ژنیکوماستی چیست + علت بزرگ شدن سینه مردان و بهترین راه درمان | دکتر حدادی

ژنیکوماستی تورم بافت سینه در مردان است که معمولاً با عدم تعادل هورمونی بین میزان استروژن و تستوسترون تولید شده توسط بدن توضیح داده می شود. ژنیکوماستی می تواند یک یا هر دو سینه را تحت تاثیر قرار دهد و در نتیجه نسبت ناهمواری از بافت چربی ایجاد شود. این عارضه ممکن است در مردان را در هر یک از مراحل سنی بروز پیدا کند و در هر سنی به دلیل تغییرات طبیعی و سطح هورمون ، پیشرفته شود. ژنیکوماستی ممکن است یک مشکل تهدید کننده زندگی نباشد و عمدتاً به عنوان یک بیماری سطحی درمان شود. اگر نیازمند اطلاعات بیشتری در این زمینه هستید ، به مطالعه توضیحات دکتر حدادی بپردازید.
 
 
ژنیکوماستی - دکتر حدادی

 

مردان و پسران مبتلا به ژنیکوماستی گاهی اوقات درد شدیدی را در سینه‌های خود تجربه می‌کنند، مانند دردی که یک زن در طول چرخه قاعدگی خود تحمل می‌کند. ویژگی های فیزیکی و زیبایی شناختی در کنار واکنش های حساس ، به عنوان دو علامت اصلی منجر به ناامنی شدید و خجالت در مردان می شود. در صورت تثبیت هورمون ها ممکن است ژنیکوماستی خود به خود از بین برود. اما بیشتر افراد ، نیاز به دارو یا روش جراحی دارند.

چگونه بفهمم ژنیکوماستی دارم؟

ژنیکوماستی معمولا در هر دو سینه رخ می دهد، اما بیماران ممکن است دارای سینه های نامتقارن یا یک طرفه باشند. خودآزمایی پستان معمولاً بافتی قابل لمس، حساس، سفت، متحرک و دیسک مانند را نشان می دهد که به سختی سرطان سینه نیست و در مرکز زیر مجموعه نوک سینه-آرئولار قرار دارد. هنگامی که توده های قابل لمس یک طرفه، سخت، ثابت، محیطی نوک پستان و همراه با ترشحات نوک سینه، تغییرات پوستی یا بزرگ شدن غدد لنفاوی هستند، باید به سرطان سینه مشکوک بود و ارزیابی کامل از جمله عملکرد ماموگرافی و MRI توصیه می شود.

چه چیزی باعث ژنیکوماستی می شود؟

 • در نوزادان ، ژنیکوماستی توسط استروژن از مادر ایجاد می شود. جوانه های سینه در نوزادان پسر شایع است. جوانه‌های سینه تا 6 ماهگی به تدریج از بین می‌روند، اما در برخی از نوزادان عمر طولانی‌ تری دارند.
 • در پسران نابالغ، این عارضه نیز می تواند ناشی از یک تومور تولید کننده استروژن باشد. جوانه های سینه در دوران بلوغ شایع است. جوانه ها ممکن است تا 2 سال دوام بیاورند.
 • در پسران نوجوان، ژنیکوماستی ناشی از تغییرات هورمونی دوران بلوغ است که معمولا در بسیاری از پسران در دوران بلوغ اولیه تا اواسط بلوغ رخ می دهد.
 • در مردان بالغ ، بزرگ شدن غیر معمول سینه ها ، عموما به دلیل بیماری دیگری مانند سرطان کبد یا ریه، سیروز کبدی، تیروئید پرکار، یا مشکلات هورمونی مانند سرطان غده هیپوفیز، غدد فوق کلیوی یا بیضه ایجاد می شود. مصرف الکل، ماری جوانا، مت آمفتامین و هروئین نیز ممکن است باعث ژنیکوماستی شود.

استفاده از برخی داروها نیز ممکن است باعث ژنیکوماستی شود، از جمله:

 • استروئیدها مانند پردنیزون یا دگزامتازون.
 • داروهای مورد استفاده برای درمان زخم (مانند سایمتیدین).
 • داروهای مورد استفاده برای درمان صرع (مانند فنی توئین [دیلانتین]).
 • دیژیتال و سایر داروهای قلب
 • داروهای شیمی درمانی، به ویژه عوامل آلکیله کننده، خانواده ای از داروهای ضد سرطان هستند که با DNA سلول تداخل می کنند و رشد سلول های سرطانی را مهار می کنند.
 • داروهای ضد آندروژن (مانند فلوتامید، سیپروترون و اسپیرونولاکتون).
 • داروهای ضد اضطراب و ضد افسردگی

سایر علل ژنیکوماستی:

 • شیمی درمانی برای سرطان
 • کمبود تستوسترون
 • مصرف ماری جوانا
 • پرتودرمانی برای بیضه ها (که منجر به کمبود تستوسترون می شود)
 • بیماری مزمن کبد
 • درمان هورمونی برای سرطان بیضه
 • نارسایی مزمن کلیه
 • پرکاری تیروئید
 • سوء تغذیه
 • سندرم کلاین فلتر
 • ضربه
 • عفونت ها

ژنیکوماستی چگونه تشخیص داده می شود؟

ژنیکوماستی معمولاً با معاینه فیزیکی و سابقه پزشکی قابل تشخیص است. در بیشتر موارد، آزمایش لازم نیست ؛ اما اگر توده سینه به طور غیرعادی بزرگ، یک طرفه، حساس، یا سفت و ثابت باشد، ممکن است بیوپسی برای رد سایر مشکلات انجام شود. هر مردی که توده سینه یک طرفه پیدا می کند باید به پزشک خود اطلاع دهد که آیا اقوام نزدیک مبتلا به سرطان سینه (مادر، خواهر یا دختر) دارند یا خیر. اگر نگرانی در مورد سرطان وجود داشته باشد، یک توده را می توان با بیوپسی یا جراحی بررسی کرد.

درمان ژنیکوماستی

بزرگی سینه های در نوزادان و نوجوانان معمولاً نیازی به درمان ندارد و معمولاً خود به خود برطرف می شود. اگر وقع این عارضه ناشی از دارو یا بیماری باشد، قطع دارو یا درمان بیماری اغلب باعث درمان ژنیکوماستی می شود. چنانچه علت بزرگی سینه آقایان ناشی از کمبود تستوسترون و افزایش استروژن باشد، ممکن است درمان هورمونی تجویز شود. در صورتی که سایر روش‌های درمانی مؤثر واقع نشده باشند، ممکن است جراحی برای برخی از مردان انتخابی باشد.

در شرایطی که بزرگی در سینه مردان بسیار زیاد نباشد، می توان از روش های ساکشن و یا لیزر لیپولیز برای درمان ژنیکوماستی استفاده نمایند. به علت سفتی پوست در این بخش، ممکن است ساکشن سخت باشد، قبل از ساکشن اگر از لیزر لیپولیز استفاده شود با نرم کردن بافت سینه باعث راحت تر شدن ساکشن این ناحیه می شود. اما گاهی که بزرگی سینه مردان بسیار زیاد است ممکن است با انجام لیپولیز و ساکشن به نتیجه دلخواه خود نرسیم و در نهایت از جراحی استفاده می شود. با توجه به مشکلی که وجود دارد و با نظر جراح، استفاده از جراحی یک روش بسیار مناسب برای کوچک کردن سینه در مردان می باشد.

گزینه های درمانی غیر جراحی | درمان خانگی ژنیکوماستی

روش‌های غیرجراحی مختلفی برای کوچک کردن سینه مردان وجود دارد. برخی از روش ها عبارتند از:

 • رژیم گرفتن و ورزش کردن: حفظ یک رژیم غذایی مناسب و ورزش می تواند به تعادل هورمون ها و سوزاندن بافت چربی کمک کند.
 • قطع مصرف داروها یا استروئیدها: استروئیدها و برخی داروها می توانند خطر بزرگ شدن سینه مردان را افزایش دهند.
 • کاهش مصرف الکل: مصرف الکل می تواند خطر بزرگ شدن سینه مردان و وقوع ژنیکوماستی را افزایش دهد.
 • درمان های هورمونی عدم تعادل هورمونی منجر به رشد سینه مردان می شود و گزینه های درمانی متعادل کننده هورمون ممکن است به به حداقل رساندن بزرگ شدن سینه کمک کند.
 • کاهش وزن: کاهش وزن ممکن است به کاهش سایز سینه کمک کند. این ممکن است برای مردانی که نیاز به کاهش وزن زیادی دارند خوب عمل کند، اما ممکن است تمام بافت های اضافی سینه را از بین نبرد.

برای برخی از مردان، این گزینه‌ های درمانی غیرتهاجمی ژنیکوماستی ممکن است برای کاهش سایز سینه موثر باشند. با این حال، بسیاری از مردانی که از ژنیکوماستی متوسط ​​تا شدید رنج می برند، ممکن است این گزینه ها را برای اصلاح بافت اضافی ناموفق بدانند. کاهش وزن منجر به از دست دادن انحصاری چربی سینه نمی شود.

اغلب، مردان مبتلا به ژنیکوماستی می توانند وزن خود را کاهش دهند اما کاهش قابل توجهی در اندازه سینه خود مشاهده نکنند. چرا که که بافت اضافی سینه از چیزی فراتر از چربی تشکیل شده است و شامل بافت عضلانی و غددی نیز می شود.

جراحی برای اصلاح ژنیکوماستی

هنگامی که بیماران با شکایت از ژنیکوماستی مراجعه می کنند، معمولاً از وجود توده های سینه با یا بدون چربی اضافی در سینه ها شکایت دارند. جراحی برای برداشتن بافت‌های سینه معمولاً شامل لیپوساکشن چربی اضافی، برداشتن بافت غده اضافی سینه از طریق برش در حاشیه کمپلکس نوک پستان-آرئولار و یا برداشتن پوست (در سینه‌های بسیار بزرگ مردان) است. مهم است که جراح شما معاینه فیزیکی مناسبی از سینه‌ های شما انجام دهد تا ژنیکوماستی را تایید کند و احتمال وجود سرطان سینه مردانه را رد نماید.

آماده شدن برای جراحی شامل موارد زیر است : 

 • اطمینان از قطع داروهایی است که خطر خونریزی را افزایش می دهند
 • ترک سیگار و افزایش تغذیه برای حمایت از بهبودی پس از جراحی

اکثر جراحان این عمل را با بیهوشی عمومی انجام می دهند، اما در شرایط خاص با تصمیم مستقیم متخصص این پروسه ممکن است تحت بی حسی موضعی نیز به انجام برسد. بسیاری از جراحان پس از جراحی از درن استفاده می کنند تا احتمال تجمع مایعات را کاهش دهند. استفاده از گن های طبی که ساختار فشرده ای دارند و کمپرس یخ نیز برای کمک به کنترل درد، کاهش تورم و کنترل کبودی رایج است.

آیا ژنیکوماستی باعث ایجاد سرطان سینه در مردان می شود؟

طبق تحقیقات صورت گرفته، بین افرادی که دچار ژنیکوماستی بوده و سایر مردان، هیچ ارتباطی در زمینه افزایش ابتلا به سرطان سینه در مردان با ژنیکوماستی مشاهده نشده است. بنابراین نیاز به نگرانی در این زمینه نمی باشد. به طور کلی 1 درصد از سرطان های سینه در مردان و 99 درصد در بانوان رخ می دهد .

زمان مناسب برای جراحی ژنیکوماستی

اصولا پسرها در سنین بلوغ دچار تغییراتی در سینه های خود می شوند، گاهی این تغییرات و بزرگی در یک سینه و گاهی نیز در دو سینه اتفاق می افتد. نکته ای که بسیار حائز اهمیت می باشد، در زمینه سن مناسب این جراحی می باشد . تا زمانی که بلوغ کامل برای افراد ایجاد نشده نمی توان جراحی ژنیکوماستی را انجام داد. بهتر است در مردان انجام این جراحی بعد از 20 الی 21 سال باشد تا به بلوغ کامل برسند . گاهی در برخی تاخیر در هنگام بلوغ وجود دارد و ممکن است با نظر پزشک جراحی تا 25 سالگی صورت نگیرد .

آیا ژنیکوماستی برگشت پذیر است؟

ابتدا باید علل ایجاد ژنیکوماستی بررسی شود. به عنوان مثال اگر مشکلات تیروئیدی باعث بروز عارضه باشند باید این بیماری های زمینه ای درمان گردد. گاهی بعد از درمان این موارد مشکل خود به خود درمان می شود . در صورتی که درمان صورت نگیرد و جراحی رخ دهد ممکن است بازگشت پیدا کند .

نتیجه گیری

ژنیکوماستی یا همان بزرگی در سینه مردان که برخی از وجود آن رنج می برد به راحتی با روش های مختلفی قابل درمان است . شما می توانید با مراجعه به یک فوق تخصص پلاستیک مشکل خود را مطرح نمایید . جراحی یک روش مناسب برای ژنیکوماستی می باشد.

دکتر شهریار حدادی

دکتر شهریار حدادی

دکتر شهریار حدادی، فوق تخصص جراحی پلاستیک و عضو فعال انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران، در حوزه جراحی های صورت و بدن فعالیت دارند. ایشان فارغ التحصیل بورد تخصصی جراحی پلاستیک از دانشگاه تهران بوده و در حیطه جراحی شکم و پیکرتراشی، جراحی سینه و عمل های زیبایی صورت سابقه و تجربه بالایی دارند.

دکتر شهریار حدادی

دکتر شهریار حدادی

دکتر شهریار حدادی، فوق تخصص جراحی پلاستیک و عضو فعال انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران، در حوزه جراحی های صورت و بدن فعالیت دارند. ایشان فارغ التحصیل بورد تخصصی جراحی پلاستیک از دانشگاه تهران بوده و در حیطه جراحی شکم و پیکرتراشی، جراحی سینه و عمل های زیبایی صورت سابقه و تجربه بالایی دارند.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
6 نظرات
تازه‌ترین
قدیمی‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
غریبی
غریبی
1 سال قبل

من پدرم مشکل ژنیکوماستی داره ولی حدودا 59 سالشه می تونه عمل کنه؟

دکتر شهریار حدادی
دکتر شهریار حدادی
پاسخ به  غریبی
1 سال قبل

سلام باید عوامل مختلفی بررسی شه

دکتر شهریار حدادی
دکتر شهریار حدادی
پاسخ به  غریبی
1 سال قبل

سلام باید عوامل مختلفی بررسی شه. برای معاینه حضوری تشریف بیارید

دکتر شهریار حدادی
2 سال قبل

سلام
لطفا به شماره ۰۹۳۹۲۱۵۹۸۳۷ در واتس آپ پیام دهید و مشاوره آنلاین بگیرید.

سامی
سامی
2 سال قبل

عوارض این عملو میشه بگید

ارش
ارش
2 سال قبل

برای جراحی باید حداقل چند سال داشته باشیم؟؟

فهرست محتوا
دنبال کنید
نمونه‌کار‌های بیشتر...

اشتراک گذاری

WhatsApp
Telegram
Facebook
Email