09213585456 info@drhaddadi.ir
دکتر شهریار حدادی / لاغری و پیکرتراشی / لیپوساکشن

 45 کل بازدیدها

مدت زمان مطالعه ۹ دقیقه

لیپوساکشن

لیپوساکشن چیست؟

برخی از افراد هستند که با داشتن رژیم غذایی مناسب و همچنین ورزش باز هم برخی از نقا ط بدنشان دچار چاقی موضعی است که در این صورت راه هایی برای پیکر تراشی ابداع شده است که می تواند این مشکل را برطرف کند .چربی های موضعی می توانند به دلیل صفات ارثی نیز ایجاد شوند که در نهایت با هر دلیل باعث نامتناسب بودن اندام می شود. لیپوماتیک  و لیپوساکشن برای نواحی مختلف بدن می تواند استفاده شود که از جمله آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ران ها
 • باسن
 • شکم و پهلو
 • کمر
 • بازوها
 • اطراف زانو
 • سینه
 • برخی از اجزای صورت مانند گونه ،چربی گردن و از بین بردن غبغب
 • ساق پا

انجام این عمل برخی اوقات با بی هوشی و یا تنها با بی حسی انجام می گیرد.در این مطلب به طور کامل در رابطه با لیپوساکشن و مزایا و عوارض آن اطلاعاتی را به شما می دهیم  تا با آگاهی کافی بتوانید برای لاغری با لیپوساکشن تصمیم بگیرید.

لیپوساکشن چست

کاندیدای مناسب لیپوساکشن چه کسانی هستند؟

 1. پزشکان برای لاغری شما در ابتدا روش هایی مانند رژیم غذایی کنترل شده و همچنین ورزش را توصیه می کنند اما افرادی که قادر به تحرک نیستند و یا اینکه این روش ها را بارها و بار ها امتحان کرده اند ولی با وجود کم کردن وزن باز هم برخی از نقاط بدنشان همچنان تجمع چربی باقی مانده است لیپوساکشن می تواند راهی مناسب باشد.
 2. لیپوساکشن می تواند باعث بالا برد اعتماد به نفس شما شود اما بهتر است که با آگاهی اقدام کنید و انتظارات معقولانه ایی داشته باشد زیرا لیپوساکشن در بدن شما معجزه نمی کند و همچنین در صورت عدم سبک زندگی صحیح دوباره چربی ها به این نواحی بازمی گردند پس بدانید لیپوساکشن روشی دائمی نخواهد بود.پس انتظارات خود را با نتیجه مطابقت دهید.
 3. کسانی که وزن های نرمال دارند و یا اینکه پوست آنها دارای استحکام و قوام خوبی است بهترین افراد برای انجام لیپوساکشن هستند.پوست سالمی که کمتر آسیب دیده باشد و جوانی خود را حفظ کرده باشد نتیجه را ایده آل خواهد کرد.
 4. هر چند که سن افراد در این روش خیلی معیار مناسبی نیست ولی  معمولا هر چقدر سن افراد بالاتر می رود قوام پوست هم کمتر می شود.
 5. مانند تمام اعمال جراحی، فرد باید از سلامت کامل برخوردار باشد (بیماری قلبی، فشار خون بالا، دیابت و سایر بیماری های مهم نداشته باشد)

 

نحوه انجام لیپوساکشن

مشخص شدن مناطق خارج شدن چربی ها

در ابتدا بیمار به صورت ایستاده قرار می گیرد  و پزشک با ماژیک بر روی بدن وی علامت هایی را به جا می گذارد این علامت ها نشان می دهد که چقدر از حجم چربی از بدن باید خارج شود و در چه مناطقی باید شکاف بر روی بدن ایجاد شود ودر بیشتر مناطق، بدن بیمار برای این علامت گذاری ها سرپا باشد زیرا در حالت هایی مانند نشسته و یا خوابیده حالت قرار گیری چربی ها متفاوت می شود علامت گذاری ها همچنین باعث می شوند که چربی ها به اندازه مناسب از بدن خارج شوند و زیبایی اندام حفظ شده و به صورت قرینه شکل گرفته باشد.

نوع بیهوشی

برای  بی هوشی لیپوساکشن رو شهای مختلفی در نظر گرفته شده است  که می تواند به منطقه مورد نظر لیپوساکشن و همچنین حجم چربی مورد نظر  اشاره کرد.در صورتی که حجم چربی در منطقه کم باشد لیپوساکشن با بی حسی نیز قابل انجام است  که همزمان بیمار می تواند داروهای خواب آور و آرام بخش را استفاده کند اما در مواردی که قرار است چربی به اندازه زیادی از بدن خارج شود بهتر است این عمل تحت بی هوشی انجام بگیرد.

لاغری با لیپوساکشن

لیپوساکشن چگونه انجام می گیرد؟

در ابتدا برش هایی به اندازه سه تا چهار میلی متر در بدن ایجاد می شود که لوله فلزی و باریک از این شکاف ها وارد بدن می شود شکاف ها معمولا در نقاطی ایجاد می شوند که در صورت به جا ماندن زخم ها بر روی بدن دیده نشوند یا اینکه شکاف ها انقدر کوچک هستند که بعد از عمل نیازی به بخیه برای آنها وجود ندارد.

در ابتدا برای بی حسی موضعی و منقبض شدن رگ ها محلولی که حاوی لیدوکایین و اپی نفرین می باشد  به داخل چربی ها تزریق می شود این امر باعث می شود که خونریزی در لیپوساکشن و همچنین میزان کبودی و تورم به حداقل برسد.

خارج کردن چربی ها

لوله ایی به نام کانولا که از جنس استیل است از راه شکاف ها وارد بدن می شود و حرکت دست جراح لوله به سمت عقب و جلو حرکت داده می شود که این کار باعث می شود چربی ها در کنار محلول تزریق شدن تراکم کمی به خود بگیرند و از محل خود جابه جا شوند .چربی ها رقیق می شوند و با استفاده از مکش موجود در دستگاه به بیرون کشیده می شوند.

حال با توجه به منطقه مورد نظر و میزان چربی موجود در ناحیه و بررسی جراح ممکن است لیپوساکشن به همین روش ادامه داشته باشد و یا اینکه در همین جا متوقف شود چربی ها به اندازه ایی خارج می شوند که به نتیجه مورد نظر بیمار برسیم.

در نهایت شکاف ها بسته می شوند و بیمار باید از لباس های فشاری و گن های مخصوص استفاده کند تا روند بهبودی  سریع پیش برود و میزان تورم و جمع شد پوست کم باشد.

زمان انجام لیپوساکشن چقدر است ؟

این مدت بستگی به حجم چربی ها دارد و همانطور که گفته شد لیپوساکشن تا جایی ادامه پیدا می کند که به نتیجه مورد نظر بیمار نزدیک شویم البته در کسانی که می خواهند چند نقطه را به صورت همزمان لیپوساکشن کنند جراح با توجه به تجربه خود ممکن است چربی ها را در یک جلسه و یا چند جلسه انجام دهد زیرا ممکن است بدن نسبت به تغییرات زیاد ایجاد شده واکنشی منفی نشان دهد.

مزایای لیپوساکشن

 • چربی های بدن در دو لایه سطحی و عمقی قرار گرفته اند چربی هایی که در سطح بدن قرار گرفته اند معمولا ثابت هستند ولی چربی ها در عمق زیاد در ابعاد مختلفی می باشند در واقع در لیپوساکشن چربی ها عمقی خارج می شوند.
 • در لیپوساکشن چون از حرارت به مانند روش های قدیمی استفاده نمی شود پوست سالم باقی می ماند و هیچ گونه ترک های پوستی نیز بر جای نخواهد گذاشت.
 • در صورتی که پوست حالت ارتجاعی خوب داشته باشد بعد از لیپوساکشن آویزان و شل نخواهد شد.
 • لیپوساکشن یک عمل مطمئن و ایمن است، در صورتی که انتخاب بیمار ،وسایل مورد استفاده و روش انجام کار صحیح باشد و جراح  مورد نظر دوره لیپوساکشن را گذرانده باشد نتیجه ایی خوب خواهد داشت. در کشور ما تنها افراد دوره دیده ،فوق تخصصین جراحی پلاستیک می باشند.

گن لیپوساکشن

مراقبت های لازم بعد از لیپوساکشن

 • بعد از لیپوساکشن از سوراخ ها ترشحاتی به بیرون می آید که طبیعی می باشد برای اینکه بتوانید ورم های موجود را کنترل کنید و به شکل گیری پوست خود کمک کنید بهتر است گن های مخصوص را به مدت هشت هفته استفاه کنید زیرا فضای خالی ایجاد شده بین پوست و عضلات را از بین می برد.
 • احساس درد و ناراحتی ممکن است بعد از لیپوساکشن به سراغ شما بیاید که می توانید با خوردن مسکن ها آنها را کنترل کنید البته کبودی ها ممکن است مقداری زیاد باشد که بعد از مدتی از بین خواهد رفت و نباید نگران آنها باشید.
 • بهتر است بلافاصله بعد از تمام شدن لیپوساکشن شروع به راه رفتن بکنید و بعد از گذشت چند روز فعالیت های عادی خود را از سر بپیرید.
 • از انجام فعالیت های سنگین خودداری کنید.
 • رژیم غذایی خود را کنترل کنید و بیشتر در این روزها مایعات مصرف کنید و نمک را برای مدتی حذف کنید.
 • شما می توانید از همان روز اول به حمام بروید و با ماساژ به خارج شدن ترشحات کمک کنید.

 

نتیجه لیپوساکشن

بعد از گذشت شش هفته ورم به اندازه هفتاد درصد کاهش پیدا می کند و نتیجه نهایی بعد از سه ماه دیده می شود.شاید در روزهای اول بعد از عمل شما به دلیل ورم و کبودی احساس کنید که از روز های قبل از لیپوساکشن بددتر شده اید اما تنها مقداری صبر داشته باشید  و با انجام مراقبت ها بتوانید نتیجه را به خوبی مشاهده کنید.چربی های خارج شده باعث زیبایی اندام جدید شما خواهد شد .

لیپوساکشن بازو

آیا ممکن است بعد از لیپوساکشن پوست شکم شل و آویزان باقی بماند؟

از آنجایی که پوست حالت ارتجاعی دارد بعد از گذشت دو هفته پوست به حالت اول خود باز می گردد که پوشیدن گن ها بعد از لیپوساکشن می تواند به روند آنها بیشتر کمک کنند خاصیت ارتجاعی پوست در افراد مختلف گوناگون است کسانی که پوست های بی کیفیت دارند مدت زمانی بیشتری نیاز دارند تا پوستشان به فرم قبلی بازگردد.در صورتی که پوست خیلی ترک داشته باشد و یا اینکه به مقداری زیاد شل و آویزان باشد به آنها جراحی زیبایی شکم پیشنهاد می شود که باعث بیشتر شدن استحکام ماهیچه ها می شود.

سوالات متداول در رابطه با لیپوساکشن

آیا می توان در یک جلسه چند ناحیه را لیپوساکشن کرد؟

در خارج کردن چربی ها محدودیت وجود دارد و پزشک نمی تواند بیش از پنج لیتر چربی را از بدن خارج کند به همین دلیل ممکن است نتوان در یک جلسه چند قسمت را لیپوساکشن کرد و به دلیل خطر مسمومیت با ماده بیحسی و یا طولانی شدن دوره نقاهت بعد از عمل ممکن است چند ماه فاصله بین جلسات را اعلام کند.

هزینه لیپوساکشن چقدر است؟

این هزینه به منطقه مورد نظر و میزان خارج شدن چربی بستگی دارد.

 آیا ممکن است بعد از لیپوساکشن سطح پوست ناهموار شود؟

لوله های وارد شده از پوست قطری به اندازه سه تا چهار میلی متر دارند و ردی از آنها در پوست باقی نمی ماند و در صورتی که ساکشن از چند زاویه انجام بگیرد سطح پوست ماصاف نخواهد شد .

آیا نتایج لیپوساکشن دائمی است ؟

خیر.نتیجه مداوم نیست و امکان بازگشت چربی ها بعد از لیپوساکشن وجود دارد که بیماران باید پر خوری را کنار گذاشته و تحرک خود را بیشتر کنند.

 بعد از لیپوساکشن  چند روز استراحت کنیم؟

به مدت یک هفته استراحت ضروری است و بعد از آن انجام فعالیت های سبک مانعی ندارد.

با انجام لیپوساکشن چقدر وزن کم می کنیم؟

با خارج شدن چربی ها از بدن وزن شما چندان تغییر نخواهد کرد و لیپوساکشن با هدف کاهش وزن انجام نمی گیرد.

فرق لیپوماتیک با لیپوساکشن چیست؟

در دستگاه لیپوماتیک حرکت چرخشی لوله باعث تکه تکه شدن چربی ها می شود اما در لیپوساکشن ضربه باعث این امر می شود همچنین در لیپوماتیک می توان از چربی ها را برای پر کردن دیگر نواحی بدن استفاده کرد زیرا چربی ها آسیب نمی بینند.

با تشکر مدیریت سایت دکتر شهریار حدادی فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی

 

 46 کل بازدیدها

دکتر شهریار حدادی

دکتر شهریار حدادی

دکتر شهریار حدادی، متولد ۱۳۵۱ تهران است. وی فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی، عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران و همچنین عضو فعال انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران می باشند. دکتر حدادی با استفاده از دانش و تجربه فراوان، تعداد بی شماری جراحی زیبایی و پلاستیک انجام داده اند و از جمله پزشکان مسلط و شناخته شده در این مقوله هستند که در زیر به گوشه ای از فعالیت های ایشان می پردازیم.
برچسب ها:
مقالات مرتبط
همه چیز درباره جراحی زیبایی شکم

همه چیز درباره جراحی زیبایی شکم

جراحی زیبایی شکم یا ابدومینوپلاستی همان طور که از نام آن مشخص است، با هدف بهبود ظاهر شکم انجام می گیرد. این جراحی بیشتر برای کسانی استفاده می شود که دچار شلی پوست در ناحیه شکم هستند زیرا این...

ابدومینوپلاستی

ابدومینوپلاستی

ابدومینوپلاستی یکی از روش های جراحی زیبایی شکم می باشد. در این جراحی توسط جراح برش هایی از قسمت تحتانی شکم بالای ناحیه تناسلی تا کناره های پهلو زده می شود و چربی های اضافی و پوست شل شده و آویزان شده...

جراحی بادی کانتورینگ یا پیکرتراشی

جراحی بادی کانتورینگ یا پیکرتراشی

جراحی بادی کانتورینگ یا پیکرتراشی اگر در فکر انجام جراحی برای کوچک کردن و کشیدن شکم، ران، بازو و یا باسن خود هستید، بادی کانتورینگ بهترین گزینه برای بهبود ظاهر بدن شما می باشد. هر چند که جراحی نیز...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *