شهریار حدادی

بروزترین تکنیک جراحی جوانسازی صورت

پروسه پیری حول و حوش 35 سالگی در افراد مختلف شروع می شود. البته این سن می تواند بالاتر و پایین تر باشد که بستگی به ژنتیک، جنسیت، عادات زندگی، لایف استایل و تغییرات وزنی در طول زندگی دارد. جراح برای انجام جراحی جوانسازی صورت نیازمند برنامه ریزی حساب شده ای است. جراح پلاستیک بهترین و مناسب ترین ترتیب را با توجه به شرایط بیمار، برای انجام این جراحی انتخاب می کند.

جراحی جوانسازی صورت

روند جراحی جوانسازی صورت

 • در صورتی که حجم زیادی از صورت از دست رفته باشد، احتمالاً نیاز به تزریق چربی صورت برای جوانسازی است. در این روش معمولاً چربی از نواحی دیگر بدن گرفته می شود و بعد از انجام اقدامات مشخصی، به نواحی خاصی از صورت انتقال می یابد.
 • بر اساس میزان شلی یا افتادگی پوست صورت، نیاز به برش های محدود یا برش های وسیع تری است تا جراحی انجام گیرد. از جراحی لیفت پلک، لیفت ابرو یا پروتز های صورت برای بهبود نتیجه به صورت همزمان با جراحی جوانسازی صورت، کمک گرفته می شود.
 • برای جوانسازی صورت در هنگام نیاز، فلپ های پوستی بالا کشیده شده، بریده شده یا عقب زده می شوند. سپس فلپ ها جا به جا شده تا پوست های اضافی بریده شوند و پس از آن بخیه های لازم زده می شود.
 • زمانی که برش های ایجاد شده بسته شدند و بخیه های لازم زده شد، از لایه برداری با لیزر برای بهبود کیفیت پوست ناحیه و از بین بردن چین و چروک های اطراف دهان و چشم ها می توان بهره برد. همچنین با استفاده از لیزر می توان برای بهبود تیرگی زیر چشم ها، لک های صورت و آثار مخرب خورشید بر پوست کمک گرفت.

صحبت های دکتر شهریار حدادی درباره جوانسازی صورت را در ادامه می توانید بشنوید:

بعد از ترمیم و بهبودی آثار جراحی، در صورت نیاز از روش های غیر جراحی برای بهبود ظاهر صورت می توان بهره برد:

 • در صورت نیاز نوروتاکسین ها ( بوتاکس ) را می توان به ماهیچه های پیشانی تزریق کرد تا خطوط پیشانی از بین برود. همچنین می توان حالت لیفت ابروها را با این ماده ایجاد کرد.
 • فیلرهایی برای از بین بردن خطوط ریز در اطراف لب ها، افزایش حجم به لب ها و پر کردن چروک های بین بینی و دهان، در صورت صلاحدید پزشک تزریق می شود.
 • در برخی موارد از چربی برای افزایش حجم لب ها و پر کردن خطوط عمیق گوشه های لب ها و خط فک استفاده می شود.

انواع روش های جوانسازی صورت

گزینه های درمانی مختلفی برای بازگردادن ظاهر جوان صورت در دسترس هستند. این روش ها با توجه به مشکلات و هدف بیمار انتخاب می شوند.

انواع روش های جوانسازی صورت

روش های جوانسازی شامل روش های جراحی و غیر جراحی هستند. روش های غیر جراحی شامل ژل، بوتاکس، تزریق چربی و یا فیلر و … است. روش های جراحی شامل لیفت کامل صورت (full face lift) یا انواع دیگر لیفت (برای مثال لیفت نیمه بالایی صورت) است.

روش های جدیدتری با نام لیفت با نخ و لیفت اندوسکوپیک هستند. هرچه میزان ریختگی پوست و نسوج صورت و گردن بیشتر باشد، نیاز به اقدامات اساسی تر، بیشتر حس می شود. در سنین بالا تر نمی توان تنها با ژل و بوتاکس مشکل بیمار را حل کرد. روش های جدیدتری که مانند روش های ژل و بوتاکس غیر تهاجمی هستند، شامل روش های مختلف لیفت اندوسکوپیک صورت است که روش جدیدی محسوب می شود. البته این روش ها هم اندیکاسیون های خاص خود را دارد و شاید برای هر بیماری نتیجه ندهد. ولی برای جوانسازی ناحیه شقیقه و پیشانی و همین طور قسمت میانی صورت و گونه ها به خصوص در سنین زیر 50 سال، می توان بدون عمل جراحی لیفت کلاسیک و ایجاد برش های بزرگ، جوانسازی را انجام داد. مزیت این روش برش کمتر و دوران نقاهت کوتاه تر است.

در ادامه فیلمی از لیفت اندوسکوپیک پیشانی را مشاهده می کنید که توسط دکتر شهریار حدادی انجام گرفته است:

لیفت با نخ

لیفت با نخ معمولاً ماندگاری زیادی ندارد. زیرا در لیفت با نخ، اتصالاتی که در اثر گذر زمان کش از بین رفته اند و حالت افتادگی پیدا کرده اند، آزاد نمی شوند و تنها با خارهایی ( اتصالات و چسبندگی ها ) که نخ ایجاد می کند، پوست را بالا می کشند. طبیعی است که تا اتصالات نامطلوب از بین نروند این روش ماندگاری نخواهد داشت و در عرض چند ماه نهایتاً یک سال یا یک سال و نیم، حالت قبلی باز می گردد. برخی شرکت ها اظهار دارند که کلاژن سازی صورت می گیرد ولی کلاژن سازی نمی تواند ریختگی و افتادگی را جبران کند.

بنابراین از دیدگاه جراحی پلاستیک لیفت با نخ روش مطلوبی نیست و از لیفت با نخ انتظار کمی می توان داشت. البته باید به این نکته هم توجه داشت که هزینه این روش پایین نیست در حالی که نتیجه طولانی مدتی هم ندارد.

لیفت کلاسیک صورت

لیفت کلاسیک، که روشی استاندارد برای جوانسازی صورت در ناحیه گونه و گردن و ناحیه میانی صورت است، در سنین بالای 50 سال انجام می گیرد. برش ها و روش ها بسیار متفاوت است و طول برش ها با توجه به شرایط موجود تعیین می شود.

به این نکته توجه کنید که در واقع اعمال جراحی فقط روی پوست کار نمی کنند و برای ماندگاری بیشتر و بهتر روی لایه غلاف عضلات مختلفی مثل فلپ، مانورهای هدفمند و پروسیجری انجام می شود تا ماندگاری لیفت های کلاسیک را تا حتی 10 سال افزایش دهد. به همین دلیل است که تا کنون هیچ یک از روش ها ماندگاری دائمی تری نسبت به لیفت کلاسیک صورت ندارند.

برش ها و اسکارهای ناشی از عمل

برش های ناشی از جوانسازی صورت با جراحی بستگی به نوع جراحی شما دارد. جراحی پلک یا بلفاروپلاستی، لیفت ابرو یا جراحی پروتز در نواحی مختلف صورت هر کدام نیاز به برش های مختلفی دارند.

لیفت ابرو با روش اندوسکوپیک از برش های بسیار کوچکی استفاده می کند که در خط رویش موها ایجاد می شوند. نوع برش ها و نحوه قرار گیری آن ها متفاوت است.

خط برش ها معمولاً در امتداد خط رویش موها و کانتور طبیعی قسمت جلوی صورت و پشت گوش هاست.

برش ها و اسکارهای ناشی از جراحی

اینکه این خط برش از کجا شروع می شود و تا کجا ادامه دارد بستگی به عوامل مختلفی دارد. روش های شرت اسکار (short  scar)  و روش های کلاسیک که برش پشت گوش می آید و رستنگاه مو را دور می زند، در واقع از این جمله روش ها است. بعد از معاینه بیمار و بسته به صلاحدید و ریختگی گردن در مورد نوع برش تصمیم گرفته می شود. بنابراین برای انتخاب بهترین روش قطعاً باید فرد به فرد تصمیم گیری شود. بهتر است که برای این عمل مهم و تصمیم گیری حساس، معاینه حضوری انجام گیرد. ارسال عکس تا حدی می تواند کمک کند ولی قضاوت درست و انتخاب بهترین روش با معاینه فیزیکی و حضوری ممکن خواهد بود.

آمادگی برای جراحی

قبل از شروع جراحی احتمال دارد که فرد تحت یک برنامه پیش درمانی قرار بگیرد و از کرم ها، لوسیون ها و ژل هایی روی پوست خود برای چندین هفته یا حتی بیشتر استفاده کند. همچنین احتمال تجویز داروهای خوراکی به بیمار وجود دارد تا قبل از جراحی مصرف شوند.

همچنین نیاز است که اقدامات خاصی برای قبل از جراحی انجام گیرند و پرونده پزشکی بیمار بررسی شود. معاینه فیزیکی برای بررسی سلامت کلی بیمار برای جراحی انجام می گیرد.

قبل از جراحی سوالات زیر از بیمار پرسیده می شود:

 • آیا سیگاری هستید؟ در این صورت شش هفته قبل از جراحی باید ترک سیگار کنید تا روند ترمیم بعد از جراحی به خوبی پیش برود.
 • آیا داروهای رقیق کننده خون مانند آسپیرین، ایبوپروفن و یا داروهای گیاهی که باعث افزایش احتمال خونریزی می شوند، مصرف می کنید؟ حتما در مدت زمان مشخصی قبل از جراحی باید این داروها قطع گردند.
 • بر خلاف نوع جراحی که انجام می گیرد، از بیمار خواسته می شود که قبل و بعد از جراحی بدن خود را هیدراته نگاه دارد و آب کافی مصرف کند. این مورد در دوران نقاهت از اهمیت ویژه ای برخوردار است.
 • جراحی های جوانسازی صورت معمولاً به صورت سرپایی انجام می گیرند. به این معنا که بعد از جراحی نیازی به بستری بیمار در بیمارستان نیست. از بیمار خواسته می شود که در روز جراحی با یک همراه به کلینیک یا بیمارستان مراجعه کند و حداقل در شب اول بعد از جراحی با بیمار بماند.

انتظارات از جراحی جوانسازی

جراحی های جوانسازی صورت باید حتماً در بیمارستانی معتبر و مجهز انجام گیرد، که تجهیزات اورژانسی لازم و تمامی وسایل جراحی مورد نیاز را دارد. در ادامه به موارد مهم این جراحی اشاره می کنیم:

 • اغلب جراحی های جوانسازی حداقل دو تا سه ساعت زمان می برند ولی در برخی موارد این مدت زمان می تواند بیشتر باشد.
 • داروهایی برای راحتی بیشتر بیمار در طول جراحی تزریق می شود.
 • پزشکان معمولاً بیهوشی عمومی را پیشنهاد می دهند و در برخی موارد با توجه به شرایط بیمار می توان از بی حسی موضعی همراه با آرام بخش هم استفاده کرد.
 • در طول جراحی برای امنیت بیمار، اقدامات مختلفی انجام می گیرد. بررسی های مختلفی برای اطمینان از سلامت قلب، فشار خون، ضربان قلب و میزان اکسیژن در گردش خون انجام می گیرد.
 • جراح برنامه مشخص و مدونی را در مورد جراحی در پیش می گیرد که قبل از جراحی با بیمار در میان می گذارد. به این ترتیب بیمار دید مناسبی از روش جراحی کسب می کند.
 • بعد از اینکه جراحی به اتمام رسید، بیمار به بخش ریکاوری انتقال می یابد و تمامی علائم حیاتی بیمار تحت کنترل قرار می گیرند تا بیمار به هوش بیاید. در صورت نیاز از لوله های تخلیه در مکان های خاصی از صورت استفاده می شود.
 • بیمار بعد از یک بررسی کوتاه مدت، می تواند مرخص شود. مگر اینکه جراح پلاستیک تشخیص دهد که نیاز است بیمار یک شب در بیمارستان بستری شود. بنابراین انتظار این مورد را داشته باشید.

در ادامه فیلمی از بیمار دکتر شهریار حدادی را مشاهده می کنید که تحت جراحی جوانسازی صورت قرار گرفته اند:

دوران نقاهت و مراقبت های بعد از عمل

جراح درباره مدت زمان مورد نیاز برای نقاهت به بیمار توضیحاتی می دهد و اینکه چه سطحی از فعالیت و کار را می تواند انجام دهد، یپشنهاداتی ارائه می دهد. بعد از جراحی لازم است که دستورالعمل های زیر انجام گیرند:

 • در صورتی که لوله های تخلیه به کار رفته است، لازم است که اقدامات مناسب در این باره انجام گیرد.
 • مراقبت های پوستی بعد از روش درمانی با لیزر مورد نیاز است که به بیمار گفته می شود.
 • علائم خاصی که بعد از جراحی کاملاً طبیعی هستند، به بیمار گوشزد می شود که آمادگی آن ها را داشته باشد.
 • نشانه های خطر و پیچیدگی های احتمالی بعد از جراحی به بیمار گفته می شوند تا در صورت وقوع، اقدام مناسب و به موقع انجام گیرد.

بلافاصله بعد از جراحی و جوان سازی صورت

ظاهر فرد بلافاصله بعد از جراحی جوانسازی بستگی به نوع جراحی و روش های درمانی مکمل دارد. پوست لایه برداری شده با ژل پترولیوم یا دیگر پمادهای محافظتی پوشانیده می شود. در برخی موارد از پانسمان، چسب یا بانداژ روی بخیه ها استفاده می شود. در صورتی که جوانسازی صورت با جراحی، گرافت چربی یا جراحی با لیزر انجام گیرد، بعد از جراحی صورت متورم و کبود است. ولی یک هفته بعد از جراحی یا نهایتاً تا ده روز از بین می رود و فرد می تواند از نتیجه جراحی خود لذت ببرد. بعد از تزریق نوروتاکسین یا بوتاکس یا فیلرها، نتیجه بعد از چند روز کاملاً نمایان است. در این موارد درد ناشی از محصولات مصرفی است.

زمانی که بیهوشی از بین می رود، بیمار درد دارد. در صورتی که درد شدید یا طولانی مدت باشد، حتماً با پزشک خود تماس بگیرید. در صورتی که نگران درد، قرمزی یا تورم هستید، می توانید با جراح خود تماس بگیرید. ولی در اغلب موارد این نشانه ها طبیعی هستند.

اینکه تمامی دستورالعمل های بعد از عمل که توسط جراح به شما گفته می شود را رعایت کنید، اهمیت حیاتی دارد. در ادامه به این دستورالعمل ها اشاره می کنیم:

 • اطلاعاتی درباره لوله های تخلیه به بیمار گفته می شود.
 • اطلاعاتی مربوط به مصرف آنتی بیوتیک ها برای پیشگیری و درمان عفونت به بیمار داده می شود.
 • نوع و سطح فعالیت هایی که انجام آن ها مانعی ندارد، به بیمار گفته می شود.
 • توضیحاتی درباره نشانه ها و علائم طبیعی بعد از جراحی و نشانه های خطرناک و پیچیدگی های ناشی از جراحی به بیمار گفته می شود.

دوران نقاهت در افراد مختلف متفاوت است و نمی توان یک زمان خاص برای همه بیماران در نظر گرفت.

قبل از مطالعه سوالات متداول این جراحی محبوب، برخی از نمونه کارهای قبل و بعد را مشاهده کنید:

سوالات متداول عمل جوانسازی صورت

در سال های اخیر جراحی های مربوط به جوانسازی صورت مورد پذیرش و استقبال شدید مردم قرار گرفته اند. البته ناگفته نماند که همچنان زنان بسیاری به انجام روش های غیر جراحی برای جوانسازی علاقه مند هستند و از آن جمله روش ها می توان به فیلر ها و تزریقات اشاره کرد. ولی در مقابل بسیاری از افراد جراحی های جوانسازی را ترجیح می دهند و باور دارند که جوانسازی صورت تاثیر بلند مدت تر و بهتری نسبت به روش های غیر جراحی دارد.

در صورتی که قصد انجام جراحی جوانسازی صورت را دارید بهتر است که سوالات متداول زیر را مطالعه کنید تا دید بازتری به این قضیه پیدا کنید.

1- جراحی بالا کشیدن صورت چگونه انجام می گیرد؟

جوان سازی صورت نوعی روش جراحی است که به بالا کشیدن و سفت کردن پوست های شل صورت و گردن می انجامد. جراحان این جراحی را در اتاق عمل در حالی که بیمار تحت بی هوشی عمومی است، انجام می دهند.

در طول این جراحی، پزشک برش های کوچکی در اطراف گوش ها ایجاد می کند تا اسکار های ناشی از جراحی در زیر خط رویش موها مخفی شوند. البته که این اسکار ها بسیار کوچک هستند. سپس اقدامات مناسب برای سفت کردن پوست صورت و گردن و بهبود بافت های همبندی انجام می شود و پوست عقب یا بالا کشیده می شود. پوست های اضافی ناحیه بریده می شوند و سپس برش های ایجاد شده با بخیه بسته می شوند.

این عملیات شاید به ظاهر ساده باشد ولی کوچک ترین خطا در اندازه گیری و بریدن مقدار کم یا زیاد پوست می تواند باعث عدم قرینگی یا برطرف نشدن شلی و افتادگی و یا سفتی بیش از حد پوست شود. به همین دلیل تجربه بالای جراح جوانسازی صورت اهمیت بالایی دارد.

2- چه مشکلات و نقایصی را برطرف می کند؟

عمل جوانسازی صورت با جراحی به برطرف کردن مشکلاتی که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم، کمک می کند:

 • شلی و افتادگی ناحیه فک یا خط فک
 • شلی و افتادگی پوست ناحیه گردن که با افزایش سن بسیار شایع است.
 • چروک های اطراف دهان که با نام خطوط ماریونت یا خط خنده هم شناخته می شوند.
 • افتادگی ناحیه میانی صورت
 • غبغب

مشکلات دیگری از صورت را می توان با جراحی پلاستیک رفع کرد که همگی به نوعی به جوانسازی صورت کمک می کنند. در عکس زیر می توانید این موارد را مشاهده کنید:

رفع مشکلات صورت با جوانسازی

در مقایسه با روش های درمانی با تزریق که بین هشت ماه تا دو سال دوام دارند، عمل جوانسازی صورت می تواند برای سالیان سال دوام داشته باشد بدون اینکه نیاز به انجام روش های درمانی مجدد باشد.

در ادامه نتیجه جراحی لیفت صورت را در یکی از بیماران مشاهده می کنید:

3- دوران نقاهت چقدر طول می کشد؟

یکی از تصورات غلط درباره جوانسازی  این است که متقاضیان فکر می کنند دوران نقاهت جوانسازی صورت با عمل جراحی بسیار طولانی و سخت است. آن ها انتظار دارند که حدوداً 6 هفته زمان برای بهبود کامل نیاز است در حالی که در واقعیت بین 10 تا 14 روز زمان برای بهبود بیمار نیاز است و این مورد برای اکثر بیماران صدق می کند.

در طول دوران نقاهت بیماران باید انتظار تورم و کبودی را داشته باشند تا زمانی که نواحی بخیه بهبود یابد. این مورد کاملاً طبیعی است. جراح دستورالعمل های لازم را برای بعد از جراحی به بیمار ارائه می دهد. همچنین راهکارهایی برای کنترل درد بیمار و پیشنهاداتی برای سرعت بخشیدن به روند ترمیم ارائه می شود.

4- مزایای عمل برای جوانسازی صورت و پوست چیست؟

اولین مزیت جوانسازی صورت افزایش حس رضایت بیمار با بهبود ظاهر است. اینکه اطرافیان وی زیبایی و جذابیت و جوانی وی را تحسین می کنند. معمولاً انسان ها تمایل دارند احساسی که از درون دارند در ظاهر آن ها هم تجلی پیدا کند. این مورد اهمیت بالایی در روحیه فرد دارد. همچنین انسان ها معمولاً تمایل دارند که دیگران درباره آن ها مثبت فکر کنند. به این ترتیب اعتماد به نفس آن ها بالا می روند. این موارد غیر قابل انکارند.

شاید برای شما هم جالب باشد بدانید که طی تحقیقی که بر روی گروه 500 نفری از افراد انجام گرفت و عکس های قبل و بعد از جوانسازی صورت با جراحی بیماران مختلف به آن ها نشان داده شد، چه اتفاقی افتاد. این گروه به سن و میزان جذابیت و همچنین درباره میزان موفقیت و سلامت عمومی به بیماران نمره دادند. نتیجه این تحقیق به این صورت بود:

*شرکت کنندگان به زنانی که تحت عمل جراحی لیفت صورت با کیفیت بالا قرار گرفته بودند، از لحاظ سن، میزان جذابیت، میزان موفقیت و سلامتی نمره بالاتری داده اند.

5- نتیجه جوانسازی صورت چقدر نمایان است؟

برخی از متقاضیان در جلسات مشاوره قبل از جراحی نگرانی خود را از بابت مشخص بودن انجام جراحی و مصنوعی شدن بعد از عمل بیان می کنند. این مورد کاملاً طبیعی است. هیچ فردی تمایل ندارد که بعد از جراحی اثرات عمل واضح باشد و دیگران بتوانند انجام جراحی را حدس بزنند. در صورتی که صورت بیش از حد کشیده شود و یا انجام جراحی کاملاً مشهود باشد، نشان دهنده عدم موفقیت جراحی و تجربه پایین جراح است. در صورتی که در انتخاب جراح خود نهایت دقت را انجام دهید می توانید اطمینان حاصل کنید که جراحی به خوبی انجام می گیرد و نتیجه کاملاً طبیعی خواهد بود. در حالی که تمامی ایرادات صورت از جمله افتادگی و شلی و پوست های اضافی برطرف می شوند.

به بیان دیگر زمانی جراحی موفقیت آمیز است که کسی نتواند متوجه انجام جراحی شود.

نکته کلیدی در انتخاب جراح مناسب این است که عکس های قبل و بعد از عمل های وی را ببینید. به این ترتیب می توانید از کیفیت کار وی اطمینان حاصل کنید. یکی از اساسی ترین سوالاتی که از پزشک خود باید بپرسید این است که آیا جراح از بیماران خود عکس قبل و بعد تهیه می کند یا خیر. همچنین میزان رضایت بیماران قبلی اهمیت بالایی دارد. در صورتی که درصد بالایی از بیماران از نتیجه جراحی خود بعد از 5 سال رضایت دارند، احتمال اینکه شما هم جراحی موفقیت آمیزی داشته باشید بسیار بالاست.

سخن پایانی!

جراحی جوانسازی صورت یکی از حساس ترین جراحی های پلاستیک است که توصیه اکید بر انجام آن توسط فوق تخصص پلاستیک می شود. لازم است به نکات بسیاری برای انجام این جراحی و مراقبت های بعد از جراحی توجه شود تا نتیجه عمل تحت الشعاع قرار نگیرد. با انتخاب یک جوانسازی صورت با جراحی خوب نیازی به نگرانی های بیهوده نیست و تنها لازم است که به توصیه های لازم گوش کنید و بعد از دوران نقاهت از نتیجه عمل لذت ببرید.

شهریار حدادی

drhaddadi

5 پاسخ
 1. جراحي جوانسازي از چه سني بهتره انجام بشه و تا كي ميشه فقط با بوتاكس و ژل درمان كرد؟

  1. بستگی به میزان شلی و افتادگی صورت داره و لزوماً سن شناستامه ای با سن پوستی برابر نیست. نیاز به بررسی هست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا
نمونه‌کار‌های بیشتر...