شهریار حدادی

جراحی عمل لیفت صورت (مشاوره رایگان و راهنمای کامل)

جراحی لیفت صورت (ریتیدکتومی) روش جراحی است که جهت جوان سازی و زیبایی بیشتر صورت شما انجام می شود. با استفاده از این روش چین و چروک های اطراف چشم، خطوط و افتادگی گونه و نیز خط فک از بین رفته و دوباره پوست سفت و شاداب خواهید داشت. در این روش بخشی از پوست در دو طرف صورت به عقب کشیده می شود و پوست های اضافی برداشته شده و سپس بخیه شده می شود. گاهی اوقات لیفت گردن (پلاتیسماپلاستی) نیز به عنوان بخش از لیفت صورت انجام می شود تا پوست اضافی و شل گردن برداشته شود.

قبل از اینکه بخواهیم جراحی لیفت صورت را بررسی کنیم بهتر است یک نگاه کلی به لیفت صورت بیندازیم تا در صورت وجود ابهامات آن را برطرف کنیم.

تماس-با-دکتر-شهریار-حدادی

جراحی لیفت صورت چیست و برای چه افرادی مناسب است ؟

اگر مشکلات پیش آمده برای پوست صورت گسترده باشند و نتوان به کمک روش های غیر تهاجمی و غیر جراحی آن ها را برطرف کرد، شما باید برای گرفتن نتیجه ی مطلوب خود از اقدام جوانسازی پوست، جراحی لیفت صورت انجام دهید.

با افزایش سن و در نتیجه کاهش الاستین و حالت کشسانی پوست، شل شدن و افتادگی پوست صورت حاصل می شود؛ همچنین ممکن است ذخیره چربی زیر پوست کاهش پیدا کرده و پوست صورت دیگر حالت شاداب و جوان خود را نداشته باشد. به همین دلیل بسیاری از افراد با بالاتر رفتن سنشان به انجام عمل لیفت صورت فکر می کنند. لیفت صورت عملی است که برای بهبود اثرات عمیق پیری در صورت انجام می شود و برای از بین بردن چین و چروک سطحی، اثرات نامطلوب اشعه خورشید و تغییر رنگ پوست توصیه نمی شود.

چه زمانی نیاز به جراحی لیفت صورت است ؟

 • بسیار شل و افتاده است.
 • دارای چربی بسیار زیاد است. به گونه ای که این چربی ها در زیر پوست مثل کیسه های آویزان دیده می شوند.
 • در قسمت های مختلف دارای چین و چروک های عمیق و پر تعداد باشد.

تا این بخش از مقاله با جراحی لیفت صورت و دلایل نیاز به انجام لیفت صورت به روش جراحی آشنا شده اید، در ادامه ی این بخش به بررسی روش های غیر جراحی لیفت صورت می پردازیم.

جراحی لیفت صورت چه تاثیراتی بر زیبایی دارد؟

لیفت صورت یا ریتیدکتومی (rhytidectomy) عملی است که با هدف بهبود وضعیت پوست صورت و جوانسازی آن به شکل دائمی انجام می شود. لیفت صورت می تواند به روش های جراحی یا غیر جراحی انجام شود و هر یک از این روش ها انواع مختلفی دارند. افرادی که بنا به دلایل مختلف شادابی و طراوت پوست صورت خود را از دست داده اند، می توان با بهره مندی زا مزایای لیفت صورت دوباره حس خوب داشتن پوستی زیبا را تجربه کنند.

پوست صورت اولین بخش از بدن است که علائم پیری بر روی آن اثر می گذارد. به همین دلیل است که بسیاری از افرادی که در سنین بالا قرار دارند، به فکر انجام لیفت صورت با جراحی یا با روش های غیر تهاجمی می افتند.

همان طور که گفته شد، لیفت صورت (که به آن لیفتینگ صورت، بالا کشیدن پوست صورت یا سفت کردن پوست نیز گفته می شود) به روش های جراحی و غیر جراحی قابل انجام است. در این بخش توضیحات لازم در رابطه با جراحی لیفت صورت و روشهای لیفت صورت بدون جراحی را بررسی می کنیم. با ما همراه باشید.

جراحی-لیفت-صورت
عمل-لیفت-صورت

عمل لیفت صورت بیشتر برای چه نواحی در صورت استفاده می شود؟!

معمولا ریتیدیکتومی یا جراحی لیفت صورت جهت از بین بردن عوارض حاصل از افزایش سن و پیری در صورت انجام می شود مانند:

۱ – گونه های افتاده و شل شده
۲ – از بین بردن پوست اضافی در خط فک پایین
۳ – از بین بردن چین و چروک های پوست در کناره بینی

از مهم ترین قسمت های مشاوره اولیه برای فرد متقاضی، تعیین نوع صحیح لیفت و کشیدن پوست صورت می باشد. با توجه به تعداد گزینه‌ های درمانی، جهت انتخاب نوع مناسب لیفت صورت باید مواردی همچون ناحیه‌ هایی که بیمار برای عمل در نظر دارد، طول دوره بهبود و همچنین انتظارات بیمار از نتیجه عمل مد نظر قرار گیرد.

انواع جراحی و یا عمل لیفت صورت :

عمل لیفت صورت با توجه به نواحی مورد هدف به انواع گوناگونی تقسیم می شود ولی به طور کلی روند کار به این شکل است که در پوست تعدادی برش زده می شود و پوست و چربی اضافی برداشته شده و مایچه های زیر پوست سفت شده و دوباره پوست بخشیه زده می شود. به عناون مثال در لیفت صورت سنتی، برش هایی در اطراف گوش، خط مو و زیر چانه ایجاد می شود؛ سپس پوست اضافی را برداشته و چربی های اضافی در خط چانه را بر می دارد. سپس دوباره پوست کشیده شده را در محل برش های زده شده بخیه می شند. این جراحی لیفت صورت برای افرادی مناسب است که در سنین بالا می خواهند تا حد بسیار قابل توجهی تغییر کرده و افتادگی پوست صورت خود را از بین ببرند.

لیفت صورت به روش ریتیدکتومی

نوع دیگری از انواع لیفت صورت روش ریتیدکتومی SMAS است؛ در این روش لیفت صورت که نوعی از لیفت صورت سنتی محسوب می شود؛ تنها دو سوم پایین ی صورت مورد هدف قرار می گیرد. در لیفت صورت SMAS ماهیچه های قسمت پایینی صورت سفت شده و پوست و چربی اضافی از این ناحیه برداشته می شود.

 مزایای روش هایفو  (HIFU)

می توان گفت شدت درد بسیار کم است و چون درد غیر تحملی ندارد پس نیازی به بی‌حسی موضعی نمی باشد.

این روش بدون جراحی می‌باشد در نتیجه عوارض جراحی مثل کبودی و خونریزی را ندارد .
این روش به‌ صورت سرپایی انجام می‌شود و نیاز به بستری شدن نیست .
هیچ نوع عارضه پوستی مثل لک و زخم و … روی پوست ایجاد نمی‌کند.
به طور کلی روشی بی‌ خطر و ایمن برای انسان می‌باشد چون هیچ نوع اشعه‌ای در این روش وجود ندارد.

لیفت صورت با لیزر

در سال‌های گذشته استفاده از روش لیزر وارد عرصه پوست و زیبایی شده است. مکانیسم آن عبارت است از ایجاد گرما در ناحیه مورد نظر، به شکلی که با استفاده از انرژی گرمایی از یک طرف باعث تخریب رشته‌ای قدیمی کلاژن می شود و از طرف دیگر باعث تحریک کلاژن سازی جدید خواهد شد و درنهایت قوام پوست را افزایش می دهد و باعث جوانسازی پوست می ‌شود. با این روش خطوط، لک ‌های ناشی از آفتاب، جای آکنه‌ ها، لک و افتادگی پوست از بین خواهد رفت. مهم است این نکته را یادآور شویم که با این روش درمانی لیفت و کشیدن پوست صورت نمی‌ توان پوست اضافی را برداشت یا ساختارهای زیر پوست را سفت کرد و یا کشید.

عمل-جراحی-لیفت-صورت

مزایای جراحی لیفت صورت نسبت به روش لیفت صورت بدون جراحی

مزایای متعددی را می توان برای این روش جراحی زیبایی بر شمرد. مهم ترین فواید انجام عمل لیفتینگ صورت در قسمت زیر آورده شده است:

 • عمل لیفت صورت به از بین بردن تأثیرات نامطلوب افزایش سن، فشارهای عصبی و قرار گرفتن در معرض عوامل محیطی مختلف کمک می کند.
 • جراحی لیفت صورت با هدف بهبود کلی ظاهر فک و بخش های مختلف صورت جهت کاهش چروک‌ها و سایر نشانه‌های پیری انجام می شود.
 • جراحی لیفت صورت اگر به طور صحیح انجام شود، عضلات را کشیده و سفت کرده، پوست را صاف می‌کند و جذابیت چهره را به آن باز می‌گرداند.
 • جراح لیفت صورت با برداشتن این بافت‌ های اضافی می ‌تواند بالا کشیدن پوست صورت را به خوبی انجام داده و افتادگی پوست در اطراف خط فک، غبغب، اطراف چشم‌ ها و پیری نمایان شده در کل چهره را درمان کند.
 • مهم ترین مزیتی که می توان برای جراحی لیفت صورت بیان کرد، این است که عمل لیفتینگ صورت دائمی ترین روش برای از بین بردن مشکلات پوستی وابسته به افزایش سن (مانند چین و چروک، افتادگی پوست و …) می باشد. اصلی ترین ویژگی روش هایی مانند تزریق فیلر به صورت این است که مدت زمان ماندگاری آن ها به صورت موقتی است.

عمل لیفت صورت چگونه انجام می شود؟

به طور کلی می توان فرآیند جراحی لیفت صورت که قرار است کل صورت را شامل شود، در گام های زیر خلاصه نمود:

جراحی ریتیدکتومی تحت بیهوشی عمومی انجام می شود.
بسته به نوع لیفت و نواحی از صورت که بیمار می خواهد لیفت در آن مناطق انجام شود، برش هایی توسط پزشک زده می شود؛ مانند: خط مو در نزدیکی شقیقه، اطراف گوش، زیر چانه. معمولا برش ها در نواحی زده می شود که به خوبی قابل پوشاندن و مخفی شدن باشد. اندازه برش ها بسته به نوع لیفت متفاوت خواهد بود.
پس از ایجاد برش ها، اقداماتی از قبیل برداشتن پوست یا چربی اضافی و یا تغییر موقعیت آن ها انجام می شود؛
چربی ها و پوست های اضافی از طریق این برش ها برداشته شده و این کار سبب سفت شدن و صاف شدن پوست در صورت و نیز خط پایین فک خواهد شد. اگر این عمل همراه با لیفت گردن (پلاتیسماپلاستی) انجام شود، لازم است که برش هایی در زیر چانه نیز اضافه گردد و با سفت کردن ماهیچه پلاتیسما سبب صاف شدن و از بین رفتن چین و چروک گردن می شود. درواقع با توجه به نوع لیف صورت همه این اقدامات یا بخشی از آن ها اجرا می شود. اصلا جای نگرانی نیست زیرا دکتر رستمی همه این موارد را با شما قبل از عمل درمیان خواهد گذاشت.
در نهایت پس از برداشتن پوست اضافی، پوست در نواحی برش خورده، بخیه محلول، بخیه کشیدنی و یا چسب پوست زده می شود و جهت کاهش تورم و کبودی نیز پانسمان انجام می شود.
پس از اتمام عمل و ریکاوری، شما می توانید پس از چند ساعت به منزل خود بروید.

اقدامات پیش از عمل ریتیدکتومی

زمانی که شما جهت انجام جراحی ریتیدیکتومی به پزشک مراجعه می کنید و پس از معاینه های لازم انجام لیفت صورت برای شما تجویز می شود، در ابتدا باید یک سری اقدامات را جهت آماده سازی خود برای جراحی لیفت صورت انجام دهید.

باید آزمایش خون بدهید.
از آسپرین و داروهای ضد التهابی استفاده نکنید (زیرا ممکن است خونریزی را افزایش دهد.)
از مصرف برخی غذاها و نوشیدنی ها خودداری کنید.
سیگار نکشید.
اجرای دستورالعمل های تجویز شده توسط شما بسیار مهم بوده و تاثیر مستقیمی در نتیجه بخش بودن جراحی لیفت صورت خواهد داشت.

جراحی لیفت صورت برای چه سنی مناسب است؟

لازم به ذکر است که جراح پلاستیک این عمل را برای هر فردی در هر سنی انجام نمیدهد. معمولا با افرایش سن چین و چروک و افتادگی در بخش های مختلف صورت ایجاد می شود. بهتر است شما از سن 20 سالگی مراقبت هایی را انجام دهید و از روش های غیر تهاجمی استفاده کنید و جراحی لیفت صورت را به سنین 40 تا 65 سال موکول کنید.

در قسمت پایین به صورت اجمالی توضیحاتی در رابطه با مراحل انجام این عمل آورده شده است. مراحل جراحی لیفت صورت عبارتند از:

بیهوشی در جراحی لیفت صورت

برای انجام جراحی لیفت صورت در ابتدا شما توسط متخصص تحت بیهوشی عمومی قرار می گیرید. روش انتخابی برای بیهوشی در این جراحی به شرایط بیمار و صلاحدید متخصص بیهوشی بستگی دارد. پس از بیهوشی، با توجه به وسعت لیفت و میزان افتادگی و شلی پوست، برش هایی توسط جراح بر روی صورت ایجاد می شوند.

بخیه ها در جراحی لیفت صورت به چه شکلی است ؟

در این مرحله برش های ایجاد شده بخیه زده می شود. ممکن است جراح از بخیه های جذبی استفاده کند یا بعد از چند روز نیاز به کشیدن بخیه باشد.

لیفت صورت کلاسیک چیست؟

در این روش برش ها در پشت رویش موها و عقب تر از صورت ایجاد می شوند و از جلوی گوش عبور کرده و به دور گوش و پشت گوش کشیده می شود و به دنبال آن لایه های عمیق و عضلاتی که سفت و محکم نیستند جابه جا می شوند و موقعیت آنها اصلاح می شود و به سمت بالاتر برده می شوند و ثابت می مانند.

بخیه زدن برش ها

در مرحله ی آخر لیفت صورت با جراحی، برای بستن برش های ایجاد شده از بخیه های قابل جذب و غیر قابل جذب در نواحی ایجاد برش استفاده می شود. انتخاب نوع بخیه با تشخیص جراح لیفت صورت انجام می گیرد و به موارد مختلفی از جمله جنس پوست و نوع برش های ایجاد شده بستگی دارد.

لیفت اندوسکوپی صورت

در برخی موارد، بیماران در اوایل دهه 40 و 50 هستند که صورت زیاد پیر نشده و نیازی به ایجاد خط برش نیست. در قدیم از ژل و بوتاکس استفاده نمی شده و از نخ های کلاسیک لیفت کمک می گرفتند. ولی این روش به قدر کافی مناسب نبود و نتیجه مناسبی را در پی نداشت. امروزه روش جدیدی که با کمک از روش های پیشین نو آوری شده است، به نام لیفت اندوسکوپیک صورت برای جراحی به کار می رود. لیفت هایی که در ناحیه میانی صورت انجام می شود.

در این روش برش خیلی کوچکی در ناحیه شقیقه ایجاد می شود و ما از آن کمک می گیریم و برشی در داخل دهان ایجاد می کنیم. این برش در جایی که جراحی های لثه انجام می گیرد، ایجاد می شود. ما از آن طریق دسترسی پیدا می کنیم و از روی استخوان تمام نسج نرم ناحیه میانی صورت آزاد می شود. و سپس با استفاده از وسیله ای به نام اندوتاین مید فیس در این قسمت بالایی وسیله ای به صورت چنگک وارد می شود و نسج نرم بالا کشیده می شوند. سپس در زیر مو به صورت غلاف عضلات ناحیه تمپورال فیکس می شود. به این ترتیب ناحیه گونه ها و یا میانی صورت بالا کشیده می شود.

مزیت لیفت اندوسکوپی صورت این است که در خانمی 40 ساله نیازی به ایجاد برش وسیع نیست و ناحیه گونه را می توان به راحتی لیفت کرد. ماندگاری لیفت صورت حدوداً 7 سال است. بعد از 7 سال شاید نیاز باشد که از روش لیفت صورت باز استفاده شود. روش اندوسکوپی گونه یکی از روش های نوین جراحی پلاستیک است که متقاضیان زیادی دارد و به روش بسیار خوبی انجام می گیرد.

بهترین روش جراحی لیفت صورت کدام است؟

همان طور که در بخش های قبل اشاره کردیم روش های مختلف تهاجمی و غیر تهاحمی برای لیفت صورت وجود دارد. اما بهترین روش لیفت صورت کدام است؟ باید بگویم بهترین روش برای هر فردی متفاوت است. دکتر شهریار حدادی ابتدا شما را معاینه خواهد کرد و پس از بررسی عوامل مختلف بهترین روش درمانی را پیشنهاد میکند.

جراحی لیفت صورت همزمان با عمل های دیگر

جراحی ها و یا روش های زیر ممکن است به صورت همزمان و با بعد از جراحی لیفت صورت انجام شوند. انجام این جراحی ها به صورت توامان با لیفت صورت می تواند به لیفت کلی صورت کمک شایانی نماید.

 • بلفاروپلاستی که می تواند پلک پایین و بالا را اصلاح کند و یا این که پف زیر چشم و افتادگی ابرو و پلک بالا را از بین ببرد.
 • جراحی لیفت ابرو و یا پیشانی که در برخی موارد ممکن است افتادگی ابرو با جراحی لیفت پیشانی از بین برود.
 • انجام لیزر های زیبایی و لایه برداری برای جوانسازی پوست
 • پروتز های صورت که می تواند اندام هایی مانند پروتز گونه، لب و چانه را زیباتر کند.
 • از بین بردن چین و چروک های جزیی صورت با تزریق پرکننده هایی مانند چربی یا ژل همچنین این روش ها برای برجسته سازی و حجم دهی به اجزای صورت به کار برده می شود.

نتیجه جراحی لیفت صورت

شما با انجام این جراحی از آویزانی پوست صورت خود رهایی پیدا می کنید و به طور کل قسمت میانی و تحتانی صورت و گردن بازسازی می شود. عضلاتی که در صورت تضعیف شده اند در این جراحی ترمیم شده و یا با جابه جایی آنها سفت می شوند و صورت شکل جوان تری به خود خواهد گرفت.
پوست های جمع شده و چربی های آویزان شده که همگی به سمت پایین صورت و گردن کشیده شده اند در جراحی لیفت صورت برطرف می شوند که البته برای رسیده به نتیجه ایده آل می توان  به طور همزمان جراحی لیفت گردن و یا از روش لیوساکشن استفاده کرد. نتیجه این جراحی می تواند بیش از ده سال هم برای شما ماندگاری داشه باشد که بهتر است مراقبت های لازم جهت زیبایی پوست خود را رعایت کنید.

عوارض احتمالی جراحی لیفت صورت

لیفتینگ صورت، یک عمل جراحی معمولی و عموماً موفقیت‌آمیز است، با این تفاسیر ممکن است همانند هر عمل جراحی دیگری خطرات خود را داشته باشد. اگرچه این ریسک‌ها به‌ ندرت بروز می‌کنند، با این ‌حال بسیاری از بیماران به برخی عوارض لیفت صورت گذرا خواهند بود که طی چند هفته رفع می ‌شود و جای نگرانی نیست 
در ادامه به ریسک ‌ها و عوارض این روش اشاره ای خواهیم داشت:

 • تورم
 • عفونت
 • کبودی
 • بی‌حسی موقت
 • مشخص بودن جای زخم
 • واکنش نامطلوب به بی هوشی
 • هماتوم یا همان تجمع خون در بیرون از رگ

شما میتوانید برای اطلاع از هزینه دقیق با مطب دکتر شهریار حدادی تماس بگیرید.

سوالات متداول در رابطه با لیفت صورت

شهریار حدادی

drhaddadi

11 پاسخ
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا
نمونه‌کار‌های بیشتر...