شهریار حدادی

جراحی بینی استخوانی | راهنمای کامل با نمونه کار واقعی

بسیاری از افراد به دنبال رسیدن به چهره‌ای جذاب و بی نقص هستند. بینی‌های استخوانی معمولا دارای قوز می باشند و ممکن است ایرادات دیگری نیز داشته باشند. این ایرادات می توانند زیبایی چهره فرد را تا حد زیادی کاهش دهند. بنابراین لازم است که از جراحی بینی استخوانی کمک گرفته شود. جراحی بینی‌ استخوانی نوعی از جراحی بینی به شمار می‌آید که در آن هر گونه بد فرمی‌های بینی از بین می‌روند. اگر قصد انجام این جراحی را دارید یا می خواهید درباره ویژگی های بینی استخوانی، نحوه جراحی، اقدامات قبل و بعد عمل، نتیجه، عوارض و … اطلاعات کاملی کسب کنید، در ادامه مقاله با ما همراه باشید…

بینی-استخوانی

بینی استخوانی چه ویژگی هایی دارد؟

بینی‌های استخوانی در اصطلاح رایج با نام بینی‌های قوز دار یا عقابی هم شناخته می‌شوند. به هنگام جراحی زیبایی بینی باید فرآیندهای جراحی با ظرافت اعمال شوند. به طور کلی بینی استخوانی دارای پوستی نازک است. بنابراین هر گونه تراش زخیم می‌تواند ظاهر بینی را به هم بریزد. بینی‌های استخوانی دارای سه لایه کلی هستند. اولین لایه، لایه عضلانی است، دومین لایه لایه غضروفی است و لایه سوم را لایه مخاطی در بر می‌گیرد. پزشکی که مسئول جراحی بینی استخوانی است باید با ساختار این نوع از بینی‌ها آشنا باشد. بینی‌های استخوانی در قسمت پل دارای نوعی خمیدگی ریز هستند. همین خمیدگی باعث بد قلق شدن بینی می‌شود و باید درمان گردد.

بینی‌های استخوانی در واقع بینی‌هایی هستند که از غضروفی مستحکم برخوردار شده‌اند. این بینی‌ها  دارای قوز قابل توجهی هستند و از نظر پوسته رویی انعطاف پذیری بالایی دارند.

جراحی بینی استخوانی چیست؟

جراحی بینی استخوانی باعث اصلاح فرم این بینی‌ها می‌شود. افراد می‌توانند به هنگام اصلاح عملکرد بینی‌های استخوانی، فرم آن‌ها را نیز اصلاح کرده و زیبایی چهره خود را بیشتر کند. توجه داشته باشید که برای انجام جراحی‌های بینی باید کلینیکی معتبر را انتخاب کنید. میزان مهارت پزشک نقش زیادی در موفقیت آمیز بودن یا نبودن جراحی بینی استخوانی دارد. یکی از متخصصین حاذق در این زمینه، دکتر حدادی است. شما می‌توانید جراحی بینی استخوانی را زیر نظر این پزشک پیش ببرید.

جراحی بینی

اقدامات بعد از جراحی بینی استخوانی

پس از این که بینی استخوانی خود را جراحی کردید، برای ثمر بخش‌تر شدن این جراحی باید به برخی از نکات مراقبتی توجه‌ کنید. این نکات عبارتند از:

 • برای این که میزان تورم و کبودی‌هایی که پس از جراحی بینی به وجود می‌آیند را کاهش دهید بهتر است از آب کرفس و آب آناناس طبیعی استفاده نمایید.
 • تا 48 ساعت بعد از جراحی می توانید از کمپرس یخ برای کاهش کبودی استفاده کنید.
 • از غذاهای نرم استفاده کنید.
 • برای این که بتوانید دوره نقاهت خود را کاهش دهید بهتر است که از داروهایی که دکتر به شما تجویز کرده است به طور مرتب استفاده کنید.
 • برای تعویض چسب‌های بینی حتماً باید به مطب پزشک مراجعه نمایید.
 • اگر قرار است عطسه کنید و می‌دانید که این عطسه شدت زیادی دارد، ابتدا دهان خود را باز کنید. سپس عطسه کنید.
 • از رفتن به مکان‌های پر تردد و شلوغی که احتمال می‌دهید ممکن است به بینی شما ضربه بخورد خودداری کنید.
 • مراقب گچی که بر روی بینی قرار گرفته است نیز باشید. برای جلوگیری از خیس شدن این گچ می‌توانید از دستمال‌های نمناک استفاده نمایید و بینی خود را با استفاده از این دستمال‌ها پاک کنید.
 • از فین کردن پرهیز کنید.
 • هنگام خواب سر خود را بالا نگه دارید و هنگام خواب از یک بالش اضافه در زیر سرتان استفاده نمایید.
 • بینی خود را با استفاده از شست دو دست تان از سمت بالا به پایین ماساژ دهید.
 • از خندیدن و حرف زدن زیاد خودداری نمایید.
 • مصرف آنتی بیوتیک و قرص سرماخوردگی باید با تجویز پزشک انجام شود.

نحوه انجام جراحی بینی استخوانی

در جراحی بینی استخوانی ابتدا بیمار بیهوش می‌شود. سپس به اتاق عمل رفته و جراحی می‌شود. پزشک با اتخاذ یکی از دو روش باز و بسته جراحی بینی، بینی بیمار را عمل می‌کند. در جراحی بینی باز، برش در ناحیه بین دو سوراخ بینی زده می شود. سپس بینی جراحی می‌شود و اصلاحات مورد نیاز انجام می شود. جراحی بینی استخوانی باز برای ایجاد اصلاحات ظریف در بینی به کار گرفته می‌شود. در این روش پزشک پس از جراحی، پوست بیمار را به حالت اولیه خود باز می‌گرداند. بعد از گذراندن دوره نقاهت هیچ اثری از زخم بر روی بینی باقی نخواهد ماند.

برای کسب نتیجه خوب توصیه می کنیم به بهترین جراح بینی استخوانی در تهران مراجعه کنید.

در روش بسته جراحی بینی استخوانی، فرم دهی بینی با استفاده از سوراخ‌های بینی انجام می‌شود‌. برای اصلاح فرم نوک بینی معمولا از روش بسته جراحی بینی‌های استخوانی کمک می‌گیرند. تمامی برش‌ها در روش بسته جراحی بینی در قسمت داخلی بینی انجام می‌شوند. به همین دلیل هیچ‌ جای زخم پس از عمل بر روی بینی مشهود نخواهد بود.

درد عمل بینی استخوانی

بیماری که قرار است جراحی بینی استخوانی را انجام دهد، حین عمل کاملاً بیهوش می‌شود. بنابراین در این هنگام هیچ دردی متوجه بیمار نمی‌شود. پس از به هوش آمدن نیز پزشک یک سری داروهای مسکن و داروهای آرام بخش را به بیمار تجویز می‌کنند. این داروها نیز می‌توانند دردهای ناشی از جراحی بینی را به حداقل برسانند. تنها احساس ناخوشایندی که ممکن است بیمار داشته باشد، احساس مربوط به گرفتگی بینی است. گرفتگی بینی به گونه‌ای است که فرد حس می‌کند یک مایع درون بینی‌اش گیر کرده است. بنابراین ممکن است فرد نتواند به راحتی نفس بکشد یا دهانش خشک شود.

علاوه بر این‌ها خستگی و کسالت پس از عمل نیز چند روز پس از این جراحی مشهود است. لازم است که شما پانسمان زیر بینی را هر چند وقت یکبار در تعویض کنید تا میزان درد‌های جراحی بینی استخوانی را به حداقل برسانید. گفته شده است این دردها در روزهای ابتدایی انجام جراحی نسبت به روزهایی دیگر بیشتر است. پس طی کردن روند درمان می‌توان میزان این این دردها را در روزهای پس از عمل کاهش داد.

مدت زمان عمل بینی استخوانی

بسیاری از افرادی که قدم در راه جراحی بینی استخوانی گذاشته‌اند، نگران مدت زمان عمل این گونه از بینی‌ها هستند. به طور کلی بینی‌های استخوانی نسبت به بینی‌های گوشتی سریع‌تر جراحی می‌شوند. به دلیل این که بینی استخوانی مشکلات بینی‌های گوشتی را ندارد، حدود یک تا یک و نیم ساعت رمان لازم است تا این بینی جراحی شود. البته اگر بخواهیم تایم بیهوش شدن فرد و همچنین تایم‌هایی که به گفتن فشار و … می.گذرد را حساب کنیم، حداکثر زمان لازم برای جراحی بینی استخوانی ۳ ساعت است. پزشک با توجه به شرایط جسمی بیمار چند دقیقه پس از اتمام عمل او را به هوش می‌آورد.

اگر بینی شما قوزدار باشد و یا اگر بینی شکستگی داشته باشد باید فرم بینی اصلاح شود. به همین دلیل مدت زمان بیشتری نسبت به تایم ذکر شده برای جراحی این بینی‌ها لازم است. اگر پس از جراحی حالت‌های بدن شما عادی باشند، چند ساعت پس از آن مرخص خواهید شد.

بیشتر بخوانید: لیپوماتیک

عمل بینی استخوانی فانتزی

ممکن است شما هم‌ جزو افرادی باشید که طرفدار بینی‌های فانتزی و عروسکی هستید. جراحی بینی استخوانی اگر از نوع جراحی زیبایی باشد، می‌تواند در نوع عروسکی انجام شود. بینی‌های عروسکی بینی‌هایی هستند که در آن‌ها فاصله لب و نوک بینی بالای ۹۵ سانت است. افرادی که بینی شان استخوانی است و می‌خواهند جراحی بینی فانتزی انجام دهند، باید بینی خود را طوری عمل کنند که با سایر اجزای صورتشان تناسب داشته باشد.

جراحی بینی استخوانی عروسکی، مخصوص افرادی است که صورتی گرد دارند. البته تمامی افراد می‌توانند این جراحی را انجام دهند اما نتایج آن در افراد تپل با صورتی گرد بهتر خواهد بود. در مجموع نتایج جراحی بینی استخوانی عروسکی بهتر از نتایج جراحی بینی گوشتی عروسکی است. بنابراین بسیاری از پزشکان به افراد دارای بینی استخوانی توصیه می‌کنند که بینی خود را در نوع عروسکی عمل کنند.

در جراحی بینی عروسکی فرم بینی بسیار منحصر به فرد است. در این نوع از جراحی بینی حالت سر بالا دارد. باریکی آن نیز در حد مناسب است. جراحان با توجه به چهره بیمار میزان باریکی یا سر بالا بودن نوک بینی را مشخص می‌کنند. بدون شک اگر زیر نظر جراحی حاذق و کاربلد مثل دکتر حدادی عمل بینی خود را پیش ببرید، نتایجی فوق العاده را هم خواهید دید.

نتیجه جراحی بینی استخوانی

بینی استخوانی به بینی که دارای پوست نازک و غضروف محکم باشد، گفته می شود. معمولا نتیجه جراحی بینی استخوانی بهتر از بینی گوشتی می شود. هر چقدر غضروف بینی محکم تر باشد و پوست آن نازک تر، پزشک بهتر میتواند تغییرات لازم را به درخواست بیمار انجام دهد. اگر پوست بینی خیلی نازک باشد، کم ترین ایرادات احتمالی که ممکن است در جراحی بینی پیش آید، قابل مشاهده است. بهترین حالت زمانی می باشد که پوست بینی نه خیلی نازک و نه ضخیم باشد.

اگر ایرادات بینی مربوط به لایه پوست بینی باشد به آن بینی گوشتی گفته می شود. و اگر ایرادات مربوط به استخوان و غضروف بینی باشد به آن بینی استخوانی گفته می شود.

جهت رفع مشکلات بینی استخوانی، در بینی شکاف هایی جهت دستیابی به استخوان و غضروف ایجاد می گردد. برخی از جراحان قوزهای بینی را برش می دهند و روی آنرا سمباده می زنند. اگر پره های بینی کوچک باشد، نیازی به ایجاد شکاف در کنار پره های بینی نمی باشد. جهت اعلام هزینه عمل بینی استخوانی، ابتدا باید بینی توسط پزشک متخصص جراحی بینی معاینه گردد و طبق ایرادات  و اقداماتی که قرار است بر روی بینی انجام گیرد هزینه اعلام می گیرد.

جراحی بینی استخوانی
جراحی بینی استخوانی

عوارض جراحی بینی استخوانی

به دلیل این که بینی‌های استخوانی فاقد غضروف زیاد هستند، عوارض چندان زیادی هم ندارند. اگر به نکات مراقبتی پس از جراحی بینی استخوانی توجه بشود، می‌توان تا حدودی از عوارض این جراحی را کاهش داد. ممکن است پس از عمل با عوارضی همچون تورم یا درد در ناحیه بینی مواجه شوید. این عوارض جای نگرانی ندارند چرا که پس از مدتی به طور کامل از بین می‌روند.

پزشک نیز برای کاهش دردهای ناشی از جراحی بینی استخوانی یک سری داروهای خاص تجویز می‌کند. علاوه بر این، ممکن است پس از عمل بینی استخوانی با مشکلات تنفسی مواجه شوید. این مشکلات پس از ۹ ماه به طور کامل از بین می‌روند. چنانچه پس از سپری شدن این مدت متوجه شدید که هنوز مشکلات تنفسی دارید، باید به پزشک خود مراجعه کنید.

به دلیل این که بینی‌های استخوانی فرم بهتری دارند، تغییرات به وجود آمده در آن‌ها نیز بادوام‌تر است. با این حال ممکن است برخی از ضربه‌هایی که به بینی وارد می‌شوند، ساختار کلی بینی را بر هم بزنند. البته این اتفاق خیلی نادر است اما چنین نیست که رخ ندهد. از دیگر عوارضی که پس از جراحی بینی استخوانی گریبانگیر بیماران می‌شود، می‌توانیم به ترشحات خونی اشاره کنیم. افراد نباید سر خود اقدامات لازم برای برطرف کردن این ترشحات را انجام دهند. پزشک معالج خود برای کاهش عوارض ناشی از عمل بینی، یک سری راهکارهای مراقبتی را به شما ارائه می‌دهد. با توجه کامل به این راهکارها می‌توانید میزان عوارض را به حداقل برسانید.

کلام پایانی

ما در این مطلب در مورد جراحی بینی استخوانی با شما صحبت کردیم. بینی‌های استخوانی غضروف محکم‌تری نسبت به سایر بینی‌ها دارند. افراد برای رسیدن به چهره‌ای ایده‌‌آل تصمیم می‌گیرند که بینی خود را جراحی کنند و فرم آن را تغییر دهند. جراحی بینی‌های استخوانی به دو روش باز و بسته صورت می‌گیرد. برای تغییر فرم بینی حدود یک تا سه ساعت زمان لازم است. اگر بتوانید پزشکی ماهر مانند دکتر شهریار حدادی را برای جراحی بینی خود انتخاب کنید، قطعا عمل موفقیت آمیزی را پشت سر خواهید گذاشت.

شهریار حدادی

drhaddadi

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا
نمونه‌کار‌های بیشتر...