهید و زیر پاها دو بالش قرار بگیرد و پوزیشن V مانند داشته باشند. ب
 3. از انجام فعالیت های سنگین و ورزش های شدید تا چند هفته پس از این جراحی شکم خودداری نمایید.
 4. از استراحت کردن برای طولانی مدت نیز باید خودداری نمود.
 5. ایجاد کبودی در محل عمل کاملا طبیعی بوده و جای هیچ گونه نگرانی وجود نخواهد داشت.
 6. پس از عمل به منظور دستیابی به بهبودی سریع بهتر است میوه هایی همچون آناناس تازه مصرف کنید. همچنین توصیه می شود در طول دوران نقاهت ماهی و میگو مصرف کنید.
 7. تا دو هفته پس از این عمل ابدو مینوپلاستی مصرف نمک و چربی را تا حد زیادی کاهش دهید.
 8. تهیه و استفاده از گن مخصوص پس از ابدومینوپلاستی لازم و ضروری است. دقت کنید که گن مورد استفاده بیش از حد تنگ یا گشاد نباشد.
 9. مصرف سدیم را تا دو هفته پس از عمل کاهش دهید.
 10. مصرف داروهای تجویز شده به طور کامل از اهمیت ویژه برخوردار می باشد.

در طول دوره بهبودی بعد از عمل جراحی شکم چه انتظاری باید داشت؟

فقط به این دلیل که یک روش ماهیت زیبایی دارد، به این معنی نیست که شما فوراً از آن درمان می شوید. احتمالاً پزشک به شما توصیه می کند که فعالیت شدید خود را تقریباً به طور کامل حداقل تا شش هفته پس از عمل محدود کنید. همچنین ممکن است مجبور باشید بسته به حرفه خود تا 2 هفته از کار خود مرخصی داشته باشید تا عمل جراحی شما به خوبی بهبود یابد و بدن شما آنطور که باید بهبود یابد. پزشک بر اساس تجربه فردی شما، چارچوب زمانی را به شما اطلاع می دهد. برخی از افراد سریعتر بهبود می یابند و برخی دیگر تا یک ماه طول می کشد. فقط به دستورات پزشک خود گوش دهید و بهبودی باید بدون حادثه باشد. عمل زیبایی شکم یک عمل رایج است که می تواند عزت نفس شما را بازگرداند و به شما کمک کند شکمی جذاب تر از آنچه به تنهایی به دست می آورید داشته باشید. اغلب، هیچ راهی فیزیکی برای تغییر شکم شما وجود ندارد، مانند زمانی که عضلات شکم شما کشیده شده است. بنابراین، این روش یک راه عالی برای بازگرداندن بدن شما به حالت قبلی است.

نکاتی طلایی درباره ابدومینوپلاستی

جراحی ابدومینوپلاستی برای از بین بردن چربی های اضافی و پوست افتاده ناحیه شکم مناسب می باشد و برای از بین بردن چربی های اضافی اندام های مختلف بدن مورد استفاده قرار نمی گیرد. در صورتی که علاوه بر ناحیه شکم در سایر اندام های بدن خود چربی های اضافی وجود دارد لیپوماتیک مناسب ترین روش برای از بین بردن چربی های این نواحی می باشد. امکان باردار شدن پس از جراحی ابدومنیوپلاستی وجود دارد و این جراحی مانعی برای خانم هایی که قصد بارداری دارند، ایجاد نخواهد کرد. انتخاب جراح ابدومینوپلاستی در تهران یا سایر شهرها می تواند نتایج بسیار خوبی را با کمترین عوارض برای شما داشته باشد. بهتر است در انتخاب جراح خود بسیار دقت کنید.

عوارض و خطرات عمل کوچک کردن شکم با جراحی

عوارض جراحی در تمامی افراد یکسان نیست و به دلایل مختلف امکان تغییر آن ها وجود دارد. اکثر عوارض ابدومینوپلاستی موقتی هستند و در صورت رعایت مراقبت های پس از عمل اتفاق نخواهد افتاد.

 1. درد و تورم محل جراحی پس از عمل کاملا موقتی هستند و با مصرف مسکن رفع خواهند شد.
 2. احساس خستگی و کمبود انرژی در برخی از نواحی بدن ممکن است ایجاد گردد. در بخش شکم و اطراف آن نیز ممکن است کبودی مشاهده شود.
 3. پس از این عمل جراحی جای برش شکم باقی خواهد ماند که با گذشت زمان کمرنگ خواهند شد اما به طور کامل از بین نخواهند رفت.
 4. عوارض مرتبط با بیهوشی کاملا موقتی هستند و جای نگرانی وجود ندارد.

در صورتی که ابدومینوپلاستی توسط جراح با مهارت و دقت بالا انجام گیرد، احتمال بروز این عوارض تا حد زیادی کاهش خواهد یافت. به خاطر داشته باشید که رعایت نکات مراقبتی پس از این عمل جراحی نیز در کاهش عوارض و مشکلات ذکر شده نقش کلیدی را ایفا می کند.

شاید شما هم شایعاتی مبنی بر مرگ بر اثر عمل ابدومینوپلاستی شنیده باشید و باعث ترس شما از انجام این پروسه شده باشد. باید به شما بگوییم که احتمال وقوع این امر نزدیک به صفر است. در شرایطی که فرد در سلامتی و آمادگی کامل برای جراحی زیبایی شکم اقدام کرده باشد ، به هیچ عنوان در معرض این خطر قرار نمیگیرد. پس ذهن خود را درگیر این شایعه نکنید و در صورت تمایل به انجام پروسه ، به جراح ابدومینوپلاستی تهران مراجعه نمایید.

فاکتورهای موثر در هزینه عمل ابدومینوپلاستی

هزینه جراحی زیبایی شکم در تمامی افراد یکسان نیست و ممکن است شامل موارد زیر شود:

 • بیهوشی
 • مرکز جراحی یا بیمارستان
 • داروهای تجویز شده
 • آزمایشات
 • گن پس از جراحی
 • دستمزد جراح

دستمزد جراح به تجربه ایشان ، نوع عمل و موقعیت جغرافیایی کلینیک وابسته می باشد. هرچند شرکت های بیمه هزینه های این عمل را پوشش نمی دهند اما جراحان پلاستیک برای پرداخت هزینه عمل زیبایی شکم ، تسهیلات ویژه ای در نظر می گیرند. امیدوارم این مطلب برای شما مفید بوده باشد و اطلاعات لازم را کسب کرده باشید.

همزمانی عمل ابدومینوپلاستی و پروتز سینه

برخی از افراد تمایل دارند ، ظاهر اندام خود را به طور کلی بهبود ببخشند. بدین ترتیب علاوه بر حذف چربی های شکم و پهلو ، جراحی سینه نیز دیگر گزینه روی میز برای آنان است. کسانی که از کوچکی سینه هایشان ناراضی هستند ، در کنار جراحی ابدومینوپلاستی می توانند با انجام جراحی پروتز سینه ، برجستگی لازم را برای این ناحیه ایجاد نمایند. در نتیجه انجام دو فرایند مذکور به طور همزمان و خلق شکم تخت و سینه ها برجسته ، زیبایی اندام شما ارتقا پیدا میکند.

برگشت شکم بعد از ابدومینوپلاستی

شاید خیلی از افراد این برداشت و تصور غلط را از عمل ابدومینوپلاستی دارند که این پروسه مانع چاقی می شود. با انجام عمل ابدو ، چربی های موضعی ناحیه ابدومینال برداشته می شوند اما به این معنی نیست که پس از انجام پروسه شما دیگر چاق نمی شوید.

هدف این پروسه ، حذف چربی هایی است که نسبت به روش های بدون تهاجم لاغری مثل ورزش و رژیم غذایی ، مقاوم هستند. پس از انجام عمل تامی تاک اگر مراقبت های لازم را به انجام نرسانید ، ممکن است شاهد برگشت شکم خود باشید.

برای حفظ نتیجه عمل حتما یک برنامه و رژیم غذایی درست را در پیش بگیرید. از غذاهای سالم استفاده کنید و وعده های غذایی تان را به اندازه میل بفرمایید. در کنار داشتن رژیم غذایی ، برنامه ورزش نیز می تواند در حفظ و حتی بهبود نتیجه هم به شما کمک کند.

اهمیت استفاده از گن بعد از جراحی زیبایی شکم

بعد از ابدومینوپلاستی اغلب استفاده از گن برای کمک به پیشرفت بهتر پروسه بهبود و مورد پشتیبانی قرار دادن ناحیه جراحی شده ، توصیه می شود. هدف از استفاده از گن ، به حداقل رساندن سطح ورم ، کاهش خطر تجمع مایعات و کمک حفظ کانتور جدید خلق شده در شکم می باشد. این گن اغلب از متریال ارتجاعی با حفره هایی جهت جریان یافتن هوا ساخته شده است و دارای ساختار تخصصی می باشد. برای اینکه خون به راحتی در ناحیه درمان ، جریان پیدا کند ، لازم است این گن نه خیلی سفت و نه خیلی شل به روی شکم بسته شود.

آشنایی با بهترین جراح ابدومینوپلاستی

انتخاب بهترین جراح شکم بمنظور تضمین یک پروسیجر موفقیت آمیز و بی خطر ، امری حیاتی محسوب می شود. در زمان انتخاب جراح ، حتماً تحقیقات خود را کامل کنید. مطمئن شوید که جراح بالقوه شما ، از سطح بالایی از تجربه برخوردار بوده و سال ها از عمر کاری خود را صرف انجام پروسیجرهای مربوط به زیبایی شکم کرده است و می تواند ایده های فوق العاده ای را روی بدن شما اجرا کند. حتماً برای شرکت در جلسه مشاوره با او وقت بگیرید تا بتوانید درباره دغدغه ها ، اهداف و ایده هایتان در خصوص عمل با جراح ابدومینوپلاستی منتخب تان حرف بزنید و ببینید جراح تا چه اندازه مثل یک مستمع دلسوز ، به حرف های شما گوش می دهد و علاقمند به برقراری یک رابطه مبتنی بر همکاری و اعتماد با بیمار در طول سفر جراحی است. به خاطر داشته باشید که یک انتخاب موفقیت آمیز ، می تواند ضامن دستیابی به یک نتیجه چشم نواز و رضایت بخش باشد.

مراقبت از جای بخیه بعد از عمل ابدو

اسکار بعد از ابدومینوپلاستی یک عارضه اجتناب ناپذیر است. دامنه قابل رویت بودن اسکار به فاکتورهای متعددی از قبیل تکنیک استفاده شده توسط جراح ، پروسه بهبود فردی و کیفیت مراقبت از زخم ها و حتی تایپ پوستی وابسته است. جراح اغلب تلاش می کند تا برش ها را در موقعیت استراتژیک قرار دهد تا سطح قابل رویت بودن آنها به حداقل برسد. همچنین ، وی سعی می کند تا حد امکان برش ها کوچک باشند. برش ها در ابتدا قرمز و برجسته هستند ولی به مرور زمان صاف و کم رنگ می شوند. اغلب یک سال طول می کشد تا اسکار ها به طور کامل بهبود پیدا کنند.

دکتر شهریار حدادی

دکتر شهریار حدادی

دکتر شهریار حدادی، فوق تخصص جراحی پلاستیک و عضو فعال انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران، در حوزه جراحی های صورت و بدن فعالیت دارند. ایشان فارغ التحصیل بورد تخصصی جراحی پلاستیک از دانشگاه تهران بوده و در حیطه جراحی شکم و پیکرتراشی، جراحی سینه و عمل های زیبایی صورت سابقه و تجربه بالایی دارند.

دکتر شهریار حدادی

دکتر شهریار حدادی

دکتر شهریار حدادی، فوق تخصص جراحی پلاستیک و عضو فعال انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران، در حوزه جراحی های صورت و بدن فعالیت دارند. ایشان فارغ التحصیل بورد تخصصی جراحی پلاستیک از دانشگاه تهران بوده و در حیطه جراحی شکم و پیکرتراشی، جراحی سینه و عمل های زیبایی صورت سابقه و تجربه بالایی دارند.

1 1 رای
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
32 نظرات
تازه‌ترین
قدیمی‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
آرزو
آرزو
4 ماه قبل

سلام. خسته نباشید. آقای دکتر من دو سال پیش جراحی ابدومینوپلاستی انجام دادم . الان باز هم چربی دور شکم و پهلوم جمع شده. میخواستم ببینم میتونم دوباره عمل ابدو انجام بدم؟

ستاره غفارمنش
ستاره غفارمنش
1 سال قبل

ابدومینوپلاستی فقط واسه شکم انجام میشه؟

دکتر شهریار حدادی
پاسخ به  ستاره غفارمنش
1 سال قبل

سلام بله

پریسا حیاتی
پریسا حیاتی
1 سال قبل

چه مدت بعد از بارداری و زایمان میشه ابدو کرد؟ همزمان رو توصیه میکنید؟

فرشته میرزایی
فرشته میرزایی
1 سال قبل

ممکنه این عمل باعث نارسایی قلبی بشه در سالهای بعدش؟

دکتر شهریار حدادی
پاسخ به  فرشته میرزایی
1 سال قبل

عوارض ابدو مینوپلاستی رو مطالعه کنید

s_1
s_1
1 سال قبل

فرق ابدومینوپلاستی و لیپوماتیک چیه؟

سارا
سارا
1 سال قبل

برای سن های بالای شصت ایرادی نداره

ندا
ندا
1 سال قبل

این جراحی برای افراد زیر سی سال مشکلی نداره ؟؟؟

لیلا
لیلا
1 سال قبل

توضیحاتتون عالی بود. میتونیم بدون بیهوشی لیپو شکم انجام بدیم؟

شاندیز
شاندیز
1 سال قبل

هزینه اش چقدره

sama
sama
1 سال قبل

چند وقت بعد از ابدومینوپلاستی میشه ورزش و تمرینات شکمی انجام داد؟

نسرین
نسرین
1 سال قبل

بعد بارداری یلافاصله میشه ابدو انجام داد؟

سیما
سیما
1 سال قبل

آیا برای اینکه بخوایم ابدومینوپلاستی انجام بدیم باید وزنمون چند وقت اخیر ثابت مونده باشه؟

فرزانه
فرزانه
1 سال قبل

مطب آروم و تمیزی بود ممنون از شما دکتر جان

sara
sara
1 سال قبل

ابدومینوپلاستی ناف هم تغییر میده ؟

tala
tala
1 سال قبل
در انتظار تایید

چه مدت بعد از این عمل باید گن بپوشیم

armec13988
armec13988
1 سال قبل

خسته نباشید میخواستم بدونم سن برای این عمل مهمه؟

فاطیما
فاطیما
1 سال قبل

مقاله خیلی جامع و کامل بود ممنون

فافا
فافا
1 سال قبل

دکتر جان mommy makeover هم انجام میدین؟

ذینه
ذینه
1 سال قبل

ابدومینوپلاستی و لیپوماتیک با هم عوارض داره؟

دکتر شهریار حدادی
پاسخ به  ذینه
1 سال قبل

برای اطلاع از عوارض هر کدوم می تونید سرچ کنید و نتایج گوگل و بررسی کنید و وبسایت مارو بررسی کنید

یاسمن
یاسمن
1 سال قبل

قبلش باید آزمایش بدم؟

پریسا خداپرست
پریسا خداپرست
1 سال قبل

بعد از عمل ابدو هم نیاز هست با کش محکم پا ها رو ببندیم یا نیازی نیست؟

maryam
maryam
1 سال قبل

آیا بارداری بعد از ابدومینوپلاستی خطرناک هست؟

دکتر شهریار حدادی
پاسخ به  maryam
1 سال قبل

عوارض ابدو مینو پلاستی و ابدو مینو پلاستی بعد از بارداری و سرچ کنید.

سارا
سارا
1 سال قبل

هیچ راهی واسه ازبین بردن جای برش ها نیست؟

عبدالهی
عبدالهی
1 سال قبل

دوره نقاهت این جراحی چند روز هست؟

فاطمه طاهری
فاطمه طاهری
1 سال قبل

به نظرم افرادی که اعتماد به نفسشونو بخاطر نا زیبایی های اندامشون از دست دادن باید این عملو انجام بدن

بهاره نامی
بهاره نامی
1 سال قبل

اقای دکتر در مورد شیر دهی هم کاش بگید میشهلیفت و ابدو کرد و بعد حامله شد شیر داد؟

دکتر شهریار حدادی
پاسخ به  بهاره نامی
1 سال قبل

مطالبی که مورد نظرتون کامل سرچ کنید و نتایج گوگل سایت و بررسی کنید

محمدجواد
محمدجواد
1 سال قبل

مطلب خوبی بود با تشکر

فهرست محتوا
دنبال کنید
نمونه‌کار‌های بیشتر...

اشتراک گذاری

WhatsApp
Telegram
Facebook
Email