شهریار حدادی

ترمیم پروتز سینه

با استفاده از پروتز سینه می توان بافت ضعیف شده و شل شده سینه را فرم داد و ظاهر زیبایی را در سینه ها ایجاد کرد در برخی از زنان بعد از کاهش وزن، بارداری و شیردهی سینه ها دچار افتادگی می شوند و از حجم آن ها کاسته می شود با استفاده از پروتز سینه می توان حجم از دست رفته سینه ها را اصلاح نمود. ممکن است در برخی از زنان به صورت مادرزادی و یا موروثی حجم سینه ها کم باشد و سینه ها فرم زیبایی نداشته باشند که می توان با استفاده از پروتز سینه حجم سینه ها را افزایش داد و فرم زیبایی را در سینه ها ایجاد کرد. در برخی از موارد بعد از جراحی پروتز سینه بر اثر عواملی مشکلی ایجاد می شود که در این صورت ترمیم پروتز سینه باید صورت گیرد.

دلایل ترمیم پروتز سینه

عمل ترمیم پروتز سینه با جراحی اولیه تفاوت اندکی دارد ممکن است در اثر وارد شدن یک ضربه سنگین پروتز در داخل بافت سینه پاره شود که در این صورت ترمیم پروتز سینه باید صورت گیرد. در زیر به برخی از دلایل انجام عمل پروتز سینه اشاره شده است:

انقباض کپسول

یکی از دلایل اصلی ترمیم پروتز سینه تشکیل شدن کپسول در اطراف پروتز سینه می باشد، بعد از جراحی در اطراف پروتز سینه ممکن است یک لایه از بافت اسکار تشکیل شود در صورتی که بدن نسبت به پروتز قرار داده شده در سینه واکنش نشان دهد، ممکن است این لایه به مرور زمان بسیار ضخیم و منقبض شود و فرد دردی را احساس نماید و شکل و فرم نامناسبی ایجاد شود که در این حالت باید هرچه سریعتر پروتز از سینه خارج شود. انقباض کپسولی یکی از عارضه های نادر می باشد که در صورت بروز این عارضه باید هرچه سریعتر ترمیم پروتز سینه صورت گیرد.

در مواردی که فرد سایز پروتز سینه خود را از سایز معمول سینه بسیار بزرگتر انتخاب نماید احتمال بروز این عارضه بیشتر می شود، بنابرین توصیه می شود انتخاب سایز مناسب پروتز سینه را بر عهده جراح خود قرار دهید.

پارگی پروتز سینه

یکی از دلایل اصلی ترمیم پروتز سینه پارگی پروتز سینه می باشد، در صورتی که ضربه وارد شده به سینه بسیار سنگین باشد احتمال پارگی پروتز سینه وجود دارد. برخی از افرادی که خواهان جراحی پروتز سینه هستند قبل از جراحی نگرانی هایی در رابطه با پارگی پروتز در سینه دارند، این نگرانی کاملا بی مورد می باشد زیرا احتمال بروز این عارضه بسیار نادر می باشد و همانطور که گفته شده با وارد شدن یک ضربه بسیار سنگین امکان بروز این عارضه وجود دارد.

پاره شدن پروتز سینه

درخواست تغییر سایز پروتز

ممکن است بعد از جراحی فرد از فرم و سایز سینه خود رضایت کافی را نداشته باشد و خواهان افزایش سایز بیشتر سینه خود باشد در این حالت می توان با جراحی مجدد پروتز سینه و با انتخاب سایز بزرگتر پروتز، سایز و برجستگی سینه را بیشتر کرد . البته جراحی مجدد پروتز سینه باید بعد از بررسی های پزشک و با تایید پزشک صورت گیرد.

نحوه انجام جراحی ترمیم پروتز سینه

ترمیم پروتز سینه در طول چندین مرحله انجام می گیرد. در مرحله نخست برای راحت بودن بیمار در طول انجام این عمل جراحی قبل از شروع باید بیهوشی انجام گیرد. پزشک متخصص یکی از دو روش را برای بیهوشی بیمار مورد استفاده قرار می دهد. این روش ها شامل تزریق وریدی آرامبخش یا بیهوشی عمومی می باشند. در مرحله دوم نوع برش مورد استفاده در طول عمل ترمیم پروتز سینه مشخص خواهد شد. پزشک متخصص می تواند یکی از برش ها اینفراممری، لیفت سینه و اطراف آرئولا را انتخاب نماید. در مرحله بعد با استفاده از بخیه، چسب و یا استریل استریب برش های موجود روی پوست بسته خواهند شد. حال می توان نتایج نهایی عمل ترمیم پروتز سینه را پس از بهبود یافتن تورم مشاهده کرد.

پس از انجام جراحی ترمیم پروتز سینه برش های ایجاد شده ممکن است با استفاده از گاز استریل و یا بانداژ پانسمان شوند. در این شرایط ممکن است با توجه به جزئیات جراحی شما مجبور به استفاده از سوتین مخصوص شوید. گاهی اوقات نیز به منظور جمع آوری خون و مایعات اضافه که احتمال تجمع آن ها وجود دارد، در زیر پوست به صورت موقت یک وسیله متسع کننده قرار داده خواهد شد.

چه کسانی کاندیدای مناسب عمل ترمیمی پروتز سینه هستند؟

عمل ترمیم پروتز سینه اغلب برای افرادی انجام می گیرد که در گذشته عمل پروتز سینه را انجام داده باشند.  در صورت عدم رضایت از پروتزهای سینه خود و یا وجود نگرانی در رابطه با شرایط پروتز می توان عمل ترمیم پروتز سینه را انجام داد. با انجام این عمل جراحی می توان نگرانی های موجود در رابطه با شرایط پروتز سینه را با تعویض آن ها رفع کرد. به طور کلی افرادی که شرایط زیر را داشته باشند برای انجام عمل ترمیم پروتز سینه کاندیدای مناسب محسوب می شوند.

 • عدم رضایت از سایز، شکل و ظاهر پروتز سینه
 • سلامت جسمانی مناسب و وزن ثابت
 • داشتن انتظارات واقع بینانه از این عمل جراحی
 • سیگاری نبودن
 • افرادی که پس از انجام عمل جراحی ترمیم پروتز سینه باردار شده اند و زایمان و شیردهی روی حالت سینه های آن ها تاثیر گذاشته باشد.
 • افرادی که پزشک متخصص به آن ها انجام لیفت سینه را پس از پروتز سینه توصیه کرده باشد اما به دلیل عدم انجام آن سینه هایشان دچار افتادگی شده باشد.
 • افرادی که تمایل دارند تا پروتز سینه های خود را برای همیشه خارج سازند.

در صورت وجود شرایط مورد نیاز و گرفتن تصمیم قطعی مبنی بر انجام عمل ترمیم پروتز سینه بهتر است نتایج این عمل جراحی را مشاهده نمایید. همچنین باید در رابطه با انتظارات واقع بینانه پس از سپری کردن دوران نقاهت اطلاعات کسب کرد. کسب آمادگی لازم قبل از عمل جراحی در داشتن انتظارات واقع بینانه و سپری کردن دوران نقاهت راحت موثر خواهد بود.

مزایای جراحی ترمیم پروتز سینه

از مهمترین مزایای جراحی ترمیم پروتز سینه می توان به بازگشت سینه ها به حالت جوان و شاداب قبلی، تغییر سایز سینه با جایگزین کردن پروتزهای جدید و تنظیم تناسب و تقارن بین سینه ها اشاره کرد.

اقدامات قبل از انجام عمل ترمیم پروتز سینه

برای انجام جراحی ترمیم پروتز سینه باید اقدامات زیر را انجام دهید:

 • انجام آزمایشات مورد نیاز و یا ارزشیابی پزشکی
 • تصویربرداری از سینه یا پروتز از طریق ماموگرام و یا ام آر آی
 • تنظیم داروهای مصرفی و تجویز داروهای خاص توسط پزشک متخصص
 • عدم استفاده از دخانیات و مصرف الکل دو هفته قبل از انجام عمل ترمیم پروتز سینه
 • خودداری از استفاده از داروهای ضدالتهاب، آسپرین و داروهای گیاهی، زیرا استفاده از این داروها احتمال خطر خونریزی را افزایش می دهد.

جراحی ترمیم پروتز سینه به طور معمول باید در بیمارستان و یا مراکز جراحی مورد تایید انجام گیرد. برای انجام این عمل جراحی به طور معمول از بیهوشی عمومی استفاده می شود. در صورت انجام این عمل جراحی به صورت سرپایی توصیه می شود با یکی از بستگان خود هماهنگی های لازم را انجام دهید تا شما را به مکان مورد نظر برای انجام عمل رسانده و یک شب پس از عمل شما را همراهی کند.

مراقبت های بعد از جراحی ترمیم پروتز سینه

 • دوران نقاهت جراحی پروتز سینه در مقایسه با جراحی پروتز سینه آسان تر می باشد. سینه ها در طول 24 تا 72 ساعت پس از جراحی ملتهب و متورم خواهند شد که این امری طبیعی است.
 • در طول دوران نقاهت پس از انجام این عمل جراحی باید از بلند کردن اجسام سنگین و بالا نگاه داشتن بازوها تا حد امکان خودداری کرد. این نکته را به خاطر داشته باشید که انجام فعالیت های سبک پس از  انجام این عمل همچون پیاده روی به بهبود جریان خون و کاهش تورم تا حد زیادی کمک خواهد کرد.
 • چند روز پس از انجام این عمل می توان فعالیت های روزمره و کاری خود را از سر گرفت.
 • به منظور کسب بهترین نتایج بیمار باید تمام نکات توصیه شده توسط پزشک متخصص خود را رعایت نماید.

هزینه عمل جراحی ترمیم پروتز سینه چقدر است؟

هزینه انجام عمل ترمیم پروتز سینه تا حد زیادی ممکن است به انتظارات بیمار، موقعیت جغرافیایی و محل انجام جراحی وابسته باشد. به طور کلی می توان گفت هزینه انجام این عمل جراحی تا حد زیادی به موارد زیر بستگی دارد:

 • دستمزد جراح
 • هزینه های مورد نیاز برای بیمارستان
 • قیمت پروتز سینه
 • هزینه بیهوشی
 • داروهای تجویزی
 • هزینه لباس های مورد نیاز برای این عمل جراحی و پس از آن در بیمارستان
 • آزمایش های پزشکی و عکس های رادیولوژی

در زمان انتخاب جراح پلاستیک مورد تایید برای انجام عمل ترمیم پروتز سینه باید این نکته را به خاطر داشت که تجربه او و راحتی شما با ایشان از اهمیت بسیار زیادی برخوردار می باشد.

نتیجه گیری

بعد از جراحی ترمیم پروتز سینه تا مدتی تورم خواهخید داشت اما جای نگرانی نیست زیرا این ورم در طول 6 هفته به طور کامل از بین می رود. در نهایت احساس نرمی و طبیعی بودن سینه های خود را خواهید داشت. گاهی اوقات ممکن است تا 12 هفته طول بکشد تا سینه ها حالت طبیعی خود را بازیابند. برای انجام جراحی پروتز سینه اولین نکته ای که باید در آن  دقت نمایید انتخاب جراح مناسب است در صورتی که در انتخاب جراح خود دقت نکنید بعد از جراحی ممکن است عوارضی پیش آید ونیاز به ترمیم پروتز سینه خود داشته باشید. دکتر شهریار حدادی فوق تخصص جراحی پلاستیک در جراحی پروتز سینه از مهارت بسیار بالایی برخوردار می باشند و با دقت کافی این جراحی را انجام می دهند و بالاترین میزان رضایت را دریافت نموده اند.

امیدوارم این مطلب برای شما مفید بوده باشد و اطلاعات لازم را به دست آورده باشید. شما میتوانید سوالات و تجربیات خود را در زیر این مطلب به اشتراک بگذارید.

شهریار حدادی

drhaddadi

22 پاسخ
 1. عمل همزمان سینه و شکم دردش قابل تحمله؟؟ بعد حتما باید حجم شکم زیاد باشه که عمل بشه؟ اگه در اثر کاهش وزن زیاد پوست اضافه داشته باشه بازم عمل میشه کرد؟؟

 2. میشه که برای 1نفر که سینه تا به تا داره از 2سایز متفاوت پروتز استفاده کرد؟

  1. سلام اگر پروتز سینه دچار مشکل شود بله . در غیر این صورت پروتز سینه یک عمل با ماندگاری بالا است.

 3. من ماموپلاستی انجام دادم ولی بی نهایت افتادگی پیدا کرده سینم
  میتونم الان پروتز کنم؟ ۵ ماه از عملم گذشته. فقط میخوام ایستاده و لیفت شده باشه نه اینجوری افتاده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا
نمونه‌کار‌های بیشتر...