logo

عوارض لیفت صورت

فهرست محتوا
Rate this post

احتمال ایجاد عوارض لیفت صورت،  در صورتی که این جراحی، توسط یک متخصص با تجربه و حاذق انجام شود، به کمترین مقدار می رسد. جراح پلاستیک زیبایی تمام جوانب جراحی را قبل از انجام عمل می سنجد و سپس اقدام به جراحی لیفت صورت می کند. پزشک زیبایی دارای مهارت کافی، ابتدا نوع پوست فرد را تشخیص داده و ارزیابی دقیقی قبل از عمل انجام می دهد. آموزش مراقبت های قبل و بعد از عمل لیفت صورت باعث می شود تا عوارض لیفت صورت به حداقل برسد. به طور کلی عوارض لیفت صورت می تواند شامل مواردی مانند ایجاد تورم و کبودی، ایجاد هماتوم و سروما، آسیب به اعصاب و از بین رفتن خاصیت کشسانی پوست باشد.

برای پیشگیری از بروز عوارض لیفت صورت، باید حتما مراقبت های قبل از عمل لیفت صورت، به طور دقیق انجام شود. مصرف داروهای رقیق کننده خون مانند آسپرین در مدت دو هفته قبل از جراحی می تواند، باعث خونریزی بیشتر شود.

 همچنین باید مصرف الکل و کشیدن سیگار حدود ۴ الی ۶ هفته قبل از جراحی، قطع شود  زیرا مصرف این مواد، بر روند بهبودی زخم ها تاثیر منفی می گذارد. الکل و سیگار باعث کاهش اکسیژن خون و در نتیجه کند شدن خونرسانی به محل زخم می شود.   

عوارض لیفت صورت

عوارض جانبی لیفت صورت

هنگامی که قصد انجام هر جراحی را دارید، بهتر است با عوارض جانبی جراحی آشنا شوید. احتمال ایجاد عوارض لیفت صورت بسیار کم می باشد. لیفت صورت یک نوع جراحی ایمن است. اما اگز توسط پزشک خوب انجام نشود و مراقبت های قبل و بعد لیفت صورت را جدی نگیرید احتمال بروز عوارض زیر در جراحی وجود دارد:

 • تورم
 • کبودی
 • خونریزی
 • هماتوم
 • آسیب عضلات صورت به صورت موقتی
 • ناهمواری بعد از عمل در صورت و گردن
 • عوارض بیهوشی
 • ایجاد عفونت
 • اسکار
 • گسترش زخم ها
 • افزایش ضخامت زخم ها
 • ایجاد بی حسی که ممکن است چند روز به طول انجامد.
 • از بین رفتن موهای اطراف برش جراحی
 • متفاوت بودن دو طرف صورت

بروز برخی از عوارض لیفت صورت مانند هر جراحی دیگر، امری طبیعی می باشد. لیفت صورت یک روش مطمئن و ایمن می باشد.  عوارض کوتاه مدت این جراحی با سپری شدن دوره نقاهت درمان می شوند.

اما اگر جراحی توسط یک فرد ناشی و نالایق انجام شود، ممکن است عوارض لیفت صورت بلند مدت ایجاد شود. این عوارض ممکن است، بی حسی مداوم گوش و یا آسیب های عصبی به شاخه های عصبی موجود در صورت باشد. در نتیجه آسیب های وارد شده، فرد توانایی لبخند زدن را ندارد و یا لبخند نامتقارن دارد. همچنین فرد دچار افتادگی لب فوقانی، مشکل در بستن چشم ها و حرکت دادن پیشانی می شود. از دیگر عوارض لیفت صورت می توان به عدم تقارن صورت اشاره کرد. در برخی موارد ممکن است در امتداد خط بخیه اسکار باقی بماند. برای ترمیم جای زخم ضخیم باید به متخصص جراحی های ترمیمی مراجعه کرد.

عوارض لیفت صورت

هماتوم یکی از عوارض لیفت صورت

یکی از شایع ترین عوارض لیفت صورت، هماتوم است. خون مردگی بیشتر در افرادی ایجاد می شود که مشکل انعقاد خون دارند و یا مبتلا به فشار خون بالا هستند.  خون مردگی های کوچک نیازی به درمان جدی ندارند و خود به خود برطرف می شوند. اما در مواقعی که وسعت خون مردگی زیاد است، برای درمان پزشک، لخته های خون را از بدن خارج می کند. برای پیشگیری از بروز چنین مشکلاتی حتما تحت نظر پزشک قبل از جراحی از داروهایی مانند آسپرین و دمنوش های گیاهی، به مدت ۲ هفته استفاده نکنید. کسانی که مبتلا به فشار خون بالا می باشند باید فشار خون خود را  برای مدت یک هفته قبل از عمل کنترل کنند.

ناهمواری در صورت و گردن از عوارض لیفت صورت

 در روزهای ابتدایی بعد از عمل، فرد در زمان لمس کردن صورت خود، متوجه ناهمواری هایی در پوست صورت می شود. این ناهمواری ها به علت تورم بافت ها ایجاد شده و بعد از کاهش تورم، ناهمواری ها از بین می روند.

بی حسی صورت

بی حسی یکی از عوارض لیفت صورت است که به دلیل تورم صورت ایجاد می شود. بی حسی در صورت  موجب می شود، فرد احساس درد کمتری داشته باشد. در نتیجه فرد داروی مسکن کمتری مصرف می کند که بسیار مفید است. با کاهش تورم صورت، بی حسی صورت هم رفع می شود.

بی حس در صورت

سروما

سروما همان خونابه ای است که در زیر بافت ها جمع شده است. خونابه ها به شکل کیسه های دارای آب در زیر پوست ایجاد می شوند. هنگامی که لایه های پوست مانند قبل به بافت های زیرین متصل شوند، سروما از بین می رود. در برخی موارد که سایز سروما بزرگ باشد، پزشک به وسیله یک سرنگ مایع داخل آن را خارج کرده و سپس به وسیله یک پانسمان فشاری، از تجمع دوباره خونابه جلوگیری می کند.    

درد جراحی لیفت صورت

احساس درد بعد از جراحی، یکی از عوارض لیفت صورت است که امری کاملا طبیعی می باشد. البته دردی، طبیعی است که قابل تحمل باشد و با مصرف مسکن کاهش یابد. احساس درد بعد از گذشت ۳ روز بعد از لیفت صورت، برطرف می شود. اگر شدت درد بعد از لیفت صورت زیاد باشد و با مصرف مسکن و یا گذشت زمان کاهش نیابد، باید حتما به پزشک مراجعه کنید.

تورم صورت

تورم صورت ناشی از لیفت صورت، خیلی ملایم می باشد. در زمان هایی که تزریق چربی همزمان با لیفت صورت انجام می شود، مقدار تورم بیشتر می شود. تورم صورت بعد از گذشت زمان و انجام مراقبت های بعد از عمل برطرف می شود.

عدم تقارن در صورت بعد از عمل

در برخی موارد در اطراف شاخه های عصبی  و بافت نرم صورت، تورم ایجاد می شود. تورم موجب غیر قرینگی در اجزای صورت می شود. برخی از این حالت های غیر قرینه، در وضعیت عادی صورت یا حالت استاتیک دیده می شود. اما برخی از این عدم تقارن ها در حالت های دینامیک مانند صحبت کردن و یا خندیدن مشخص می شود. عدم تقارن بیشتر در چشم ها و اطراف لب ها وجود دارد. انجام حرکات فیزیوتراپی و ماساژ می تواند این مشکلات را درمان کند.  

برای اخذ مشاوره فرم زیر را پر کنید.

نام و نام خانوادگی
شماره تماس
پیام با موفقیت ارسال شد.
خطا. یک بار دیگر فرم را ارسال کنید.

کلام آخر

برای پیشگیری از بروز عوارض لیفت صورت باید در انتخاب جراح پلاستیک، دقت زیادی داشته باشید. مهارت و تجربه پزشک بر کسب نتیجه رضایت بخش، تاثیر فراوانی می گذارد.  برای جلوگیری از بروز عوارض، حتما درباره عمل لیفت صورت تحقیق کنید. برای اطلاع از هزینه لیفت صورت دکتر حدادی با مطب تماس بگیرید.

شهریار حدادی

دکتر شهریار حدادی

دکتر شهریار حدادی، متولد ۱۳۵۱ تهران است. وی فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی، عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران و همچنین عضو فعال انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران می باشند. دکتر حدادی با استفاده از دانش و تجربه فراوان، تعداد بی شماری جراحی زیبایی و پلاستیک انجام داده اند و از جمله پزشکان مسلط و شناخته شده در این مقوله هستند که در زیر به گوشه ای از فعالیت های ایشان می پردازیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *