09213585456 info@drhaddadi.ir
مدت زمان مطالعه ۱۴ دقیقه

لیفت صورت

جراحی بالا کشیدن پوست صورت

با افزایش سن در افراد، به دلیل کاهش قدرت عضلات، پوست صورت استحکام و قابلیت ارتجاعی خود را  از دست خواهد داد که نتیجه این موضوع ایجاد چروک های نسبتا زیاد بر روی صورت می باشد . می توان با روش های جراحی و روش های غیر جراحی همانند لیفتینگ صورت باعث بهبود این وضعیت در حالت بدون جراحی شد .  برای متقاضیانی که انجام عمل جراحی برای آنها نگران کنند می باشد و همچنین برای افرادی که به دنبال شیوه‌های درمانی محافظه ‌کارانه‌ تری هستند نیز گزینه‌های دیگری وجود خواهد داشت که در ادامه به این موارد و موضوع ” لیفت صورت ” اشاره ای خواهیم داشت .

برطرف کردن چروک های صورت

بسیاری از تحقیقات نشان می دهد که ایجاد چروک و مسائل مربوط به آن موضوعی طبیعی می باشد ، این عارضه قابل درمان می باشد و مشکلی را برای فرد در پی نخواهد داشت . امروزه راه‌های درمانی بدون عمل جراحی برای رفع چین‌ وچروک و لیفت صورت وجود دارد که در این زمینه کمک فراوانی می تواند باشد در بحث درمان پیری و چروک پوست صورت شما می‌توانید با استفاده از روش‌های کشیدن پوست صورت این مشکل را تا حد ممکن کاهش  و درمان کنید. جراح لیفت صورت ، برای انجام این عمل عضلات زیر پوست صورت را بالا برده و سفت کردن پوست صورت انجام می گردد تا علاوه بر جوانسازی ساختار چهره ،  فرم آن را نیز زیبا کند. سپس چربی‌های اضافی پوست که ظاهر چهره را پیر و خسته نشان می‌دهد را جدا خواهد کرد.

جراحی بالا کشیدن پوست صورت

کاندیدای مناسب لیفت صورت چه کسانی هستند؟

 1. این افراد باید از لحاظ جسمی سالم باشند و در حال حاضر دچار بیماری فعالی نباشند و یا اینکه سابقه بیماری خطرناکی نداشته باشند.
 2. بیشتر اوقات این جراحی در افراد بالای چهل سال انجام می شود و در افراد با سنین بالا نیز می تواند با موفقیت همراه باشد.
 3. در صورتی که خاصیت ارتجاعی پوست شما همچنان خوب باشد و ساختار صورت شما استخوانی  و محکم باشد نتیجه ایی بهتر بعد از عمل به دست خواهد آمد.
 4. کسانی که پوست قسمت میانی صورتشان و یا اطراف صورت آنها شل و آویزان شده است.
 5. افرادی که چربی های صورتشان به سمت پایین کشیده شده است و صورت آنها بسیار خسته  وپیر دیده می شود .
 6. زمانی که چروک های اطراف دهان به سمت چانه آمده است و یا چروک ها از سمت بینی به اطراف دهان کشیده شده است .
 7. افرادی که از جراحی لیفت صورت انتظاراتی معقولانه دارند می توانند از جراحی خود راضی باشند.
 8. افرادی سیگاری باید تا سه ماه پیش از جراحی دخانیات مصرف نکنند و در صورتی که شما به دیابت و یا فشار خون بالا مبتلا هستید باید با پزشمک در ابتدا مشورت کنید و در صورتی که جراحی برای شما ریسک بالا ندارد عمل توسط جراح قابل انجام خواهد بود.

جراحی لیفت صورت چگونه انجام می شود؟

داروهای بی هوشی وارد بدن شما می شوند و سپس با توجه به صورت شما روشی توسط جراح انتخاب می شود شکل و وسعت لیفت صورت بستگی به محل و میزان شل بودن و آویزانی پوست آن دارد این جراحی می تواند به صورت لیفت صورت کلاسیک انجام شود که  این جراحی کامل بوده و نیاز به برش های با طول بیشتر دارد و یا عمل مینی باشد .

مراحل جراحی لیفت صورت

بی هوشی

برای انجام جراحی لیفت صورت در ابتدا شما توسط متخصص بی هوشی تحت بی هوشی عمومی قرار می گیرید. روش انتخابی برای بی هوشی در این جراحی به شرایط بیمار و صلاحدید متخصص بی هوشی بستگی دارد. پس از بی هوشی با توجه به وسعت لیفت و میزان افتادگی و شلی پوست برش هایی توسط جراح ایجاد می شوند.

برش جراحی

لیفت صورت به دو روش لیفت کلاسیک و مینی لیفت انجام می شود که میزان برش در این روش ها متفاوت می باشد در لیفت صورت کلاسیک معمولا برش از خط رویش مو و یا پشت خط رویش مو در شقیقه ها شروع می شود و در جلوی گوش، دور خود گوش تا پشت گوش ادامه می یابد و در موی ناحیه پس سر پایان می یابد

در مینی لیفت صورت که زمانی از ان استفاده می شود که میزان افتادگی و شلی پوست شدید نمی باشد در این روش از برش های کوچکتری نسبت به لیفت کلاسیک استفاده می شود به گونه ای که برش از ناحیه شقیق شروع می شود و تا پایین گوش یا کمی در پشت لاله گوش امتداد می یابد و دیگر ادامه پیدا نمی کند

بستن برش های پوستی

برای بستن برش های ایجاد شده از بخیه های قابل جذب و غیر قابل جذب در نواحی اطراف گوش استفاده می شود

لیفت صورت کلاسیک چیست؟

در این روش برش ها در پشت رویش موها و عقب تر از صورت ایجاد می شوند و از جلوی گوش عبور کرده و به دور گوش و پشت گوش کشیده می شود و به دنبال آن لایه های عمیق و عضلاتی که سفت و محکم نیستند جابه جا می شوند و موقعیت آنها اصلاح می شود و به سمت بالاتر برده می شوند و ثابت می مانند.

جراحی لیفت صورت

مینی لیفت

در جراحی مینی لیفت برش ها محدود تر و کوچک تر می شوند که بیشتر اوقات برش ها در قسمت شقیقه های آغاز می شوند و به اندازه کمی تا پشت گوش ادامه پیدا می کند. در این روش تغییرات کمتری ایجاد خواهد شد و در پوست هایی که آسیب دیدگی کمتری پیدا کرده اند انجام می گیرد.در آخر پوست های اضافی و شل از صورت برداشته می شوند و برش های ایجاد شده در جهت مناسب با بخیه بسته می شوند.در صورتی که این جراحی با لیفت گردن همراه باشد برشی در زیر چانه نیز ایجاد می شود.

لیفتینگ صورت

مزایای جراحی لیفت صورت

 • عمل جراحی لیفت صورت می‌تواند به از بین بردن تأثیرات نامطلوب زمان ، فشارهای عصبی و قرارگیری در معرض عوامل محیطی مختلف کمک می‌کند.
 • عمل جراحی لیفت صورت با هدف بهبود کلی ظاهر فک و صورت جهت کاهش چروک‌ها و سایر نشانه‌های پیری در صورت  انجام می‌شود
 • جراحی لیفت صورت  ، اگر به طور صحیح انجام شود ، عضلات را کشیده و سفت کرده ، پوست را صاف می‌کند  و جذابیت چهره را به آن بازمی‌گرداند .
 • با  بالا رفتن سن پوست شادابی و جوانی خود را از دست می دهد. جراح با برداشتن این بافت‌های اضافی می‌تواند بالا کشیدن پوست صورت را فراهم کند و افتادگی پوست اطراف خط فک  ، غبغب ، افتادگی پوست اطراف چشم‌ها و پیری نمایان شده در کل چهره را درمان کند .

روش هایی که می توان آنها را به صورت همزمان با جراحی لیفت صورت جهت نتیجه ایده آل  انجام داد:

این جراحی ها و یا روش ها ممکن است به صورت همزمان و با بعد از جراحی لیفت صورت انجام شود که در زیر به آنها اشاره می کنیم:

 • جراحی زیبایی پلک و یا بلفاروپلاستی که می  تواند پلک پایین و بالا را اصلاح کند و یا اینکه پف زیر چشم و افتادگی ابرو و پلک بالا را از بین ببرد.
 • جراحی لیفت ابرو و یا پیشانی که در برخی موارد ممکن است افتادگی ابرو با جراحی لیفت پیشانی از بین برود.
 • انجام لیزر های زیبایی و لایه برداری برای جوانسازی پوست
 • پروتز های صورت که می تواند اندام هایی مانند پروتز گونه ،لب  و چانه را زیباتر کند.
 • از بین بردن چین و چروک های جزیی صورت با تزریق پرکننده هایی مانند چربی  یا تزریق ژل همچنین این روش ها برای برجسته سازی و حجم دهی به اجزای صورت به کار برده می شود .

نتیجه جراحی لیفت صورت

شما با انجام این جراحی از آویزانی پوست صورت خود رهایی پیدا می کنید و به طور کل قسمت میانی و تحتانی صورت و گردن بازسازی می شود.
عضلاتی که در صورت تضعیف شده اند در این جراحی ترمیم شده و یا با جابه جایی آنها سفت می شوند و صورت شکل جوان تری به خود خواهد گرفت.
پوست های جمع شده و چربی های آویزان شده که همگی به سمت پایین صورت و گردن کشیده شده اند در جراحی لیفت صورت برطرف می شوند که البته برای رسیده به نتیجه ایده آل می توان  به طور همزمان جراحی لیفت گردن و یا از روش لیوساکشن استفاده کرد.
نتیجه این جراحی می تواند بیش از ده سال هم برای شما ماندگاری داشه باشد که بهتر است مراقبت های لازم جهت زیبایی پوست خود را رعایت کنید.

جوانسازی با لیفت صورت

مراقبت های بعد از جراحی لیفت صورت

 • شما باید از زخم های خود به خوبی مراقبت کنید تا دچار عفونت نشوند .
 • در صورتی که موهای خود را با سشوار خشک می کنید آن را روی درجه کم قرار دهید زیرا حرارت بالا نباید به صورت شما بخورد زیرا امکان دارد پوست شما هنوز بی حس باشد و شما حرارت بالای سشوار را متوجه نشوید.
 • بعد از گذشت یک ماه با مشورت پزشک می توانید موهای خود را رنگ کنید.
 • آرایش صورت بعد از برداشتن بخیه ها امکان پذیر خواهد بود ولی مواد آرایشی نباید بر روی زخم ها قرار بگیرند.

انواع دیگر لیفت ها

 1. لیفت با برش کوچک S-Lift
 2. پیلینگ
 3. کرم ها ( که البته در افراد با سنین کمتر پاسخ می دهد)
 4. لیفت صورت با نخ

عوارض احتمالی لیفت صورت

اکثرا لیفتینگ صورت، یک عمل جراحی معمولی و عموماً موفقیت‌آمیز است، با این تفاسیر ممکن است همانند هر عمل جراحی دیگری خطرات خود را داشته باشد. اگرچه این ریسک‌ها به‌ ندرت بروز می‌کنند ، با این ‌حال بسیاری از بیماران به برخی عوارض جانبی گذرا در لیفت صورت دچار خواهند شد که عموماً طی چند هفته رفع می‌شود و جای نگرانی نیست .
در ادامه به ریسک‌ها و عوارض این روش اشاره ای خواهیم داشت :

 • واکنش نامطلوب به بی هوشی
 • عفونت
 • مشخص بودن جای زخم
 • هماتوم یا همان تجمع خون در بیرون از رگ
 • کبودی
 • بی‌حسی موقت
 • تورم

 جوانسازی صورت با لیفت

روش‌های بدون جراحی لیفت صورت

از مهمترین قسمت های مشاوره اولیه برای فرد متقاضی ، تعیین نوع صحیح لیفت و کشیدن پوست صورت می باشد . با توجه به تعداد گزینه‌های درمانی ، جهت انتخاب نوع مناسب لیفت صورت باید مواردی همچون ناحیه‌هایی که بیمار برای عمل در نظر دارد ، طول دوره بهبود و همچنین انتظارات بیمار از نتیجه عمل مدنظر قرار گیرد.

هایفوتراپی

هایفوتراپی امروزه می توان گفت پیشرفته ‌ترین تکنولوژی جهت لیفت صورت بدون جراحی و تنها در چند جلسه قابل انجام است.البته به هیچ عنوان نمی توان گفت که این روش ماندگاری بلندمدتی به مانند جراحی لیفت صورت دارد.

 مزایای روش هایفو  (HIFU)

این روش بدون جراحی می‌باشد در نتیجه عوارض جراحی مثل کبودی و خونریزی را ندارد .
می توان گفت شدت درد بسیار کم است و چون درد غیر تحملی ندارد پس نیازی به بی‌حسی موضعی نمی باشد .
این روش به‌ صورت سرپایی انجام می‌شود و نیاز به بستری شدن نیست .
هیچ نوع عارضه پوستی مثل لک و زخم و … روی پوست ایجاد نمی‌کند.
به طور کلی روشی بی‌ خطر و ایمن برای انسان می‌باشد چون هیچ نوع اشعه‌ای در این روش وجود ندارد.

لیفت صورت با لیزر

در سال‌های گذشته استفاده از روش لیزر وارد عرصه پوست و زیبایی شده است . مکانیسم آن عبارت است از ایجاد گرما در ناحیه مورد نظر، به شکلی که با استفاده از انرژی گرمایی از یک طرف باعث تخریب رشته‌ای قدیمی کلاژن میشود  و از طرف دیگر باعث تحریک کلاژن سازی جدید خواهد شد و درنهایت قوام  پوست را افزایش می دهد و باعث جوانسازی پوست می‌شود. با این روش خطوط ، لک‌های ناشی از آفتاب ، جای آکنه‌ها ، لک و افتادگی پوست از بین خواهد رفت . مهم است این نکته را یاد آور شویم که با این روش درمانی لیفت و کشیدن پوست صورت نمی‌توان پوست اضافی را برداشت یا ساختارهای زیر پوست را سفت و یا کشید .

تزریق بوتاکس و پرکننده ها

بوتاکس، که با دوز کمی از بوتولینیوم توکسین ساخته می‌شود ، از بروز تکانه‌های عصبی  و انقباضات عضلات که باعث ایجاد چروک می‌شوند ، جلوگیری می‌کند . ژل‌ها می‌توانند خطوط و چروک‌های عمیق‌تری را پر کنند . به طور کلی متخصص می‌تواند با توجه به نیازهای فردی بیمار با ترکیب کردن روش‌های درمانی بر پایه مواد قابل تزریق یک برنامه درمانی ویژه را جهت پاسخ به بیمار ارائه دهد. البته ، این روش درمانی لیفت صورت هم نمی‌تواند پوست شل را حذف کرده یا بر لایه‌های عمیق ‌تری عضلات تأثیر بگذارد .

در نتیجه گیری می توان گفت که روش های غیر جراحی در کنار جراحی لیفت صورت بسیار عالی خواهد شد و جوانسازی به صورت چشم گیری در چهره فرد مشخص می شود.

لیفت های اندوسکوپیک و غیر اندوسکوپیک پیشانی

در مورد نواحی دیگر صورت که شامل چشم به پایین می شود ( ناحیه گونه ها و گردن و … ) باز هم انواع روش های باز یا کلاسیک بر گرفته از روش های شرت اسکار و همین طور لیفت های اندوسکوپیک طبقه بندی می شود.

روش لیفت باز صورت

در مورد روش های لیفت کلاسیک قسمت میانی صورت ما از روش برش مرسدس که از خط رستنگاه مو شروع می شود و به بخش برامدگی گوش و بعد می چرخد به پشت ناحیه گوش و رستنگاه مو در ناحیه خلف می رود. در افرادی که عضلات ناحیه گردنی شل و افتاده است، نیاز به یک انتر داریم که مستلزم استفاده از برش در زیر چانه است.

مردم تصور می کنند که فیس لیفت تنها باز کردن در ناحیه پوست و آزاد سازی پوست و کشیدن است. اگر این کار انجام شود ماندگاری کمی دارد و برای اینکه کشش موثر تری داشته باشد جراح مجبور است به سمت بالا بکشد. تا جایی که دچار افتادگی شده مجبور است به این ترتیب بکشد. افرادی هستند سالیان دوری لیفت صورت کردند و قیافه مصنوعی پیدا کردند. یا قیافه تونل بادی پیدا کرده اند و قیافه زشتی پیدا می کنند.

برای اینکه تمام این مشکلات برطرف شوند، بزرگان تیم جراحی پلاستیک روی آن فکر کردند و روش های دو پلنه را توصیه می کنند. متوجه شدند که تنها پوست بر اساس افزایش سن دچار افتادگی نمی شود. بلکه غلاف عضلات، عضلات، نسج نرم و سایز المان های صورت دچار افتادگی می شوند. بنابراین اینکه قیافه طبیعی باشد، نیاز است که غلاف عضلات هم به سمت بالا کشیده شود. همچنین ماندگاری جراحی بیشتر می شود. این روش استاندارد لیفت باز است که طول مدت عمل حدوداً 3 ساعت است. به این ترتیب بیمار می تواند تا 10 روز به کار و زندگی خود باز گردد. تا چند هفته از گن هایی که به خوابیدن ورم کمک می کند استفاده می شود.

روش لیفت بسته

در برخی موارد بیماران در اوایل دهه 40 و 50 هستند که صورت به اندازه کافی نرسیده و نیازی به ایجاد خط برش نیست. در قدیم از ژل و بوتاکس استفاده نمی شده و از نخ های کلاسیک لیفت کمک می گرفتند. ولی این روش به قدر کافی مناسب نبود و نتیجه مناسبی را در پی نداشت. امروزه روش جدیدی که با کمک از روش های پیشین نواوری شده است، به نام لیفت اندوسکوپیک برای جراحی به کار می رود. لیفت هایی که در ناحیه میانی صورت انجام می شود. برش خیلی کوچکی در ناحیه شقیقه ایجاد می شود و ما از آن کمک می گیریم و برشی در داخل دهان ایجاد می کنیم. این برش در جایی که جراحی های لثه انجام می گیرد، ایجاد می شود. ما از آن طریق دسترسی پیدا می کنیم و از روی استخوان تمام نسج نرم ناحیه میانی صورت آزاد می شود. و سپس با استفاده از وسیله ای به نام اندوتاین مید فیس در این قسمت بالایی وسیله ای به صورت چنگک وارد می شود و نسخ نرم بالا کشیده می شود. سپس در زیر مو به صورت غلاف عضلات ناحیه تمپورال فیکس می شود. به این ترتیب ناحیه گونه ها و یا میانی صورت بالا کشیده می شود.

مزیت این روش این است که در خانمی 40 ساله نیازی به ایجاد برش وسیع نیست و ناحیه گونه را می توان لیفت کرد. طول ماندگاری این کار حدوداً 7 سال است. بعد از 7 سال شاید نیاز باشد که از روش لیفت صورت باز استفاده شود. روش اندوسکوپی گونه یکی از روش های نوین جراحی پلاستیک است که متقاضیان زیادی دارد و به روش بسیار خوبی انجام می گیرد.

 

با تشکر مدیریت سایت دکتر شهریار حدادی فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button